2009'da A'dan Z'ye spor

Sporda 2009 yılı dünyada ve Türkiye'de, Dünya  ve Avrupa Futbol Şampiyonaları ile Yaz ve Kış Olimpiyat Oyunları olmamasına  karşın diğer organizasyonlar açısından yine hayli yoğun geçti.

Ntvspor 31.12.2009 - 13:33

Yılın ilk 2 ayında Türk sporu açısından en önemli olay, Uluslararası  Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA) 2008 yılı ''Dünya Fair-Play Ödülü''nü,  Ermenistan ile başkent Erivan'da dostane bir havada yapılan Dünya Kupası Eleme  Grubu maçı nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu'na layık görmesiydi. Türkiye,  futbolda bu onur verici ödülü ilk kez almış oldu.


Sezonun ilk ''Grand Slam'' mücadelesi olan 97. Avustralya Açık Tenis  Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde İspanyol Rafael Nadal, ilk, tek  bayanlarda da ABD'li Serena Williams 4. kez kazandı.

Basketbolda da 24. Erkekler Teknosa Türkiye Kupası'nın İzmir'deki  finalinde Efes Pilsen, Erdemirspor'u 79-70 yenerek, 9. kez kupayı müzesine  götürmeyi başardı.

3-9 Ocak:

- Teniste Avustralya'nın Perth kentindeki 21. Uluslararası Hopman  Kupası'nda, finalde Rusya'yı 2-0 yenen Slovakya, 3. kez şampiyon oldu.

7-11 Ocak:

- Erkeklerde Bulgaristan'ın Gabrovo kentinde, bayanlarda da Alanya'da  yapılan 8. Avrupa Yıldızlar Voleybol Şampiyonası elemelerinde Türkiye, erkeklerde  2'şer galibiyet, yenilgi ve 6 puanla 3. olup elenirken, bayanlarda ise 4  galibiyet, 1 yenilgi, 9 puan ve averajla ilk sırayı alıp finallere kaldı.

12 Ocak:

- Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), 2008 yılı ''Dünya  Fair-Play Ödülü''nü, Ermenistan ile başkent Erivan'da dostane bir havada yapılan  milli maç nedeniyle Futbol Federasyonu'na verdi. FIFA, 2008 yılı ''Yılın  Futbolcusu'' ödülünün de İngiltere'nin Manchester United takımının Portekizli yıldızı Christiano Ronaldo'ya verilmesini kararlaştırdı.

13 Ocak:

- Basketbolda Erkekler Avrupa Kupası'nda Beşiktaş Cola Turka, ilk tur  grubunda 3'er galibiyet, yenilgi ve 9 puanla 3. olup kupaya veda etti.

14 Ocak:

- Basketbolda ULEB Avrupa Ligi'nde Efes Pilsen, grupta 4 galibiyet, 6  yenilgi ve 14 puanla 5. olarak tarihinde ilk kez 1. turda elendi.

3-18 Ocak:

- Bu yıl ilk kez Güney Amerika'da Arjantin ve Şili topraklarında yapılan  30. Uluslararası Dakar Rallisi'nde Türk yarışmacılar Kutlu Torunlar ve Kemal  Merkit başarılı olamazlarken, birincilikleri, motorsiklette KTM ekibinden  İspanyol Marc Coma 2., otomobilde de Volkswagen ekibinden George de Villiers  (Güney Afrika)-D.von Zitzewitz (Almanya) çifti ilk kez kazandılar.

        

20-25 Ocak:

- Finlandiya'nın başkenti Helsinki'deki Avrupa Artistik Buz Pateni  Şampiyonası'nda en başarılı ülke, 1 altın ve 2 gümüş madalyayla Fransa olurken,  Türk sporcu Tuğba Karademir, bayanlarda 10. sırayı alarak 2007'deki başarısını  yineledi.

24-25 Ocak:

- İstanbul'daki 27. Uluslararası Vehbi Emre Golden Grand Prix Güreş  Turnuvası'nda Türkiye, 4'er birincilik ve üçüncülüğün yanısıra 3 de ikincilik  elde ederek takım halinde 66 puanla ilk sırada yer aldı. Türkiye'yi sıralamada 47  puanla İran ve 37 puanla da Belarus izlediler.

17-31 Ocak:

- Hırvatistan'daki 21. Dünya Erkekler Hentbol Şampiyonası'nda  şampiyonluğu, finalde evsahibi Hırvatistan'ı 24-19 yenen Fransa, 3. kez alırken,  Polonya da Danimarka'yı 31-23 yenerek üçüncülüğü elde etti.

18-31 Ocak:

- Sezonun ilk ''Grand Slam'' mücadelesi olan 97. Avustralya Açık Tenis  Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde İspanyol Rafael Nadal ilk, tek  bayanlarda da ABD'li Serena Williams 4. kez kazandı.

26-31 Ocak:

- İzmir ve Manisa'daki Uluslararası Ege Kupası 16 Yaşaltı (B) Gençler  Futbol Turnuvası'nda, finalde Norveç'i 2-1 yenen Fransa şampiyon, Ukrayna'yı  penaltılarla 6-4 yenen Türkiye de 3. oldu.

29-31 Ocak:

- Fransa'nın başkenti Paris'teki 36. Avrupa Gençler ve Yıldızlar Karate  Şampiyonası'nda Türkiye, erkekler 55 kilo kumitede Yavuz Şişman ile 1 altın,  ayrıca 3 gümüş ve 6 bronz madalyayla 6. sırayı alırken, ilk sırayı ise 11 altın,  3 gümüş ve 2 bronz madalyayla evsahibi Fransa elde etti.

1 Şubat:

- Atletizmde İstanbul'daki Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Kros  Yarışmaları'nda büyük bayanlarda Üsküdar Belediyesi, genç erkeklerde de  Fenerbahçe ilk sıraları alırlarken, Fenerbahçe'den büyük bayanlarda Alemitu  Bekele Degfa 1. oldu. Büyük erkeklerde de Portekiz ekibi Maratona Clube ilk  sırayı elde etti.

7-8 Şubat:

- Ankara'daki 37. Uluslararası Yaşar Doğu Serbest ve Bayanlar Güreş  Turnuvası'nda Türkiye, erkeklerde 4'er birincilik ve ikinciliğin yanısıra 8  üçüncülük, bayanlarda da 1 birincilik ve 8 üçüncülükle en başarılı ülke oldu.

10 Şubat:

- Ümit Milli Futbol Takımı, 2 grup halinde Ukrayna ile yaptığı özel  maçlarda rakibiyle İzmir'de 2-2 berabere kalırken, Manisa'da ise 2-1 yenildi.

9 ve 11 Şubat:

- 18 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, İstanbul'daki özel maçlarda  Finlandiya'yı 8-2 ve 3-0 yendi.

11 Şubat:

- (A) Milli Futbol Takımı, İzmir'deki özel maçta Fildişi Kıyısı ile 1-1  berabere kalırken, millilerin tek golü Gökhan Ünal'dan geldi.

3-15 Şubat:

- Fransa'nın Val D'Isere Kayak Merkezi'ndeki 40. Dünya Alp Disiplini  Kayak Şampiyonası'nda en başarılı ülkeler, 2 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalyayla  İsviçre, 2'şer altın ve bronzun yanısıra 1 gümüş madalyayla da Avusturya  oldular.

