'Zurnacı Ayvaz' lakaplı Ayvaz Başaran yaşamını yitirdi (Ayvaz Başaran kimdir?)

"Bozkırın tezenesi" olarak anılan Neşet Ertaş'a yıllarca zurnasıyla eşlik eden ve Kırşehir yöresine ait çaldığı 23 eser TRT arşivine giren zurna ustası Ayvaz Başaran, hayatını kaybetti.

DHA 19.04.2018 - 15:20 | Son Güncelleme : 19.04.2018 - 15:38

'Zurnacı Ayvaz' lakaplı Ayvaz Başaran yaşamını yitirdi (Ayvaz Başaran kimdir?)

Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçılarından Zurnacı Ayvaz lakaplı Ayvaz Başaran, bir süredir tedavi gördüğü Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dün sabah saatlerinde yaşamını yitirdi.

AYVAZ BAŞARAN KİMDİR?

Kırşehir'in yetiştirdiği usta sanatçılardan Neşet Ertaş'ın arkadaşı olan Ayvaz Başaran'a geçen yıl Halk Bilimi Ödülü verilmişti. Neşet Ertaş ile Kırşehir Ustalar Topluluğu'nun kurulmasında büyük emeği geçen Başaran, ünlü sanatçıya yıllarca zurnasıyla eşlik etmiş, Kırşehir yöresine ait bayrak kaldırma, gelin ağlatma, kına, cirit, güreş, karşılama, tura, halay havaları, ağırlama, ikileme, yanlama, üçayak gibi eserleri zurnayla seslendirdiği 23 eserle TRT arşivine girmişti. Düğünlerde çaldığı 'Ağ Gelin' bozlağıyla yakından tanınan Ayvaz Başaran’ın vefatı, sevenlerini ve yakınlarını derinden üzdü.

Neşet Ertaş’ın tavsiyesi üzerine kurulan Ustalar Topluluğu bünyesinde yurt içinde ve dışında çok sayıda konsere katılan ve 65 yıl çaldığı zurnasını birkaç yıl önce sağlığının elvermemesi nedeniyle bırakmak zorunda kalan Ayvaz Başaran, son günlerini Bağbaşı Mahallesi’ndeki mütevazi evinde geçiriyordu. Başaran fırsat buldukça Kırşehir Müzik ve Ustalar Topluluğu üyelerine bilgi birikimini ve tecrübelerini aktarıyordu.

Zurnacı Ayvaz Başaran'ın cenazesinin, yarın Bağbaşı Mezarlığı’nda toprağa verilmesi bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...