"Yeşilçam’ın kült filmleri yeniden beyazperdede"

“Eskimeyen Filmler” adı altında 08 – 13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek programda Yeşilçam’ın unutulmaz klasiklerinden modern Türk sinemasının ödüllü filmlerine kadar 22 özlenen film yeniden beyazperdede olacak.

Haberler 03.05.2017 - 13:00 | Son Güncelleme : 03.05.2017 - 15:01

"Yeşilçam’ın kült filmleri yeniden beyazperdede"

Bilim ve Vakfı Türk Sineması Araştırmaları ve İstanbul Modern Sinema işbirliği; Sinema Genel Müdürlüğü, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin ve Fanatik Film’in katkılarıyla Türk sinemasının eskimeyen filmleri yenidensinema severlerle buluşacak.

Program 8 Mayıs Pazartesi günü Bilim ve Sanat Vakfı’nda, siyah-beyaz bir polisiye olan Faruk Kenç imzalı Yılmaz Ali, Ömer Lütfi Akad’ın Halide Edip uyarlaması Vurun Kahpeye filmlerinin gösterimiyle başlayacak.

Programda, Klasikler, Gizli Hazineler, Toplumsal Gerçekçi Sinema ve Yeni Türk Sineması olmak üzere dört ana başlık var. Ertem Eğilmez, Memduh Ün, Atıf Yılmaz, Duygu Sağıroğlu, Ertem Göreç, Halit Refiğ, Lütfi Akad, Derviş Zaim, Metin Erksan, Özcan Alper ve Semih Kaplanoğlu gibi Türk sinemasının en değerli yönetmenlerinin filmleri yer alacak.

Kadir İnanır’ın başrolünü üstlendiği Zeki Ökten’in yönettiği Askerin Dönüşü, bir Ahmet Hamdi Tanpınar uyarlaması olan Metin Erksan imzalı Geçmiş Zaman Elbiseleri, Memduh Ün’ün Üç Arkadaş, Atıf Yılmaz’ın Ah Güzel İstanbul, İlyas Salman ve Şener Şen’in başrolü paylaştığı Sinan Çetin filmi Çiçek Abbas, Semih Kaplanoğlu’nun Altın Ayı ödüllü Bal filmi ve Derviş Zaim’in Gölgeler ve Suretler’i gibi Türk sinemasının kült filmleri programda yer alıyor.

“Türk Sineması’nda Toplumsal Gerçekçilik”, “Yeşilçam’da Nostalji ve Melodram” ve “Türk Sineması’nda Yeni Arayışlar” başlıklarıyla üç panel de düzenlenecek. Her gösterim öncesi akademisyen ve yazarların sunumları da olacak.

Sayfa Yükleniyor...