10 YILIN KRAMPONU 
Ronaldo de Assis Moreira için büyük iniş çıkışları olan bir 10 yıl geride kaldı. Ronaldinho olarak bilinen bu Brezilyalı efsane, 21’inci YY’ın ilk 10 senesi göz önüne alındığında herkesden ayrılmayı başardı. 2002’de Brezilya ile Dünya Kupası’nı, 2006’da Barcelona ile Şampiyonlar Ligi’ni kazanan Ronaldinho, 2004 ve 2005’te FIFA Dünyada Yılın Futbolcusu seçildi. 2005’te de Avrupada Yılın Futbolcusu seçilen Ronaldinho, formunda olduğunda neredeyse durdurulamayacağını kanıtlamış, sadece yaptığı şovlarla değil sonuca giden muhteşem golleriylede futbola damga vurmuş bir yıldız.

O AN
FIFA, 2004’te verdiği kararla 2010 Dünya Kupası’nı Güney Afrika’ya verdi. Bu karar sadece futbol için bir dönüm noktası olmadı aynı zamanda tarihi birçok felaket ve zorluklarla dolu olan Güney Afrika’nın kendisini de gözler önüne serdi.

Sıkı yönetimde 27 yılı hapiste geçirmiş ve sonrasında bu ulusun lideri olmuş olan Nelson Mandela’nın Zürih’teki törende FIFA Başkanı Sepp Blatter’in “Güney Afrika” anonsuyla kameralara verdiği o duygu yüklü kareler futbolun unutulmazlarından oldu.

10 YILIN MAÇI 
Geride kalan 10 yılda dramı her yönüyle yansıtan binlerce maç oynandı. Ancak 25 Mayıs 2005’te İstanbul’da oynanan Şampiyonlar Ligi finali bir başkaydı. Avrupa Kupası’nın 50’inci sahibini belirleyen dev finalde Liverpool ile Milan karşılaştı. Avrupa ile Asya’yı birleştiren büyüleyici İstanbul’da bu iki devin oynadığı finalde ne arasanız vardı. Sevinç, hüzün, sevgi, coşku, göz yaşı... İlk yarıda 3-0’lık üstünlük kuran Milan bir eliyle kupayı yakalamıştı. Ancak Atatürk Olimpiyat Stadı’ndaki Liverpool taraftarı takımlarından vazgeçmezken Seteven Gerrard liderliğindeli Kırmızılar, tarih kitaplarına geçen bir geri dönüşe imza attı. Liverpool ikinci yarının başlarında 10 dakikadan daha kısa bir sürede 3 gol birden kaydederek maçı uzatmalara taşıdı. Uzatmalarda gol kaydedilmezken bu rüya finalde mutlu sona ulaşan penaltı atışları sonunda 3-2 ile Liverpool oldu.