20 milyon euroluk yatırım

Futbol Federasyonu EURO 2016 Proje Direktörü Orhan Gorbon, EUR0 2016'da ulaşımı sağlamak için 20 milyon euroluk yatırım yapacaklarını söyledi.

Haberler 12.04.2010 - 16:09

20 milyon euroluk yatırım

Futbol Federasyonu EURO 2016 Proje Direktörü Orhan Gorbon, Türkiye'nin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası finallerini düzenlemek için isteğini güçlü bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

Gorbon, Çırağan Sarayı'nda düzenlediği ve yabancı basın mensuplarının da katıldığı toplantıda, Türkiye'nin adaylığıyla ilgili İngilizce bir sunum yaptı.

Organizasyona aday olmaya karar verdikleri andan itibaren yaptıkları çalışmalar hakkında barkovizyon eşliğinde sunum yapan Gorbon, ''Güçlü bir yarış var, bu tarz büyük organizasyonlar için her zaman ciddi hazırlanmanız lazım. Şu anda biz kendi isteğimizi son derece güçlü bir şekilde ortaya koymaya çalışıyoruz. Tutkumuzu, isteğimizi ve inancımızı ortaya koymaya çalışıyoruz. Hiçbir zaman isteğimiz ölmeyecek, solmayacak. Eğer bu sefer olmazsa ilerideki zamanlarda da tekrar zorlayacağız kapıları'' diye konuştu.

Kamuoyunun ve hükümetin desteğinin arkalarında olduğunu dile getiren Gorbon, ''Hükümetten gelen çok büyük bir destek var. Sayın Başbakanımız Erdoğan, UEFA delegeleriyle görüştü ve bütün gerekli garanti belgelerini imzaladı. Türk hükümeti bunu milli bir iş olarak görüyor. 2014 yılının yazında statları bitirmeye çalışacağız. 920 milyon avro gibi bir yatırım olacak. Bakanlıklar da alanlarıyla ilgili her konuda bize teminat verdiler'' dedi.
        
''UEFA'YA AVRASYA'YA AÇILMA İMKANI SUNUYORUZ''
2016 Avrupa Futbol Şampiyonası finallerinin Türkiye'de düzenlenmesi için bir çok nedenin olduğunu ifade eden Gorbon, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye'de çok önemli değerler var. Bunlardan bir tanesi kültürel davranışlar. Burada Türk insanının dost canlılığı, uyum sağlama özelliğinin yanı sıra,  futbol bilgisi var Türkiye'de. UEFA için bir market, pazar oluşuyor. Biz burada çoklu bir marka yaratabiliriz. Bizler UEFA'ya, bu turnuvayı Türkiye'ye vererek, Avrasya'ya açılma imkanı sunuyoruz. Yeni bir marka imkanı yaratma imkanı sunuyoruz. Artık Türkiye için zamanı geldi, artık Türkiye'nin zamanı. Türkiye, birçok tarihi ve kültürel güzellikleri barındırıyor. Eğer şampiyona bize verilirse tarihi bir karar olacak.''

Türkiye'nin büyüyen dinamik bir ekonomiye sahip olduğunu vurgulayan Orhan Gorbon, ''Avrupa'da bu organizasyonu tek başına düzenleyebilecek çok az ülke var. Türkiye'nin ekonomisinin oldukça hızlı geliştiğini görüyoruz. Avrupa'nın 7. ve dünyanın 17. en büyük ekonomisi. Bu da önemli bir etken. Bunun yanında oldukça genç ve dinamik bir nüfusa sahibiz. Avrupa'dan daha genç bir nüfusumuz var. Futbola en tutkun olanlar, genç yaştaki insanlardır. Öte yandan turizmde gelişiyoruz. Türkiye'ye her yıl 15-16 milyon turist geliyor. 2016 yılana kadar bu sayıda umuyorum ki çok büyük bir artış olacak. Türkiye bu turnuvayı alırsa Avrupa için de büyük avantaj olacak'' değerlendirmesini yaptı.
        
20 MİLYAR EUROLUK YATIRIM
Orhan Gorbon, organizasyonun İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya, Kayseri, Konya, İzmir ve Eskişehir'de düzenleneceğini hatırlatarak, bu şehirler arasındaki ulaşım için 20 milyar euroluk yatırım yapılacağını söyledi.

Bu şehirleri seçmelerindeki temel etkenin ulaşım olduğunu ifade eden Gorbon, ''En fazla 800 kilometrelik mesafe olarak düşündük. Yapacağımız çalışmalarla bir şehirden diğerine 4 saatte ulaşılabilecek. Bu şehirler arasına 20 milyar euroluk yatırım yapmaya çalışacağız. Bu yatırımların bazıları uygulanmaya başlandı. Metrolar, tren hatları ve otobanlar yapılacak. THY, Avrupa'da en hızlı büyüyen hava yolu şirketi. Yeni hava alanları da yapılıyor.Bunun da önemli bir avantaj olduğunu söyleyebilirim'' diye konuştu.

Organizasyon için önemli statlar yapacaklarını vurgulayan Gorbon, şunları kaydetti:

''Turnuvada 2.3 milyon seyirci hedefliyoruz. İstanbul turnuvanın kalbi olacak. Atatürk Olimpiyat Stadı'nı yeniliyoruz. Bu stada bir çatı yapacağız. Koltukları da yenileyeceğiz. Yapacağımız çalışmalarla ideal bir hale gelecek, Avrupa'daki en güzel statlardan biri olacak. Türk Telekom Arena'nın inşaatı sürüyor, 1 yıl içinde bitecek. Bursa ve Eskişehir'de yeni bir stat olacak. İzmir'de eski Yunan konseptinden esinlenerek, bir stat yapılacak. Ankara'da var olan stat yenilenecek. Konya'da güzel stat yapacağız. Kayseri'de bir stadımız var zaten. Antalya'da da çok güzel bir stadımız olacak.''

Orhan Gorbon, Avrupa ve UEFA'nın ön yargılı davranıp, davranmayacağına ilişkin bir soruya ''3. kez aday olmak bir irade gösteriyor. Öğrenmemizi ve projemizi geliştirmemizi sağlıyor. Ön yargılı olup, olmayacaklarını bilmek mümkün değil. Türkiye'nin değerlerini ön plana çıkartarak, kazanmaya çalışacağız'' cevabını verdi.

Öte yandan, bir soru üzerine, Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, Fransa'nın da aday olduğu organizasyon için Fransız olan UEFA başkanı Michel Platini'nin bir etkisinin olmayacağını düşündüğünü söyledi.

Özgener, UEFA icra kurulundaki aday ülkelerin delegelerinin oy kullanamayacağını belirterek, Platini'nin de bağımsız kalacağına inandığını ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...