İSTANBUL - A Milli Erkek Basketbol Takımı, NTV ve NTV Spor'dan canlı yayınlanacak 36. Avrupa Şampiyonası finallerine katılmak üzere Polonya'ya gitti.

''12 Dev Adam'', Atatürk Havalimanı'ndan özel uçakla, yer aldığı (D) Grubu'ndaki karşılaşmaların oynanacağı Wroclaw kentine hareket etti.

(A) Milli Basketbol Takımı kafilesi tezahüratla karşılandığı Atatürk Havalimanı'ndan, sevgi gösterileri altında Polonya'ya uğurlandı.

TANJEVİÇ: FİNALİ ZORLAYACAĞIZ
(A) Milli Basketbol Takımı Antrenörü Bogdan Tanjeviç, Atatürk Havalimanı'ndan hareket öncesi yaptığı açıklamada, çok iyi bir hazırlık dönemi geçirdiklerini belirterek, olumlu bir havayla Polonya'ya gittiklerini kaydetti.

Takımın son durumunun çok iyi olduğunu vurgulayan Tanjeviç, bir iki oyuncunun tam performansta olmadığını, ancak genel olarak takımdan memnun olduğunu dile getirdi. Tanjeviç, Ankara'da oynadıkları Efes Pilsen World Cup 8 turnuvasındaki maçlarda istenen oyunu yakalayamadıklarını ifade ederek ''Arzu edilen galibiyetleri alamadık, ama benim için önemli olan takımı benim nasıl gördüğümdür ki, ben takımı iyi görüyorum. Polonya'da iyi rakiplerle karşılaşacağız. Grubumuza baktığımızda en az 4 tane ilk 4'e girecek takım olacak. Onların arasında İspanya en güçlü ve Avrupa Şampiyonası'nda en büyük rakibimiz olarak görülüyor. Polonya da iyi bir hazırlık dönemi geçirdi ve ev sahibi olmanın da bir avantajı var. Bunu da iyi kullanacağını tahmin ediyorum. Bulgaristan ise her zaman sürpriz yapmaya hazır iyi bir takım. Grubumuza çapraz gelen takımlara baktığımızda, grubumuzda işimiz gerçekten zor diye düşünüyorum. Ama bizim takım oyuncuları zoru sever. Daha dikkatli ve oyuna konsantre olarak iyi bir sonuca ulaşmayı hedefliyoruz.'' diye konuştu.w

Dünkü antrenmanda finallerde yer alacak 12 oyuncuyu seçtiklerini ifade eden Bogdan Tanjeviç, uzun bir çalışmadan sonra teknik kadronun bir karara vardığını belirterek, ''Fatih Solak son yıllarda milli takıma çok hizmet veren bir oyuncuydu. Fatih Solak ile Barış Hersek arasında bir seçim yapmak zorundaydık. Barış Hersek'i seçtik. Benim için çok zor bir karardı. Ben Fatih'in iyi bir oyuncu olduğunu biliyorum. Takımda kalsaydı, eminim ki iyi maçlar çıkarabilirdi'' diye konuştu.

Tanjeviç, takımın atmosferinin çok iyi olduğunu da belirterek, bunu sahada gösterebileceklerine inandıklarını söyledi. Milli takımın şampiyonadaki hedefinin ne olduğunun sorulması üzerine de Tanyeviç, ''Bizim her zaman hedefimiz finale çıkmaktır. Ama bu final için en az 10 tane bizim kadar istekli takım var. Biz de istekli bir şekilde finali zorlayacağız'' dedi.

HİDAYET: TÜRK HALKININ KALBİNDE TAHT KURMAK İSTİYORUZ
Milli Takım Kaptanı Hidayet Türkoğlu, Ankara'daki karşılaşmaların ardından gerekli hazırlıkları yaptıklarını ifade etti.

Hidayet, ''Turnuvanın bir an önce başlamasını istiyoruz. Çünkü (A) Milli Takım olarak kendimizi göstermek açısından iyi bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Moraller gayet iyi. Son bir haftada iyi bir hazırlık dönemi geçirdik. Şu anda gayet moralliyiz. Pazartesiden itibaren bize yakışan bir basketbol sergileyip, Türk halkının kalbinde tekrar taht kurmak istiyoruz. Şu anki hedefimiz bu'' diye konuştu.

