'Yeşilçam'ın Gözüyle İstanbul'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, İstanbul'u Yeşilçam'ın gözüyle anlatan belgesel yayımladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.12.2014 - 14:26

'Yeşilçam'ın Gözüyle İstanbul'

Kültür AŞ'den yapılan açıklamaya göre, "Yeşilçam'ın Gözüyle İstanbul" ismiyle hazırlanan belgeselin yapımcılığını Veysel Karani Önen, yönetmenliğini Hüseyin Aydemir üstlendi. 

Müziklerini Serkan Akgün'ün yaptığı belgesel, İstanbul'un belli bir ahenk ve düzen içerisinde işleyen bir şehir olduğunu, yoksulluktan çok refah, acıdan çok huzur verdiğini, herkesin rüyalarını süsleyen "taşı toprağı altın" imgesini tüm değişimlere rağmen hala koruduğunu, gerçek anlamda İstanbullu olmak için özel bir bilgi, görgü ve hayat felsefesi gerektiğini anlatmayı amaçlıyor. 

Türk sinemasının 100. yılı anısına hazırlanan belgesel, ilk filmlerden başlayarak doğası, silueti, sokakları, otomobilleri, vapurları, köprüleri, tramvayları ve boğaziçi ile hep başrolde olan İstanbul'u nostaljik görüntüler eşliğinde izleyicinin dikkatine sunuyor.

İstanbul'un her evresinin film karelerine düştüğü belgeselde, şehrin ne kadar değiştiği, nereden nereye geldiği eski Yeşilçam filmleriyle gösterilerek, bu filmlerin değişen İstanbul'un belgesi olduğu vurgulanıyor.

Yeşilçam'ın emektar sanatçıları, sinema tarihçileri ve İstanbul araştırmacıları da görüşleriyle belgesele katkıda bulunuyor. Filmdeki mekan ile şimdiki mekan karşılaştırılarak, değişimin olumlu ve olumsuz yönleri sözü geçen mekanın en tanınmış yerinde tartışılıyor.

"Yeşilçam'ın Gözüyle İstanbul" belgeseli "www.istanbulkitapcisi.com" adresinden 10 liraya temin edilebilecek.

Sayfa Yükleniyor...