Nepal sahte Everest zirvesi paylaşımı yapan 2 dağcıyı yasaklayacak

Everest'te sahte tırmanışçılar artıyor. Nepal, oynanmış zirve fotoğrafı paylaşan 2 dağcıyı yasaklamayı planlıyor.

Nepal sahte Everest zirvesi paylaşımı yapan 2 dağcıyı yasaklayacak

Dünyanın en yüksek noktası Everest Zirvesi tırnamış yapan birçok dağcının hayali.

Zorluklarla dolu bu yolculukta zirve paylaşımı yapmanın daha kolay yollarını arayanlar da var.

Hindistanlı iki dağcı 2016 yılında Everest'e tırmandıklarını belirterek sertifika almak istedi. İncelemeyi yapan deneyimli tırmanışçılar dağcıların kanıt olarak gösterdiği fotoğrafın sahte olduğuna kanaat getirdi.

İddialar üzerine Nepal'de soruşturma başlatıldı. Şerpaların da sorgulandığı soruşturma kapsamında yetkililerin iki tırmanışçıyı önümüzdeki 10 yıl boyunca yasaklayacağı iddia edildi. Nepalli turizm yetkililisi Pradip, Kumar Koirala, "Everest'in zirvesi için ortaya koydukları iddiayı kanıtlayamadılar. İki dağcıya karşı yaptırım tavsiye ettik" açıklamasını yaptı.

Everest'ten gelen turizm gelirlerine ihtiyaç duyan Nepal her yıl daha fazla insana zirve sertifikası vermeye başladı. Yakın tarihe kadar her yıl sadece birkaç düzine insanın tırmandığı Everest'te artık sayılar yüzlerle ifade ediliyor.

Hindistan'da hükümet Everest'in zirvesine çıkan dağcıları ödüllendiriyor. 2016 yılında da Hindistanlı bir çiftin sahte tırmanış yaptığı ortaya çıkarılmıştı. 2019'da da Nepal, dünyanın çatısına ulaşanlar listesinden beş kişinin adını çıkarmıştı.

EVEREST MARATONUNU TAMAMLAYAN İLK TÜRK

  • Etiketler :
  • Haberler -
  • Hindistan
  • Seyahat
  • Everest
  • Dünya

Sayfa Yükleniyor...