İlişkili Haberler

Trakya'da bin yıllık bir geçmişe sahip olan ve yüzleri boyayıp beyazlar giyerek kötü ruhların kovulduğuna inanılan Bocuk Gecesi sahiplenme tartışmalarına neden oluyor.

Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyünde 14 yıldır kutlanan Bocuk Gecesi'nin, son yıllarda gördüğü ilgi üzerine başka bir belediye tarafından aynı tarihte farklı bir isim altında taklit edildiği öne sürüldü. Kırklareli'nin Babaeski ilçesine bağlı Büyükmandıra beldesi, Bocuk Gecesi ile aynı gün "Koleda" adlı bir etkinlik düzenleyecek. Etkinlik afişinde daha önceki yıllarda Bocuk Gecesi'nde çekilen fotoğraflar kullanılırken, kostümlü yapılacak olan etkinlikte korkutma yerine fener alayının düzenleneceği belirtiliyor.

"14 YILLIK EMEK VAR"

Milliyet gazetesinden İsmail Şahin'in haberinde açıklamalarına yer verilen Çamlıca Kültür ve Turizm derneği başkanı Tahir Demirel, Bocuk Gecesi'nin tanıtımı için 14 yıldır emek verdiklerini ancak birilerinin fikir hırsızlığı peşinde olduğunu ifade etti. Demirel, “Bu etkinliği tanıtmak için 970 nüfusuyla bütün köy çaba verdik. 2006 yılından beri turizm fuarlarında tanıtım yapıyoruz. 2011 yılında Bocuk Gecesi'nin marka tescilini yaptık. 2016 yılında Bulgaristan ile AB projesi yapıp daha geniş kitlelere duyurduk. 2017'de Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Bocuk Gecesi'nin Ulusal Kültürel Miras listesine girmesi için başvuru yaptı. Bu adımla UNESCO Kültür Mirası Listesi'ne girmemizin yolu açıldı. Kullandığımız sloganları alarak bocuk yerine Koleda diyerek bunu uygulamaya koyuyorlar. Bizdeki ev korkutma ritüelini de fener alayı olarak yapacaklarını söylüyorlar. İnsanların sahte bir bocuk gecesine ilgi gestermeyeceğine inanıyoruz. Bir hırsızın çalıp satmaya kalktığı bir şeyi satın alacaklarına inanmıyoruz. Hukuki süreci de başlatacağız" ifadelerini kullandı.

“KÜLTÜRÜMÜZDE VAR”

Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez ise beldedeki okul aile birliklerinin bu etkinliği yapmak istediğini kendilerinin de buna destek verdiğini ifade etti. Koleda'nın Hıristiyanlar tarafından Noel ile aynı gün kutlandığını ancak Balkanlar'da yaşayan Müslümanların Koleda etkinliğini 5-7 Ocak'ta kutladığını dile getiren Balyamez, “Kültür miraslarının belli bir zümre tarafından sahiplenilmesi mümkün değil. O zaman Kırkpinar'dan başka yerde güreş yapılmasın. Bu bir eğlence kültürü, aynı ritüel yarın öbür gün başka yerlerde de kutlanacaktır. Bu fikir hırsızlığı değil kültürdür. Koleda ismiyle biz bunu kutladık. Korku ritüeli değil hane halkının yaşam alanlarından karamsar düşüncenin kovulması. Amaç kesinlikle Çamlıca'daki etkinliğe darbe vurmak değil. Zaten kendi aramızda kutlayacağız ve gelirler de okul aile birliğine kalıyor" şeklinde konuştu.

Büyükmandıra Belediyesi'nin afişindeki görsellerin 2015'teki Çamlıca Bocuk Gecesi'nde çekildiği belirtildi. Belediyenin bu görselleri izinsiz olarak kullandığı belirlendi. Fotoğrafları çeken ajansın telif hakkı için girişimlere başladığı öğrenildi.