10 yaşından küçüklerin topa kafayla vurması yasaklanıyor

ABD Futbol Federasyonu, 10 yaş ve altındaki çocukların futbol topuna kafa ile vurulmasının yasaklanması için harekete geçti.

Haberler - DHA 11.11.2015 - 07:31 | Son Güncelleme : 11.11.2015 - 07:32

10 yaşından küçüklerin topa kafayla vurması yasaklanıyor

Maç anında topa belli sayıda kafa vuran futbolcunun yedek oyuncuyla değiştirilmesi de gündemede. Bu kararın yetişkin oyuncuları da kapsayabileceği belirtiliyor.

BBC'nin haberine göre, geçen yıl California'da bir grup aile, küçük futbolcuları beyin sarsıntısına karşı korumak için önlem almamasını gerekçe göstererek FIFA ve California Genç Futbolcular Birliği aleyhine dava açtı.

Bu gelişmenin ardından, ABD Futbol Federasyonu Tıp Komitesi'nin beyin sarsıntısı riskini gündeme getirerek önlem tavsiyesinde bulunması üzerine, ABD Futbol Federasyonu harekete geçti.

Buna göre, 10 yaş ve altındakilerin futbol topuna kafa atması kesinlikle yasaklanırken, 11 ile 13 yaş arasındaki futbolcuların kafa vurmasına da sınırlama getirilmesi öngörülüyor.

ABD Futbol Federasyonu, topa kafa vurmayla ilgili önlemlerin kısa bir süre içinde hayata geçirileceğini belirtirken, bu arada profesyonel ligleri de kapsayacak şekilde belirlenecek önlemler çerçevesinde kafa yaralanmalarının nasıl belirleneceği ve tedavi edileceği ve oyuncuyla ilgili nasıl bir işlem uygulanacağı gibi önlemler de belli kurallara bağlanacak.

Futbol karşılaşmaları sırasında meydana gelen kafa ve beyin travmaları karşısında alınan önlemlere yönelik eleştiriler, ilk kez 2013 Kasım'ında İngiliz Premier Ligi takımlarından Tottenham'ın kalecisi Hugo Lloris'in başka bir oyuncuyla çarpışıp beyin travması geçirerek bir süre bilincini yitirmesine karşın oyundan alınmamasıyla zirveye çıkmıştı.

Sayfa Yükleniyor...