Hidayet Türkoğlu, (A) Milli Futbol Takımı'na da bugün yapacakları Estonya maçında başarılar dileyerek, ''Çünkü onlar da önemli bir sınav verecek. Türk sporu için önemli bir aya giriyoruz diyebiliriz. Hem futbol hem basketbol takımı için önemli bir ay. Hep beraber başarıya ulaşacağımıza inanıyorum'' dedi.

Doping içerikli madde kullandığı tespit edilen Kerem Gönlüm'ün takımda olmaması konusundaki düşüncelerinin sorulması üzerine de Hidayet Türkoğlu, ''Tabii ki onu arıyoruz, ama yapacak bir şey yok. Onun yerine gelen genç arkadaşlar inanıyorum ki onun yokluğunda iyi bir performans göstererek takıma katkı sağlayacaklardır. Kerem Gönlüm de inşallah yaşadığı talihsizlikten en az zararla çıkarak basketbola kısa zamanda döner. Biz (A) Milli Takım olarak yola çıkıyoruz. Kadroda bulunan 12 arkadaş da bu takım için her şeyini ortaya koyacaktır. Hedefimiz en iyi şekilde basketbol sergileyip başarılı bir periyot ile Türkiye'ye dönmek.'' dedi,

''Türk halkına şampiyonluk sözü veriyor musunuz?'' sorusu üzerine de Hidayet Türkoğlu, ''Gönül ister ki şampiyon olalım. (A) Milli Takım olarak mücadeleci, istekli, arzulu ve takım oyunu oynayan bir grup sözü verebiliriz. Bunun ardından başarı gelir, önemli olan bu tabloyu sahaya yansıtmaktır. Çok kaliteli bir ekibiz. Bize yakışan bir neticeyle ülkemize döneriz'' dedi.

Takım oyuncularından Ersan İlyasova da grupta Litvanya'ya karşı birinci maçın kolay olmayacağını belirterek, ama çıkıp maçı kazanmak istediklerini söyledi.

Kerem Gönlüm'ün yokluğunu hissettiklerini, ancak takımda onun yerine gelen oyuncuların bunu kapatmaya çalışacaklarını da dile getiren İlyasova, şampiyonada iyi bir oyun sergileyerek, başarılı bir sonuçla Türkiye'ye dönmek istediklerini ifade etti.

KADRO
Polonya'da 7-20 Eylül tarihlerinde düzenlenecek NTV ve NTV Spor'dan canlı yayınlanacak şampiyonada mücadele edecek Türk Milli Takımı'nın kadrosunda şu oyuncular bulunuyor:

Barış Hersek (Banvit), Engin Atsür (Beşiktaş Cola Turka), Ender Arslan, Kerem Tunçeri, Sinan Güler (Efes Pilsen), Oğuz Savaş, Ömer Faruk Aşık, Ömer Onan, Semih Erden (Fenerbahçe Ülker), Ersan İlyasova (Milwaukee Bucks), Hidayet Türkoğlu (Toronto Raptors), Bekir Yarangüme (Türk Telekom)

İLK MAÇ PAZARTESİ GÜNÜ LİTVANYA İLE
''12 Dev Adam'', (D) Grubu'nda mücadele edeceği ilk turdaki ilk maçını, Avrupa basketbolunun önemli ülkelerinden Litvanya ile yapacak.

NTV ve NTV Spor'dan canlı yayınlanacak Wroclaw kentinde maçların yapılacağı (D) Grubu'nda ev sahibi Polonya'nın yanı sıra Litvanya ve Bulgaristan'la mücadele edecek milliler, 7 Eylül Pazartesi günü Litvanya, 8 Eylül Salı günü Bulgaristan, 9 Eylül Çarşamba günü de Polonya ile karşılaşacak.

Gruplarda ilk 3 sırayı alan ekipler, bir üst tura yükselecek.