Vatan gazetesinden Tayfun Bayındır'ın haberine göre; Türk Telekom Arena’nın 15 Ocak’ta gerçekleşen açılışında yaşanan protestodan sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile G.Saray Başkanı Adnan Polat arasındaki iplerin koptuğu herkesin malumu. Gerilen ilişkileri düzeltmek amacıyla Erzurum’daki Universiad açılışına bile günü birliğine giden ve sadece Başbakan’ın elini sıktıktan sonra açılışı izlemeden İstanbul’a dönen Polat, o gün bugün beklediği sıcaklığı bulamamıştı. Ancak G.Saray Başkanı, girişimlerini sürdürmeye devam ediyor. Hele Başbakanlık Özel Kalemi’ne yaptığı son başvuru ile hem seçim konusundaki stratejisini belli etti hem de Başbakan’dan yeni yönetim için isim istedi.

BASKIN SEÇİM KARARI
G.Saray yönetiminden teyit edilen bilgiye göre, 15 gün önce Özel Kalemi aratan Polat, Tayyip Erdoğan’la görüşmek için randevu talebinde bulundu. Özel Kalem geri dönüş yaparak “Hangi sebeple sayın Başbakan’la görüşmek istediğinizi öğrenebilir miyiz?” sorusunu sordu. Polat, bunun üzerine “Çok yakında seçim yapmayı planlıyorum. Sayın Başbakanımız’ın yönetime girmesini istediği herhangi biri var mı, başka istekleri var mı? Bu konuda kendisiyle fikir teatisinde bulunmak istiyorum” yanıtını verdi. Kendi camiasına istifa etmeyi ve seçim yapmayı hiç düşünmediğini her fırsatta deklare eden Polat’ın böylece “baskın” seçim için düğmeye basma hazırlığında olduğu ortaya çıktı.

MANASI: “BANA NE!”
İşin ilginç yanı ise 2 haftadır Başbakanlık’tan Polat’a randevu verilmemesi oldu. Bu gelişme, Ankara kulislerinde “Tayyip Erdoğan, Polat’la arasına büyük mesafe koydu ve açılıştaki protesto nedeniyle yaşadığı kızgınlık hâlâ geçmedi. Spora bu kadar yakın bir Başbakan’ın G.Saray Başkanı’na randevu vermemesi ‘Canınız ne isterse yapın. Benim sizinle hiçbir ilgim olmaz’ manasına geliyor” şeklinde yorumlandı. Tabii, G.Saray’ın oluşacak yeni yönetimi için Başbakan’dan isim istenmesi de sarı-kırmızılı çevrelerde şaşkınlıkla karşılandı.

YÖNETİM KESİN İBRA OLACAK!
G.Saray‘da Polat seçime gideceğini Başbakan’a iletirken, bu olayı doğrulayan sarı-kırmızılı yöneticilerin Mali Kongre konusunda da hiçbir endişesi yok.

G.Saraylı yöneticiler, derbinin ardından seçime gitme kararının yanı sıra mali kongre konusunda da çok rahat.. Camianın duayeni İnan Kıraç’ın açıklamalarının tersine en muhalif yöneticiler bile başkan Adnan Polat’ın ibra edilmemesinin söz konusu olmadığını belirtiyorlar.

Gösterdikleri sebep ise şöyle: “Mali Kongre’de futbol dışındaki branşların harcamaları gündeme gelecek. Futbol A.Ş. buna dahil değil. Bilançoda amatör sporlara ayrılan bütçe 74 milyon liraydı.. Bunun şimdiye kadar 72 milyon lirası harcandı. Kongreye 2 milyon lira kârla gelecek bir bilançonun ibra edilmesi kesindir. Bu nedenle muhalefet ne kadar bastırırsa bastırsın, mali kongrede ibra krizi yaşanmaz..”

ADNAN SEZGİN İŞ BAŞINDA
G.saray’da Adnan Polat,kupaya vedanın ardından sportif direktör Adnan Sezgin ile yollarını ayırdı. Ancak Sezgin sarı-kırmızılılar için çalışmaya devam ediyor. Öyle ki Polat önceki gün Ali Haşhaş ile TT Arena’nın devir işlemleri için Ankara’ya gittiğinde GSGM’deki görüşmelerde Sezgin başkanın yanındaydı.

“F.BAHÇE’Yİ YENERSEK HEMEN SEÇİM YAPARIZ”
Polat’ın Başbakan’dan randevu istemesinin ışığında G.Saray yönetiminin ağır toplarından birine “Başkan seçim yapacak mı?” sorusunu yönelttik. Polat’a muhalif olmayan ve aktif olarak çalışan bu yönetici aynen şunları söyledi: “Eğer F.Bahçe’yi yenersek, başkan hemen ardından olağanüstü seçim tarihini açıklayacak.. Ve muhalefeti hazırlıksız yakalayacak. Eğer derbiden kötü bir sonuç çıkarsa, zaten camia bizi zorla seçime götürür, artık dayanacak gücümüz kalmadı. Yani herhalükarda seçim gözüküyor..”