10-15 Şubat:

- İngiltere'nin Liverpool kentindeki Avrupa Takımlar Badminton  Şampiyonası'nda, finalde evsahibi İngiltere'yi 3-2 yenen Danimarka şampiyon  olurken, Polonya ve Rusya da bronz madalya aldılar.

lefttruetrue11border: 1px solid #DDDDDD; height:30px !important;} .boxH_3553566 .textSmallBold {font-family:Georgia, Arial, Helvetica, sans-serif; font-weight: normal; text-transform: none#333333;160%;:#DDEEFF; text-decoration: none;} .boxH_3553566 a:hover {color:#CC0000; text-decoration: underline;} .boxH_3553566 a:visited {color: #999999none; text-align: right; padding-right: 5px !important#DEDEDE;1121#FFF;#444; padding:10px; padding-left:0;} .boxBI_3553566 a {color: #147; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-weight: bold; line-height: 150%; text-decoration: none;} .boxBI_3553566 a:hover, .boxBI_3553566 a:visited:hover {color: #CC0000; text-decoration: underline;} .boxBI_3553566 a:visited {color:#666666#147; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-weight: bold; line-height: 150%; text-decoration: none;#DDDDDD; border-top:dotted #DEDEDE 1px; 11110falsefalsefalse0

Tüm dünyada 2009'da gelişen spor olayları...

13-15 Şubat:

- Salon hokeyinde Ankara'daki Erkekler Avrupa Kulüpler Kupası Çalenç-2  Grubu müsabakalarında 5 galibiyet, 1 yenilgi, 15 puan ve averajla birinci olan  Keçiören Belediyesi, Çalenç-1 Grubu'na yükseldi.

15 Şubat:

- Hentbolda Bayanlar Avrupa Çalenç Kupası'nda Çankaya Belediyesi, 3.  turda Makedon rakibini elemesine karşın, 4. turda Alman rakibine 2 maçta da  farklı skorlarla yenilerek elendi.

-NBA’de bu yıl 58.'si Phoenix kentinde  düzenlenen Geleneksel Doğu-Batı Karmaları (All-Star) maçını Batı, Doğu önünde  146-119 kazanarak 23. galibiyetini alırken, ''en değerli oyuncu'' (MVP) ödülünü  de Kobe Bryant ile Shaquille O'Neal paylaştılar.

17 ve 19 Şubat:

19 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, Bursa'daki özel maçlarda  Romanya ile golsüz berabere kaldı ve 1-0 yenildi.

19 Şubat:

- Voleybolda Erkekler Indesit Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Fenerbahçe,  grupta 3 galibiyet, 3 yenilgi, 9 puan ve averajla 3. olup çıktığı 2. turda,  İtalyan rakibine set averajıyla elendi.

Aynı kupada bayanlarda ise Vakıfbank Güneş Sigorta, grupta 3 galibiyet, 3  yenilgi, 9 puan ve averajla 2. olup 2. tura çıkarken, bu turda bir başka Türk  ekibi Eczacıbaşı Zentiva'ya 2 maçta da yenilerek elenmekten kurtulamadı.

- Voleybolda Erkekler GM Capital Avrupa Çalenç Kupası'nda Galatasaray, 1.  turda Belarus, 2. turda Sloven, 3. turda Makedon ve 4. turda da İspanyol  rakiplerini elemesine karşın, çeyrek finalde Yunanrighttruetrue11border: 1px solid #DDDDDD; height:30px !important;} .boxH_3553566 .textSmallBold {font-family:Georgia, Arial, Helvetica, sans-serif; font-weight: normal; text-transform: none#333333;160%;:#DDEEFF; text-decoration: none;} .boxH_3553566 a:hover {color:#CC0000; text-decoration: underline;} .boxH_3553566 a:visited {color: #999999none; text-align: right; padding-right: 5px !important#DEDEDE;1121#FFF;#444; padding:10px; padding-left:0;} .boxBI_3553566 a {color: #147; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-weight: bold; line-height: 150%; text-decoration: none;} .boxBI_3553566 a:hover, .boxBI_3553566 a:visited:hover {color: #CC0000; text-decoration: underline;} .boxBI_3553566 a:visited {color:#666666#147; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-weight: bold; line-height: 150%; text-decoration: none;#DDDDDD; border-top:dotted #DEDEDE 1px; 11110falsefalsefalse0

Tüm dünyada 2009'da gelişen futbol olayları...

rakibine set averajıyla  elendi.

20 Şubat:

- Basketbolda FIBA Bayanlar Avrupa Ligi'nde Fenerbahçe, grupta 6  galibiyet, 4 yenilgi, 16 puan ve averajla 2. olup 2. tura çıktı. Bu turda  Polonyalı rakibine 2-0'lık seriyle üstünlük sağlayan Fenerbahçe, play-off çeyrek  finalinde Rus rakibi önünde 2-0'lık seriyle kupaya veda etti.

20-21 Şubat:

- Grekoromen güreşte Fransa'nın Clermond-Ferrand kentindeki Dünya Kupası  müsabakalarında, finalde Rusya, evsahibi Fransa'yı 5-2 yenerek birinciliği,  Ermenistan da Küba'yı aynı sonuçla yenerek üçüncülüğü kazandı.

- Yunanistan'ın başkenti Atina'daki 16. Balkan Salon Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 60 metre engellide Esen Kızıldağ ile 1 altın, ayrıca 4 gümüş ve 1 bronz madalya elde ederek, takım halinde bayanlarda 52 puanla 4., erkeklerde de 53 puanla 5. oldu. Takım birinciliklerini ise her 2 kategoride de Romanya aldı.

14-22 Şubat:

- Ankara'daki Türk Telekom Uluslararası Yıldız Erkekler Basketbol  Turnuvası'nda, finalde Slovenya'yı 66-56 yenen Türkiye şampiyon, Almanya'yı 71-62 yenen Hırvatistan da 3. oldu.

19-22 Şubat:

- İsrail'in Ramat Gan kentindeki 7. Avrupa Futsal Şampiyonası Ön Eleme  Turu (D) Grubu maçları sonunda Türkiye, 1 puanla 4. ve son sırayı alarak elenirken, Finlandiya ise 6 puan ve averajla ilk sırada yer alarak tur atladı.

20-22 Şubat:

- Basketbolda 24. Erkekler Teknosa Türkiye Kupası'nın İzmir'deki  finalinde Efes Pilsen, Erdemirspor'u 79-70 yenerek, 9. kez kupayı müzesine götürdü.

22 Şubat:

- 29. Uluslararası Trabzon 24 Şubat Yarı Maratonu'nda birincilikleri, bayanlarda Bahar Doğan, 1.10.02.00'lık dereceyle Türkiye Rekoru, erkeklerde de Mehmet Çağlayan, 1.03.22.00'lık dereceyle parkur rekoru kırarak kazandılar.

19 ve 26 Şubat:

- Futbolda UEFA Kupası 3. turunda Galatasaray, Fransa'nın Girondins De Bordeaux takımını (0-0) ve (4-3)'lük skorlarla eledi.

18-28 Şubat:

- Çin Halk Cumhuriyeti'nin Harbin kentindeki 24. Dünya Üniversiteler Kış Spor Oyunları'nda Türk sporcularından en iyi dereceyi, artistik buz pateni bayanlarda 11. olan Tuğba Karademir elde etti.

