10 yılda NBA

Milenyumun ardından 10 yılı daha geride bıraktık. Bu 10 yıllık dilimde basketbolun zirvesinde neler oldu? İşte geride kalan 10 yılda NBA’de öne çıkanlar...

Ntvspor 31.12.2009 - 13:11

10 yılda NBA

10 YILIN NBA YILDIZI
Bu alanda Shaquille O'Neal ve Kobe Bryant, San Antonio Spurs’den Tim Duncan’ı geride bırakarak bu onuru paylaşıyorlar. 10 yılın başında O’Neal da Los Angeles Lakers’dayken peş peşe 3 şampiyonluk yaşayan Kobe, sonunda geride kalan sezonda Shaq olmadan da şampiyon olmayı başardı. 2004’te Kobe ile yaşadığı sorunların ardından Lakers tarafından bırakılan Shaq ise bu ayrılıktan iki sene sonra Miami Heat’in bir üyesi olarak Kobe’siz ilk şampiyonluğunu yaşadı. Eski dost, eski düşman ve yeniden dost olan bu iki yıldız bu 10 yıllık dönemde MVP olmayı da başardı.

O AN   
Basketbolun Şöhretler Müzesi’nin bir çarçası ve basketbolun en saygın isimlerinden olan Jerry West, geçen sezon playoff başlamadan kısa süre önce LeBron James’in bir oyuncu olarak Bryant’ı geçtiğine inandığını söyledi. Bu ifade sadece NBA’de değil tüm dünyada bu sorunun sorulmasına ve cevaplar aranmasına sebep olarak yıla damga vuran an oldu. 31 Aralık 2009’da 25 yaşına basan LeBron’un önünde 31 yaşındaki Bryant’dan daha fazla süre olduğuna şüphe yok. Ancak Lakers’ın süper yıldızı da ortaya koyduğu performansla henüz bulunduğu yeri kimseye vermeye niyetli gözükmüyor. Bu arada Lakers’ı geçen sezon 2002’den sonraki ilk şampiyonluğuna ulaştıran Kobe’yi lige sokan ismin o dönemde Lakers Genel Manajeri Jerry West olduğunu da unutmamakta fayda var.

10 YILIN MAÇI   
2007-08 finali Lakers’dan Bryant ile Celtics’ten Kevin Garnett’ı karşı karşıya getirdi.  Magic Johnson’lı Lakers ile Larry Bird’lü Celtics döneminden sonra geçekleşen ilk Lakers-Celtics mücadelesinde iki konferansın en iyi istatistiklerine sahip iki devi karşılaştı. Celtics’i MVP Paul Pierce sırtlarken, Boston ekibi 4-2 ile Bird döneminden beri ilk kez şampiyon olmayı başardı. Pierce da 21.8 sayı, 6.3 asist, ve 4.5 ribaund ortalamalarıyla final serisine damga vurdu. Bu arada Celtics bir rekor olan 17’inci şampiyonluğuna uzanmış oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...