Tarihi Kapalıçarşı'nın çatısı ziyarete açılıyor

İstanbul'un gözde turizm merkezi 560 yıllık tarihi Kapalıçarşı'nın çatısı, restorasyon çalışmalarının ardından bugün itibariyle yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılıyor.

İHA 01.07.2021 - 10:33

Tarihi Kapalıçarşı'nın çatısı ziyarete açılıyor

560 yıllık tarihi ile İstanbul’un en gözde tarihi yapıları arasında bulunan Kapalıçarşı'nın çatısı restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından bugün itibariyle yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılacak.

Belirli kurallar çerçevesinde ziyarete açılacak olan çatıya gelen turistler eşsiz manzaranın tadını çıkaracak.

Tarihi çatının ziyarete açılmasıyla ilgili konuşan Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş, “1 Temmuz itibariyle Kapalıçarşı'mızın çatısı yerli ve yabancı turizm için turistlerin ziyaretine açılacak. Bu turizm acentaları vasıtasıyla yapılıyor. Kapalıçarşı'mızda çatı restorasyonumuz zaten tamamlanmıştı. Ve Kapalıçarşı'nın o nahoş görüntüleri ortadan kalktı" dedi. 

Artık tüm ziyaretçilerin güvenli ve sigortalı bir şekilde iki kişinin yürüyüp geçebileceği şekilde Kapalıçarşı’nın çatısına çıkarak hem burayı ziyaret edip hem de fotoğraf çekebileceklerini sözlerine ekleyen Kurtulmuş, "Ziyaret edebilecekler. Çünkü burası 560 yıllık bir yer. Dünyada benzerlerinin olmadığı bir müze. Fakat burası sadece alışveriş değil kültür, sanat , turizm ve tarih için bir yaşam merkezi. Dolayısıyla bunu da istifadeye sunuyoruz ve paylaşmak istiyoruz” diye konuştu.

Restorasyon çalışmalarının titizlikle yürütüldüğünü kaydeden Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada çok ciddi bir çalışma yapıldı. Kapalıçarşı'nın çatısında James Bond'un bir filmi vardı. Tam bu yol üzerinde, burada 2012 nisanında James Bond motosikletiyle buradan geçti. O sırada devrildi ve kiremitler zarar gördü. Çok nahoş bir durum oldu ve bunun akabinde çatıyı tamamen restore ettik. 2016’da başladı ve 2018’de bitti. 800 bin kiremit kullanıldı. 630 gün boyunca yüz kişi çalıştı. 8 kat yalıtım oldu. Bizim iki tane misyonumuz var. Gelecek nesillere 560 yıllık Kapalıçarşı'mızı sağlıklı bir şekilde bırakmak ve buranın dünya turizm tanıtımında elçilik etmek"

Yerli ve yabancı turistleri beklediklerini söyleyen Kurtulmuş, “Turistlerimiz gelip burada güvenli bir şekilde yollarda yürüyebilecekler. Burada resimler çekecekler. 1 Temmuz itibariyle tekrar yeni bir açılış yapıyoruz ve herkesi buraya bekliyoruz. Biz burayı açtıktan sonra turistlerimiz ne zaman isterlerse gelebilirler. Bizimle görüşmeleri halinde burayı gezdirebiliriz. Rehberler vasıtasıyla da bu imkanlar tanınacak. Bu zaten daha evvel de yaptığımız bir şeydi. İnşallah biz herkesi yönetim kurulumuz adına Kapalıçarşı’nın çatısını gezmeye, görmeye, ziyaret etmeye bekliyoruz” dedi.

Sayfa Yükleniyor...