Oyunlarda birinciliği, evsahibi Çin Halk Cumhuriyeti, 18'er altın ve gümüşün yanısıra 12 bronz, ikinciliği Rusya, 18 altın, 14 gümüş ve 19 bronz, üçüncülüğü de Güney Kore, 12 altın, 7 gümüş ve 9 bronz madalyayla aldı.

- Çek Cumhuriyeti'nin Liberec kentindeki 40. Dünya Kuzey Disiplini Kayak Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken, birinciliği 5 altın, 4 gümüş ve 3 bronz madalyayla Norveç, ikinciliği 4 altının yanısıra 1'er de gümüş ve bronz madalyayla ABD ve üçüncülüğü ise 3 altın ve 5 bronz madalyayla Finlandiya elde etti.

24-28 Şubat:

- Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki Uluslararası Strandja Boks Turnuvası'nda Türkiye, 2 birincilik ve 5 de üçüncülük kazandı.

27-28 Şubat:

- Macaristan'ın Szombathely kentindeki Uluslararası Szombathely Golden Grand Prix Grekoromen Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 3 birincilik ve 42 puanla takım halinde, 46 puanlı evsahibi Macaristan ve 45 puanlı Gürcistan'ın ardından takım halinde 3. sıraya aldı.

MART İLK ÖNEMLİ BAŞARININ AYI OLDU

Sporda 2009 yılının mart ayında  organizasyonlar yoğunluk kazanmaya başlarken, Türkiye adına bu yılki ilk önemli başarı haberleri de geldi.

Yılın ilk önemli başarısını, İtalya'nın Torino kentindeki 30. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda bayanlar 3 bin metrede 8.46.50 ile Türkiye Rekoru kırarak şampiyon olan Alemitu Bekele Degfa elde etti. Degfa, böylece Türkiye'ye şampiyona tarihinde ilk altın madalyasını kazandırmış oldu.

Diğer başarılı haber ise İzmir'den geldi. Voleybolda Erkekler GM Capital Avrupa Çalenç Kupası'nın İzmir'deki finalinde Arkasspor, Polonya'dan Jastrzebski Wegiel SA'yı 3-2 yenerek, Türkiye'ye Avrupa voleybol kupaları tarihinde erkeklerdeki ilk şampiyonluğu getirdi.

Arkasspor, ayrıca bu ay içinde 17. Erkekler Teledünya Türkiye Kupası'nda da şampiyonluk kazanırken, 10. Bayanlar Teledünya Türkiye Kupası'nda ise Eczacıbaşı Zentiva, 6. kez şampiyon olmayı başardı.

Futbolda UEFA Kupası 4. turuna dek çıkan Galatasaray, bu turda Almanya'nın Hamburg SV'ye (1-1) ve (2-3)'lük skorlarla elenirken, Litvanya'nın başkenti Vilnius'daki 52. Avrupa Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 74 kiloda Fırat Binici ile 1 gümüş, ayrıca 3 bronz madalya alarak, takım halinde 39 puanla 4. oldu.

1 Mart:

- Futbolda 49. İngiltere Lig Kupası'nı (Carling Cup), başkent Londra'nın Wembley Stadı'ndaki finalde penaltı atışları sonucu Tottenham Hotspur'a 4-1 üstünlük sağlayan Manchester United, 3. kez kazandı.

5-8 Mart:

- Polonya'nın Rzeszow kentindeki Dünya 10. Büyükler ve 5. Gençler Salon Okçuluk Şampiyonası'nda Türk sporcuları dereceye giremezlerken, ABD, 7 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalyayla 1., İtalya, 2 altın, 3 gümüş ve 4 bronz madalyayla 2., Polonya da 2 altın ve 1 gümüş madalyayla 3. oldu.

6-8 Mart:

- İtalya'nın Torino kentindeki 30. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 3 bin metrede 8.46.50 ile Türkiye Rekoru kırarak şampiyon olan Alemitu Bekele Degfa ile tarihinde ilk kez altın madalya kazanarak, klasmanda 10. sırayı aldı.

Şampiyonada Rusya, 10 altın, 4'er de gümüş ve bronz madalyayla birinciliği, Almanya da 3'er altın ve gümüşün yanısıra 4 de bronz madalyayla ikinciliği elde etti.

- İspanya'nın başkenti Madrid'deki 9. Avrupa Yıldız Bayanlar Hentbol Şampiyonası 2. Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 1 galibiyet, 2 yenilgi ve 2 puanla 3. olarak elendi.

7-8 Mart:

- Belarus'un başkenti Minsk'deki Uluslararası Alexander Medved Serbest Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 3 sıklette birincilik kazandı.

- Serbest güreşte İran'ın başkenti Tahran'daki Dünya Kupası'nda şampiyonluğu, finalde evsahibi İran'ı 4-3 yenen Azerbaycan, üçüncülüğü de Kazakistan'ı 7-0 yenen Rusya aldı.

- Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'deki uluslararası ümitler judo turnuvasında Türkiye, 3 birincilik, 1 ikincilik ve 4 üçüncülük elde etti.

8 Mart:

- Antalya'daki 4. Uluslararası Runtalya Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Kenyalı John Kioko Musila, 2.17.57.00, bayanlarda da Rus Nadezda Semiletova, 2.44.15.00 ile kazandılar.

10 Mart:

- Basketbolda Galatasaray Cafe Crown, önce Erkekler Avrupa Kupası'nın 1. ön eleme turunda Litvanyalı rakibini eledikten sonra, 2. ön eleme turunda Karadağlı rakibine elendi ve mücadelesini ''Eurochallenge'' Kupası'nda sürdürdü.

Sarı-kırmızılılar, bu kupada da ilk tur grubunda 4 galibiyet, 2 yenilgi, 10 puan ve averajla 2. olup çıktığı 2. tur grubunda, 1 galibiyet, 5 yenilgi ve 7 puanla 4. ve son sırada kalarak elendi.

- Erkekler Avrupa Kupası ilk tur grubunda 4 galibiyet, 2 yenilgi ve 10 puanla 1. olup 2. tur grubuna çıkan Türk Telekomspor ise bu turda 1 galibiyet, 5 yenilgi ve 7 puanla grupta 4. ve sonuncu olarak kupaya veda etti.

11 Mart:

- Basketbolda ULEB Avrupa Ligi'nde Fenerbahçe Ülker, ilk tur grubunda 6 galibiyet, 4 yenilgi, 10 puan ve averajla 3. olup 2. tur grubuna yükseldi, ancak bu turda 1 galibiyet ve 5 yenilgi alarak, 7 puanla 4. son sırada kaldı.

12 Mart:

- Voleybolda Bayanlar Indesit Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Türk Telekomspor, grupta 4 galibiyet, 2 yenilgi ve 10 puanla 2. olup çıktığı play-off 1. turunda Hırvat rakibini elemesine karşın, play-off 2. turunda Rus rakibine elenmekten kurtulamadı.

14 Mart:

- Atletizmde Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki 54. Balkan Kros Şampiyonası'nda Türkiye, 5 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalya kazandı.

10-15 Mart:

- Erzurum'daki Dünya 18 Yaşaltı Gençler Buz Hokeyi Şampiyonası 3. Kategori müsabakalarında 9 puanla yenilgisiz olarak birinciliği kazanan İzlanda, 2. kategoriye yükselirken, Türkiye de 6 puanla 2. sırayı aldı ve 3. kategoride kaldı.

