Usta sanatçı Zihni Göktay'a saygı gecesi

Türk tiyatrosundaki "tuluat" geleneğinin son temsilcilerinden Şehir Tiyatroları sanatçısı Zihni Göktay, İBB Kültür Daire Başkanlığı ve Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği'nin (ESKADER) ortaklaşa düzenlediği saygı programında konuk edildi.

Anadolu Ajansı 22.11.2017 - 10:46

Usta sanatçı Zihni Göktay'a saygı gecesi

Ali Emiri Kültür Merkezi'nde gerçekleşen programda, Zihni Göktay yönettiği  yönettiği ve rol aldığı tiyatro oyunları, dizi ve sinema filmleri, dublaj çalışmaları, jüri üyelikleri ve ödülleri konuşuldu.

71 yaşındaki usta sanatçı Göktay, burada yaptığı konuşmada, kendisini gururlandıran bir gecede ağırladıkları için emeği geçen herkese teşekkür ederek, "Sevgili arkadaşlarım, kardeşlerim olan, 45 yılı aşkın süredir benimle birlikte uzun yıllar, kuru bir tahtanın üstünü, sevinci, kederi paylaşan Hikmet Körmükçü ve Selma Karahan Kutluğ'u sevgiyle saygıyla kucaklıyorum. Damadım demeyeceğim o da benim oğlum oldu, oğluma ve sevgili kızıma, beni bu günlere getiren, her sabah ilacımı getiren, yediğim yemekten içtiğim suya kadar her türlü zararlı maddelerden arındırarak her şeyimle ilgilenen sevgili 40 yıllık eşime de teşekkür ediyoru." dedi.

"HEPİMİZ BİR GÜN TOPRAK OLUP GİDECEĞİZ"

Tiyatro hayatının 54 yıllık sürecinde çeşitli zorlukları da yaşadığını ve hemen bu günlere gelmediğini anlatan Göktay, şöyle devam etti: "Şairin 'ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden' dediği gibi biz de ağır ağır, yudum yudum meşakkatlerini çekerek, şu anda da bulunduğumuz yere geldik. Buna şöhret demiyorum çünkü bunlar gelip geçici şeylerdir. Bu mevkiye gelirken halkın bana olan teveccühlerini hazmederek, emerek yaşamaya çalışıyorum. 7 yaşındaki bir çocuk, kağıt toplayan bir arkadaşımız, çiçek satan roman vatandaşımızla vapurda, trende, otobüste medeni cesaret sahibi olan bütün seyirciler veya her kim olursa olsun, benimle konuşmak istedikleri zaman konuşuyorum. Ben ehliyet almadım, araba kullanmayı bilmediğim için sürekli toplu taşımalarda, halkın arasındayım. Bunlar güzel şeylerdir, herkese nasip olmaz."

Göktay, hayatta iz bırakmanın önemini dile getirerek, "Bir salyangoz bile geçtiği yerde iz bırakıyor, biz insanoğlu olarak niçin geçtiğimiz yerde iz bırakmayalım? Anılmak çok önemli, hepimiz bir gün toprak olup gideceğiz, bir mezar taşı başımızda olacak şu veya bu sebeple eceli kaza, eceli müsemma nitekim öleceğiz ama arkamızda, baki kalan bu kubbede iyi ve hoş bir seda bırakmak çok önemlidir." şeklinde kuştu.

Hayatta olduğu sürece sahnelerde hizmet etmeye devam edeceğini vurgulayan usta oyuncu, tiyatro sahnesinde yaşadığı aksaklıkları nasıl bertaraf ettiğini ve yaşadığı anılardan anekdotlar paylaştı.

Sayfa Yükleniyor...