Yönetmen Wes Craven hayatını kaybetti

Korku filmlerinin unutulmaz yönetmeni Wes Craven, Los Angeles'taki evinde yaşamını yitirdi

Haberler - Anadolu Ajansı 31.08.2015 - 09:22

Yönetmen Wes Craven hayatını kaybetti

'Elm Sokağında Kabus' ve 'Çığlık' gibi çok sayıda klasikleşmiş korku filminin yönetmeni Wes Craven'ın hayatını kaybettiği bildirildi.

Amerikan basınının Craven'ın ailesine dayandırdığı haberlere göre, 76 yaşındaki ABD'li yönetmen Los Angeles'taki evinde yaşamını yitirdi.

Craven, bir süredir beyin kanseriyle mücadele ediyordu.

Craven, ‘Elm Sokağında Kabus’ filmiyle, aktör Johnny Depp'i sinema dünyasına kazandırmıştı

Yönetmenlik kariyerine 1972 yılında 'Soldaki Son Ev' (The Last House on the Left) adlı korku filmiyle başlayan Craven, uluslararası şöhreti 1984'te yayınlanan 'Elm Sokağında Kabus' (A Nightmare on Elm Street) filmiyle yakaladı.

Unutulmaz korku filmi karakterlerinden Freddy Krueger'i sinema dünyasına kazandıran 'Elm Sokağında Kabus', devamında gelen sekiz sinema filmi ve çeşitli televizyon dizileri, romanlar ve çizgi romanlarla birlikte bir seri halini aldı.

Yönetmen, 1996 yılında yayınladığı 'Çığlık' filmiyle sinema tarihindeki yerini perçinleyerek bir diğer unutulmaz korku filmi serisine imza attı.

'Çığlık' serisinin dört filmi de Craven tarafından yönetildi.

Bunların dışında onlarca filmin yönetmenliğini, yapımcılığını ve senaristliğini üstlenen Craven, korku filminin 'slasher' alt türünün gelmiş geçmiş en büyük ustalarından biri olarak kabul ediliyor.

WES CRAVEN KİMDİR?

Wesley Earl "Wes" Craven 2 Ağustos 1939'da Cleveland'da doğdu. Yönetmen, film yapımcısı ve senarist Craven. Elm Sokağında Kabus, Çığlık, The Last House on the Left, The Hills Have Eyes, The Serpent and the Rainbow, The People Under the Stairs, Vampire in Brooklyn ve Red Eye gibi daha çok korku filmleriyle bilinmektedir.

Craven sıkı bir Baptist eğitim aldı. Illionis'te Wheaton Koleji'nde İngilizce ve Psikoloji okudu. Psikoloji alanında Johns Hopkins Üniversitesi'nden master derecesi aldı. Film endüstrisinde ilk işi New York'ta bir yapım şirketinde ses editörlüğü oldu. Film sektöründe yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı birçok film için ödüllendirildi ve korku filmlerinde tanınan bir isim haline geldi. Diğer yandan Craven, Westminster Koleji'nde İngilizce dersleri verdi ve Clarkson Üniversitesi'nde sosyal bilimler profesörü oldu.

Sayfa Yükleniyor...