14-15 Mart:

- Atletizmde İspanya'nın Kanarya Adaları'nda Tenerife kentindeki 9. Avrupa Atmalar Kış Kupası müsabakalarında birinciliği Ukrayna, 2'şer altın ve gümüşün yanısıra 1 bronz madalyayla elde ederken, Türkiye de ümit erkekler cirit atmada Fatih Avan ile 1 bronz madalya kazandı.

- Voleybolda Bayanlar Avrupa Konfederasyon (CEV) Kupası'nda şampiyonluğu, İtalya'nın Novara kentindeki finalde Rus Uralochka NTMK Ekaterinburg 3-0 yenen evsahibi ekip Asystel Novara 2. kez kazanırken, Alman Rote Raben Vilsbiburg'a 3-1 üstünlük sağlayan Fenerbahçe Acıbadem de 3. oldu.

Fenerbahçe Acıbadem, kupada 2. turda Belçikalı, 3. turda Belarus, çeyrek finalde de Rus rakiplerini eledikten sonra yarı finalde İtalyan Asystel Novara'ya yenildi.

- Voleybolda Bayanlar GM Capital Avrupa Çalenç Kupası'nda şampiyonluğu, İtalya'nın Jesi kentindeki finalde, Yunan Panathinaikos'u 3-0 yenen evsahibi ekip Vini Monteschiavo Jesi ilk kez kazanırken, üçüncülüğü de İspanyol CV Albacete'ye 3-2 üstünlük sağlayan Rus Leningradka Saint Petersburg aldı.

17 Mart:

- Voleybolda 17. Erkekler Teledünya Türkiye Kupası'nda şampiyonluk, ilk kez olmak üzere, finalde Ziraat Bankası'na 3-2, 2-3'lük skorlar ve sayı averajıyla üstünlük sağlayan Arkasspor'un oldu.

18 Mart:

- Voleybolda 10. Bayanlar Teledünya Türkiye Kupası'nı Eczacıbaşı Zentiva, finalde Fenerbahçe Acıbadem'i 3-1 ve 3-2'lik skorlarla yenerek 6. kez müzesine götürdü.

19 Mart:

- Futbolda UEFA Kupası 4. turunda Galatasaray, Almanya'nın Hamburg SV takımına (1-1) ve (2-3)'lük skorlarla elendi.

21 Mart:

- Türkiye Kulüplerarası Kros Ligi'nde 2009 yılı şampiyonluklarını, büyük bayanlarda Üsküdar Belediyesi, 34 puanla ve 3. kez üstüste, büyük erkeklerde de İstanbul Büyükşehir Belediyesi 57 puanla kazandı.

21-22 Mart:

- Bayanlar güreşte Çin Halk Cumhuriyeti'nin Taiyuan kentindeki Dünya Kupası'nda şampiyonluğu, finalde Kanada'yı 5-2 yenen evsahibi Çin Halk Cumhuriyeti, üçüncülüğü ise ABD'ye 6-1 üstünlük sağlayan Japonya elde etti.

- İstanbul'daki 16. Uluslararası Ümitler Marmara Judo Turnuvası'nda Türkiye, bayanlarda 3 birincilik, 4 ikincilik ve 9 üçüncülük, erkeklerde de 4 birincilik, 2'şer de ikincilik ve üçüncülük kazanarak en başarılı ülke oldu.

- Voleybolda Erkekler Avrupa Konfederasyon (CEV) Kupası'nda şampiyonluğu, Yunanistan'ın başkenti Atina'daki finalde evsahibi ülkeden Panathinaikos'u 3-1 yenen Rus Lokomotiv Belogorie Belgorod takımı ilk kez kazanırken, üçüncülüğü de İspanyol Unicaja Almeria'yı yine 3-1 yenen İtalyan Bre Banca Lannutti Cuneo aldı.

- Voleybolda Erkekler GM Capital Avrupa Çalenç Kupası'nın İzmir'deki finalinde Arkasspor, Polonya'dan Jastrzebski Wegiel SA'yı 3-2 yenerek, Türkiye'ye Avrupa voleybol kupaları tarihinde erkeklerdeki ilk şampiyonluğu getirdi. Kupada üçüncülük ise Yunan Enosi Athlopedion Patras'ı 3-0 ile geçen Rumen ekibi Tomis Köstence'ye gitti.

Arkasspor, kupada 2. turda Estonyalı, 3. turda Alman, çeyrek finalde Fransız rakiplerini eledikten sonra yarı finalde de Yunan Enosi Athlopedion Patras'a üstünlük sağladı.

26 Mart:

- Ümit Milli Futbol Takımı, İstanbul'daki özel maçta Danimarka'yı 2-0 yendi.

25 ve 27 Mart:

- 19 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, Rusya ile Samsun'da yaptığı özel maçlarda 3-3 berabere kaldı ve 3-1 yenildi.

28 Mart:

- (A) Milli Futbol Takımı, 19. Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 5. Grup'taki  5. maçında, başkent Madrid'de İspanya'ya 1-0 yenilerek ilk yenilgisini aldı.

- Ürdün'ün başkenti Amman'daki 37. Dünya Kros Şampiyonası'nda Kenya, 4'er altın ve gümüşün yanısıra 1 bronz madalyayla birinciliği, Etiyopya da 4 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalyayla ikinciliği elde etti.

24-29 Mart:

- ABD'nin Los Angeles kentindeki Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonası'nda evsahibi ABD, 1'er altın ve gümüş madalyayla en başarılı ülke olurken, bayanlarda Türk sporcu Tuğba Karademir, 21. sırada yer aldı.

25-29 Mart:

- Polonya'nın Pruskow kentindeki Dünya Bisiklet Pist Şampiyonası'nda Avustralya, 4'er altın ve gümüşün yanısıra 2 bronz, Fransa da 3 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalyayla en başarılı ülkeler oldular.

28-29 Mart:

- Voleybolda Bayanlar Indesit Avrupa Şampiyonlar Ligi'nin İtalya'nın Perugia kentinde yapılan finalinde evsahibi ülkeden Volley Bergamo, Rus Dinamo Moskova'yı 3-2 yenerek şampiyonluğu kazanırken, evsahibi takım Colussi Sirio Perugia'ya 3-1 yenilen Eczacıbaşı Zentiva 4. sırada kaldı.

Eczacıbaşı Zentiva, grupta 4 galibiyet, 2 yenilgi ve 10 puanla 2. olup çıktığı play-off 1. turunda diğer Türk ekibi Vakıfbank Güneş Sigorta, play-off 2. turunda da Polonyalı rakibini eleyerek ''Dörtlü Final''e kaldı. Türk temsilcisi, yarı finalde Dinamo Moskova'ya yenilerek final şansını yitirdi.

26-31 Mart:

- Adana ve Tarsus'daki 27. Avrupa 17 Yaşaltı (B) Gençler Futbol Şampiyonası Yarı Final (Elit Tur) 6. Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 1 galibiyet, 2 beraberlik ve 5 puanla ilk sırayı alarak finallere kaldı.

30-31 Mart:

- Litvanya'nın başkenti Vilnius'daki 52. Avrupa Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 74 kiloda Fırat Binici ile 1 gümüş, ayrıca 3 bronz madalya alarak, takım halinde 39 puanla 4. oldu. Takım birinciliğini ise 4 altın, 1'er de gümüş ve bronz madalya kazanan Azerbaycan, 63 puanla elde etti.

31 Mart:

- 18. Avrupa Ümitler Futbol Şampiyonası 2. Eleme Grubu'ndaki ilk maçında milli takım, Cork kentinde İrlanda Cumhuriyeti'ni 3-0 yendi.

NİSAN’DA BAYANLAR BASKETBOLVE HALTERDEN BAŞARI HABERLERİ GELDİ

Sporda 2009 yılının nisan ayı, dünyada ve Türkiye'de organizasyon sayısı açısından en hareketli birkaç aydan biriydi.

Bu ayda Türkiye açısından başarı haberleri, bayanlar basketbolda FIBA Avrupa Kupası'nda şampiyon olarak Türkiye'ye bayanlarda Avrupa kupası kazandıran ilk ekip unvanına erişen Galatasaray ve Romanya'nın başkenti Bükreş'teki Avrupa Büyükler Halter Şampiyonası'nda toplam 9 altın, 4 gümüş ve 3 bronz madalya alarak, takım halinde erkeklerde ve bayanlarda ikincilik elde eden Halter Milli Takımı'ndan geldi.

Bu ayda Türkiye ayrıca, 56. Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda 84 kiloda Nazmi Avluca ile 1 gümüş, 74 kiloda da Selçuk Çebi ile 1 bronz madalya kazanıp, takım halinde 24 puanla 7. sırada kaldı.

Basketbolda 17. Bayanlar Teknosa Türkiye Kupası'nın Kayseri'deki finalinde Galatasaray'ı yenen Fenerbahçe, 9. kez kupayı müzesine götürürken, Aroma Voleybol Birinci Liglerinde erkeklerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bayanlarda da Fenerbahçe Acıbadem, ipi ilk kez göğüslediler.

1 Nisan:

- (A) Milli Futbol Takımı, 19. Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 5. Grup'taki 6. maçında, İstanbul'da İspanya'ya 2-1 yenilirken, milli takımın tek golünü Semih kaydetti.

2-3 Nisan:

- Litvanya'nın başkenti Vilnius'daki 16. Avrupa Bayanlar Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, madalya kazanamayıp 4 puanla takım halinde 18. sırada kalırken, birinciliği, 1 altın, 2 gümüş, 4 bronz madalya ve 60 puanla Rusya, ikinciliği de 2'şer altın ve bronzun yanısıra 1 de gümüş madalya kazanan Ukrayna, 49 puanla aldı.

2-5 Nisan:

- Basketbolda İtalya'nın Torino kentindeki 7. Erkekler Avrupa (ULEB) Kupası final grubu maçları sonunda şampiyonluğu, finalde Rus BC Khimki'yi 80-74 yenen Litvanya'dan BC Lietuvos Rytas Vilnius, 2. kez kazandı.

- İtalya'nın Milano kentindeki 3. Avrupa Bireysel Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda tek Türk sporcu Sema Aslan başarılı olamazken, İngiltere, 2'şer altın ve gümüşün yanısıra 1 de bronz madalyayla en başarılı ülke olarak dikkati çekti.

3-5 Nisan:

- Basketbolda İspanya'nın Salamanca kentindeki 51. Bayanlar Avrupa Ligi ''Dörtlü Final'' mücadelesi sonunda, finalde evsahibi ülkeden Halco Avenida'ya 85-70 üstünlük sağlayan Rus Spartak Moskova Region, 3. kez şampiyonluğu kazanırken, diğer Rus ekibi UMMC Ekaterinburg da Macar MKB Euroleasing Sopron'u 80-56 yenerek 3. oldu.

- Hentbolda Mersin'deki Bayanlar Türkiye Kupası finalleri sonunda şampiyonluk, 6 puanla 3 maçını da kazanan Üsküdar Belediyesi'nin olurken, Maliye Milli Piyango da 4 galibiyetle 2. sırayı aldı.

4-5 Nisan:

- Litvanya'nın Vilnius kentindeki 56. Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 84 kiloda Nazmi Avluca ile 1 gümüş, 74 kiloda da Selçuk Çebi ile 1 bronz madalya kazanıp, takım halinde 24 puanla 7. sırada kalırken, Rusya, 4 altın, 1 bronz madalya ve 54 puanla takım birinciliğine ulaştı.

- Voleybolda Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'daki Erkekler Indesit Avrupa Şampiyonlar Ligi'nin finalinde Yunan Iraklis Selanik'i 3-1'le geçen İtalyan Trentino Volley, ilk kez şampiyon, İtalyan Lube Banca Marche Macerata'yı 3-2 yenen Rus Iskra Odintsovo da 3. oldu.

- Basketbolda 71. ABD Üniversiteler (Kolejler) Basketbol Ligi'nde (NCAA) 2008-2009 sezonu şampiyonluğunu, Michigan kentindeki finalde evsahibi Michigan State Üniversitesi'ni 89-72 yenen Tar Heel Üniversitesi 5. kez kazandı.

2 ve 9 Nisan:

- Basketbolda 7. FIBA Bayanlar Avrupa Kupası'nda şampiyonluğu, finalde İtalyan Cras Basket Taranto'ya 55-67 ve 82-61'lik skorlarla üstünlük sağlayan Galatasaray, ilk kez elde ederken, Türkiye'ye bayanlar basketbolda Avrupa kupası kazandıran ilk takım oldu.

Sarı-kırmızılı ekip, kupada ilk tur grubunda 6 galibiyet ve 12 puanla yenilgisiz 1. olup çıktığı 2. turda Rumen, 3. turda Kıbrıs Rum kesimi, çeyrek ve yarı finallerde de Rus rakiplerini eleyerek finale çıktı.

4-9 Nisan:

- Hollanda'nın Rotterdam kentindeki 8. Avrupa Yıldız Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, 3 galibiyet ve 2 yenilgi alarak 5. sırada kalırken, şampiyonluğu Sırbistan'ı 3-1 yenen Belçika, üçüncülüğü de Slovakya'yı aynı skorla yenen İtalya aldı.

4-12 Nisan:

- Finlandiya'nın Hameenlinna kentindeki Dünya Bayanlar Buz Hokeyi Şampiyonası'nda, finalde Kanada'yı 4-1 yenen ABD, 3. kez şampiyon, İsveç'e aynı skorla üstünlük sağlayan evsahibi Finlandiya da 3. oldu.

5-12 Nisan:

- Romanya'nın başkenti Bükreş'teki Avrupa 88. Erkekler ve 22. Bayanlar Büyükler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, erkeklerde 62 kiloda Erol Bulut ile 3 altın ve 56 kiloda Sedat Artuç ile de 1 gümüş madalya kazanarak, takım halinde, 5 altın, 2 gümüş ve 8 bronz madalyayla 500 puana ulaşan Rusya'nın ardından 494 puan, bayanlarda ise 6 altın, 3'er de gümüş, bronz madalya ve yine 494 puanla, 9 altın, 4'er de gümüş ve bronz madalyayla 516 puan toplayan Rusya'ın arkasında ikinciliği elde etti.

6-12 Nisan:

- Antalya'daki 21. Dünya Liseler Futbol Şampiyonası'nda, kızlarda finalde Almanya temsilcisini penaltılarla 8-6 yenen Çin Halk Cumhuriyeti temsilcisi, erkeklerde de Güney Afrika Cumhuriyeti temsilcisini 4-1 yenen Kıbrıs Rum kesimi temsilcisi şampiyon oldular.

Türkiye'nin, kızlardaki 2 temsilcisi de grup maçlarında elenirlerken, erkeklerde Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi 7. ve İzmir Kipa Lisesi de 8. sırayı aldılar.

10-12 Nisan:

- Hentbolda Türkiye, Portekiz'in Guarda kentindeki 17. Dünya Genç Erkekler Şampiyonası Avrupa Elemeleri 2. Grup ve Slovenya'nın Ormoz kentindeki 7. Avrupa Genç Bayanlar Şampiyonası Elemeleri 1. Grup mücadelelerinde, 1'er galibiyet ve 2'şer yenilgi alarak, 2'şer puanla 3. sırada kaldı ve elendi.

12-14 Nisan:

- Basketbolda 17. Bayanlar Teknosa Türkiye Kupası'nın Kayseri'deki finalinde Galatasaray'ı 63-60 yenen Fenerbahçe, 9. kez kupayı müzesine götürdü.

10-16 Nisan:

- Yeni Zelanda'nın Dunedin kentindeki Dünya Erkekler Buz Hokeyi Şampiyonası 3. Kategori mücadelesinde Türkiye, 4 galibiyet, 1 yenilgi ve 12 puanla; 14 puanlı evsahibi Yeni Zelanda'nın ardından 2. sırada yer alarak, Yeni Zelanda ile birlikte 2. kategoriye yükseldi.

15 ve 17 Nisan:

- 19 Yaşaltı (A) Genç Bayan Milli Futbol Takımı, Belarus ile Antalya'da yaptığı özel maçlarda 1-1 berabere kaldı ve 2-1 galip geldi.

12-19 Nisan:

- İstanbul-Alanya arasındaki 45. Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Türkiye Bisiklet Turu'nda genel bireysel klasmanda birinciliği, İngiliz Barloword Bianchi kulübünden Güney Afrikalı Darley Impey, 29.19.32.00'lık derecesiyle kazanırken, genel takım klasmanı birinciliğini de Barloword Bianchi kulübü aldı.

15-19 Nisan:

- İstanbul'daki 24. Uluslararası Ahmet Cömert Boks Turnuvası'nda Türkiye, erkeklerde 5 birincilik, 4 ikincilik ve 3 üçüncülük, bayanlarda da 1 birincilik ve 3 ikincilik elde ederek en başarılı ülke oldu.

17-19 Nisan:

- İstanbul'daki 22. Uluslararası Boğaziçi Karate Turnuvası'nda Türkiye, erkeklerde ve bayanlarda toplam 15 birincilik, 11 ikincilik ve 20 de üçüncülük kazanarak, en başarıl ülke olarak dikkati çekti.

19 Nisan:

- Hentbolda Bayanlar Avrupa Çalenç Kupası'nda İzmir Büyükşehir Belediyesi, 3. turda Çek Cumhuriyeti'nden, 4. turda Ukraynalı ve çeyrek finalde de Hırvat rakibini elemesine karşın, yarı finalde Alman rakibine 1 gol farklı averajla elendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türk spor tarihinde hentbolda Avrupa kupalarında yarı finale yükselen ilk Türk bayan takımı unvanını aldı.

- ABD'deki 113. Uluslararası Geleneksel Boston Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Etiyopyalı Deriba Merga, 2.08.42.00, bayanlarda da Kenyalı Salina Kosgei, 2.32.16.00 ile kazandılar.

23 Nisan:

- 39. Aroma Erkekler Voleybol Birinci Ligi'nde 2008-2009 sezonu şampiyonluğunu, play-off final serisinde Fenerbahçe'ye 3-1 üstünlük sağlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilk kez elde etti.

25 Nisan:

- Türkiye Güreş Birinci Ligi'nde 2008-2009 sezonu şampiyonluklarını, serbestte finalde ASKİ Spor'a 4-3 (12-11) üstünlük sağlayan Amasya Şekerspor, 4. kez üstüste, grekoromende de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni 6-1 (18-4) yenen ASKİ Spor kazandılar. Serbestte İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile grekoromende de Konya Şekerspor 3. sıraları aldılar.

24 ve 26 Nisan:

- 16 Yaşaltı (B) Genç Milli Futbol Takımı, Çanakkale'deki özel maçlarda Avustralya'yı 1-0 ve 2-1 yendi.

24-26 Nisan:

- Gürcistan'ın başkenti Tiflis'teki Avrupa Büyükler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar artı 78 kiloda Gülşah Kocatürk ile 1 bronz madalya kazanıp 19. sırada kalırken, Rusya, 5 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla birinciliği, Fransa da 2'şer altın ve bronz madalyayla ikinciliği aldı.

- Basketbolda 6. FIBA Erkekler ''Eurochallenge'' Kupası'nda şampiyonluğu, İtalya'nın Bologna kentindeki finalde, Fransa'nın Cholet Basket takımını 77-75 yenen evsahibi ekip Virtus Bologna Fiere ilk kez kazanırken, Kıbrıs Rum kesiminden Proteas EKA AEL Limasol'u 92-84 yenen Rus BC Triumph Lyubertsy de 3. oldu.

25-26 Nisan:

- İspanya'nın Alicante kentindeki 7. Uluslararası İspanya Büyükler Tekvando Turnuvası'nda Türkiye, bayanlarda 4 birincilik, 3 ikincilik ve 5 üçüncülük alarak takım halinde ilk sırayı elde etti.

- Çek Cumhuriyeti'nin Teplice kentindeki uluslararası ümitler judo turnuvasında Türkiye, erkekler 55 kiloda Ahmet Şahin Kaba ile 1 birincilik, ayrıca 3 de üçüncülük aldı.

26 Nisan:

- İngiltere'deki Uluslararası Geleneksel Londra Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Kenyalı olimpiyat şampiyonu Sammy Wanjiru, 2.05.10.00 ve bayanlarda da geçen yılın da birincisi olan Rus asıllı Alman Irina Nikotina, 2.22.11.00 ile kazandılar.

İspanya'daki Uluslararası Madrid Maratonu'nda da Türk sporcu Mehtap Sızmaz, 2.32.04.00 ile bayanlarda birinciliği elde etti.

- Atletizmde Romanya'nın başkenti Bükreş'teki Balkan Yürüyüş Şampiyonası'nda Türkiye, 3 gümüş ve 1 bronz madalya kazanarak, takım halinde bayanlarda 18 puanla 2., erkeklerde de 14 puanla 3. oldu.

28 Nisan:

- 32. Aroma Bayanlar Voleybol Birinci Ligi'nde 2008-2009 sezonu şampiyonluğunu, play-off final serisinde Eczacıbaşı Zentiva'ya 3-1 üstünlük sağlayan Fenerbahçe Acıbadem ilk kez kazandı.

28 ve 30 Nisan:

- 19 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, Romanya ile bu ülkede yaptığı özel maçlarda 2-2 berabere kaldı ve 2-0 galip geldi.

- Masa Tenisi Süper Ligi'nde 2008-2009 sezonu şampiyonluklarını, erkeklerde Fenerbahçe, finalde Adana Masa Tenisi İhtisas'ı 4-2, bayanlarda da Çukurova Üniversitesi, Fenerbahçe'yi 4-3 yenerek kazandılar.

- Türkiye Büyükler Buz Hokeyi Süper Ligi'nde 2008-2009 sezonu şampiyonluklarını, erkeklerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor 27, bayanlarda da Ankara Milenyum Paten Kulübü 46 puanla elde ettiler.



MAYIS’TA KARATEDE 2 AVRUPA ŞAMPİYONLUĞUKAZANILIRKEN, FUTBOLDA KUPALAR SAHİPLERİNİ BULDU

Sporda 2009 yılının mayıs ayı, dünyada ve Türkiye'de futbolda sezonun sona ermesi ve kupaların sahiplerini bulmaları açısından önemliydi.

Bu ayda uluslararası başarı olarak Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'deki 44. Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası'nda bayanlar kumite artı 48 kiloda Yıldız Aras ve erkek kumite milli takımıyla kazanılan 2 altın madalya övgüye değer bulundu. Ayrıca tekerlekli sandalye basketbolda Galatasaray, Avrupa Şampiyonlar Kupası'nda 2. kez şampiyon olmayı başardı.

Futbolda Turkcell Süper Lig'de Beşiktaş, 71 puanla 11. şampiyonluğunu elde ederken, siyah-beyazlılar, İzmir'deki Fortis Türkiye Kupası finalinde de ezeli rakibi Fenerbahçe'ye üstünlük sağlayarak, 6. kez kupayı müzesine götürdü ve sezonu 2 kupayla kazanma başarısını gösterdi.

Futbolda ayrıca UEFA Kupası'nın İstanbul'daki finalinde, Alman SV Werder Bremen'i uzatmada yenen Ukrayna'dan Shaktar Donetsk, ilk kez şampiyon olurken, Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde de şampiyonluğu, İtalya'nın başkenti Roma'daki finalde geçen yılın şampiyonu İngiltere'nin Manchester United takımını yenen İspanya'nın FC Barcelona takımı 3. kez kazandı.

2 Mayıs:

- Hentbolda Erkekler Avrupa Çalenç Kupası'nda Beşiktaş, 3. turda İsveçli, 4. turda Avusturyalı ve çeyrek finalde de Karadağlı rakiplerini eledikten sonra, yarı finalde Rumen rakibi önünde 1'er beraberlik ve yenilgiyle elenmekten kurtulamadı.

29 Nisan-3 Mayıs:

- Teniste İstanbul'daki Davis Kupası Avrupa-Afrika 3. Grup mücadelesinde Türkiye, Estonya'nın ardından 2. olarak, bu ülkeyle birlikte 2. Grup'ta yer alma hakkını kazandı.

1-3 Mayıs:

- Basketbolda 52. ULEB Avrupa Ligi'nde 2008-2009 sezonu şampiyonluğuna, Almanya'nın başkenti Berlin'deki finalde Rus USH CSKA Moskova'ya 73-71 üstünlük sağlayan Yunan Panathinaikos BSA Atina, 5. kez ulaşırken, İspanyol Regal FC Barcelona da Yunan BC Pire Olympiakos'u 95-79 yenerek 3. oldu.

- Tekerlekli sandalye basketbolda Almanya'nın Wetzlar kentindeki Avrupa Şampiyonlar Kupası mücadelesinde Galatasaray, grupta 2 galibiyet, 1 yenilgi ve 5 puanla 2. olup çıktığı yarı finalde İtalyan, finalde de Alman RSV Rollis Zwickau'yu 82-73 yenerek, 2. kez üstüste şampiyonluğu aldı.

Ayrıca aynı branşta Andre Vergauwen Kupası'nda Beşiktaş 3., Willi Brikman Kupası'nda İzmir Büyükşehir Belediyesi 6. ve Avrupa Çalenç Kupası'nda da İstanbul Engelliler Kulübü 4. oldu.

28 Nisan-5 Mayıs:

- Japonya'nın Yokohama kentindeki 41. Dünya Masa Tenisi Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken, Çin Halk Cumhuriyeti, 4'er altın ve gümüşün yanısıra 7 bronz madalya alarak şampiyonaya damgasını vurdu.

2-5 Mayıs:

- Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki 7. Uluslararası Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Yıldızlar Boks Turnuvası'nda Türkiye, 52 kiloda Remzi Uyar ile 1 birincilik, ayrıca 2'şer de ikincilik ve üçüncülük aldı.

5-7 Mayıs:

- Çanakkale'deki Balkan Gençler Yüzme Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlarda 13 altın, 8'er de gümüş ve bronz, erkeklerde ise 9'ar altın ve gümüşün yanısıra 6 da bronz madalya kazanarak, takım halinde 2 kategoride de birinciliği elde etti.

8 Mayıs:

- 29. Türkiye Bayanlar Basketbol Ligi'nde 2008-2009 sezonu şampiyonluğunu, play-off final serisinde Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne 3-0 üstünlük sağlayan Fenerbahçe, üstüste 4. ve toplamda da 7. kez kazandı.

24 Nisan-10 Mayıs:

- İsviçre'nin Zürih ve Bern kentlerindeki 73. Dünya Erkekler Buz Hokeyi Şampiyonası'nda, finalde Kanada'yı 2-1 yenen Rusya, 25. kez şampiyon, İsveç de ABD'yi 4-2 yenerek 3. oldu.

4-10 Mayıs:

- İstanbul'daki 20. Dünya Liseler Basketbol Şampiyonası'nda, erkeklerde İstanbul Özel Doğa Lisesi, finalde Sırbistan temsilcisini 86-64 yenerek şampiyonluğu, bayanlarda da finalde İspanyol temsilcisine 72-55 yenilerek ikinciliği aldı. Ayrıca erkeklerde İstanbul Özel Yıldızlar Lisesi, 5. sırada yer aldı.

8-10 Mayıs:

- Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'deki 44. Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar kumite artı 48 kiloda Yıldız Aras ve erkek kumite milli takımıyla 2 altın, ayrıca 1 gümüş ve 4 bronz madalya kazandı.

- Alanya'daki 15. Dünya Genç Bayanlar Voleybol Şampiyonası Avrupa Elemeleri 2. Tur (B) Grubu mücadelesinde Türkiye, 3 galibiyet ve 6 puanla yenilgisiz ilk sırada yer alarak finallere kaldı.

13 Mayıs:

- Futbolda 47. Fortis Türkiye Kupası'nı, İzmir'deki finalde Fenerbahçe'yi 4-2 yenen Beşiktaş, 8. kez elde etti.

12 ve 14 Mayıs:

- 15 Yaşaltı (C) Genç Milli Futbol Takımı, Antalya'da Rusya ile yaptığı özel maçları 2-0 ve 2-1'lik skorlarla kazandı.

6-17 Mayıs:

- Almanya'daki 27. Avrupa 17 Yaşaltı (B) Gençler Futbol Şampiyonası'nda evsahibi Almanya, finalde Hollanda'yı 2-1 yenerek, 3. kez şampiyon olurken, Türkiye ise grupta 1 galibiyet, 2 yenilgi ve 3 puanla 3. olup Dünya Şampiyonası finallerine katılma hakkı elde etti.

11-17 Mayıs:

- 2. Uluslararası Türk Telekom İzmir Cup Erkekler Tenis Turnuvası'nda, finalde İtalyan Andrea Stoppini, Marsel İlhan'ı 2-0 yenerek şampiyonluğu kazandı.

14-17 Mayıs:

- Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki 25. Avrupa Ritmik Cimnastik Şampiyonası'na, 6 altın ve 3 gümüş madalya kazanan Rusya damgasını vurdu.

15-17 Mayıs:

- Antalya'daki 12. Uluslararası Gençler Şampiyonlar Serbest, Grekoromen ve Bayanlar Güreş Turnuvası'nda Türkiye, takım halinde serbestte 66, grekoromende 67 ve bayanlarda da 77 puanla birincilikleri elde etti.

- Alanya'daki 15. Dünya Genç Erkekler Voleybol Şampiyonası Avrupa Elemeleri 2. Tur (E) Grubu mücadelesinde Türkiye, 1 galibiyet, 2 yenilgi ve 4 puanla 3. olup elenirken, Belarus ise 3 galibiyet ve 6 puanla yenilgisiz ilk sırayı alıp finallere kaldı.

17 Mayıs:

- Hentbolda bayanlarda Avrupa kupaları şampiyonluklarını, Şampiyonlar Ligi'nde Macar Györi Audi ETO KC'ye 24-26 ve 26-23 üstünlük sağlayan Danimarka'dan Viborg HK, EHF'de Alman HC Leipzig'e 27-19 ve 25-26 üstünlük sağlayan İspanyol S.D. Itxako, Çalenç'te Alman Thuringer HC'yi 26-22 ve 30-25 yenen Fransız Handball Cercle Nimes, Kupa Galipleri'nde de Norveç'ten Larvik HK'ya 21-23 ve 26-21 galip gelen Danimarka'dan FCK Handbold AS elde ettiler.

21 Mayıs:

- Hentbol Süper Liglerinde 2008-2009 sezonu şampiyonluklarını, play-off final serisinde erkeklerde Beşiktaş, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne 3-1, bayanlarda da Maliye Milli Piyango, Üsküdar Belediyesi'ne 3-0 üstünlük sağlarak elde ettiler.

20-24 Mayıs:

- Tayland'ın Chang Mai kentindeki 1. Dünya Yıldızlar Halter Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 44 kiloda 1 dünya rekoru kıran Şaziye Okur ile 3 altın, erkekler 56 kiloda İsmet Algül ile 1 gümüş madalya kazanıp takım halinde her iki kategoride de 5. sırayı alırken, birincilikleri ise erkeklerde 12 altın ve 1 bronz, bayanlarda da 9 altın ile 3'er de gümüş ve bronz madalya alan Çin Halk Cumhuriyeti kazandı.

22-24 Mayıs:

- İstanbul'daki 8. Uluslararası Zafer Kupası Bayanlar Basketbol Turnuvası'nda Türkiye, 3 maçını da kazanarak 6 puanla yenilgisiz birinciliği elde etti.

24 Mayıs:

- Atletizmde Fransa'nın Metz kentindeki 8. Avrupa Kupası Yürüyüş Müsabakaları'nda Türk sporcuları dereceye giremezlerken, en başarılı ülke olan Rusya, 6 altın ve 2 gümüş madalya aldı.

27 Mayıs:

- Futbolda 54. Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde şampiyonluğu, İtalya'nın başkenti Roma'daki finalde geçen yılın şampiyonu İngiltere'nin Manchester United takımını 2-0 yenen İspanya'nın FC Barcelona takımı 3. kez kazandı.

23-28 Mayıs:

- Portekiz'deki 25. Avrupa 19 Yaşaltı (A) Gençler Futbol Şampiyonası Yarı Final Eleme Grubu (Elit Tur) mücadelesinde Türkiye, 3 maçını da kazanarak 9 puanla yenilgisiz ilk sırayı aldı ve finallere kaldı.

30 Mayıs:

- Futbolda 127. İngiltere Federasyon Kupası'nı (FA Cup), başkent Londra'daki Wembley Stadı'nda yapılan final mücadelesinde Everton'ı 2-1 yenen FC Chelsea 5. kez kazandı.

28-31 Mayıs:

- İsveç'in Trelleborg kentindeki 17. Avrupa Gençler Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, toplam 7 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalya kazanarak, takım halinde ilk sırayı aldı.

29-31 Mayıs:

- Voleybolda Hollanda'nın Rotterdam kentindeki 17. Dünya Erkekler Şampiyonası Avrupa Elemeleri 2. Tur (F) Grubu mücadelesinde Türkiye, 1 galibiyet, 2 yenilgi, 4 puan ve averajla 3. olup elenirken, evsahibi Hollanda ise 3 maçını da kazanarak, 6 puanla birinciliği elde etti.

- Hentbolda Erkekler Türkiye Kupası'nı Beşiktaş, 3 maçını da kazanarak 6 puanla elde ederken, İzmir Büyükşehir Belediyesi de 2. oldu. (Antalya)

- İzmir'deki 12. Uluslararası Yıldızlar Zafer Kupası Serbest, Grekoromen ve Bayanlar Güreş Turnuvası'nda Türkiye, grekoromen ve bayanlarda 90, serbestte de 84 puanla takım birinciliklerini kazandı.

30-31 Mayıs:

- Atletizmde Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası yarışmalarında, erkeklerde Fenerbahçe, Slovakya'nın Dubnica kentindeki (B) Grubu mücadelesinde 116 puanla 1. olup (A) Grubu'na çıkarken, bayanlarda da ENKA Spor, İspanya'nın Castellon kentindeki (A) Grubu mücadelesinde 74 puanla 6. olup grupta kaldı.

31 Mayıs:

Turkcell Süper Lig'de 2008-2009 sezonu şampiyonluğunu, 71 puanlı Beşiktaş 11. kez kazandı. Sivasspor, 66 puanla ikinciliği, Trabzonspor da 65 puanla üçüncülüğü elde etti. Ligden 38 puanlı Konyaspor, 29 puanlı Kocaelispor ve 22 puanlı Hacettepe düştüler.

Ligin gol krallığını ise 20 golle Galatasaray'ın Çek yıldızı Milan Baros kazandı.

- Atletizmde Bulgaristan'ın Teteven kentindeki Balkan Dağ Koşusu Şampiyonası'nda Türkiye, 3'er altın ve gümüşün yanısıra 4 de bronz madalya kazanarak, en başarılı ülke oldu.

- Hentbolda erkeklerde Avrupa kupalarında şampiyonlukları, Şampiyonlar Ligi'nde, finalde Alman THW Kiel'e 34-39 ve 33-27 üstünlük sağlayan İspanyol BM Ciudad Real, EHF Kupası'nda, Sloven RK Gronje'yi 29-28 ve 26-22 yenen Alman VFL Gummersbach, Çalenç Kupası'nda 2 Rumen ekibinden CSU Suceava'yı 25-27 ve 25-20'lik skorlarla geçen UCM Sport Resita ve Kupa Galipleri'nde de Alman HSG Nordhorn'a 30-31 ve 24-23 üstünlük kuran İspanyol Pevafersa Valladolid kazandılar.



HAZİRAN VE TEMMUZ’A AKDENİZ OYUNLARI İLE ÜNİVERSİTELER YAZ SPOR OYUNLARI DAMGASI        

Sporda 2009 yılının haziran ve temmuz aylarına, İtalya'daki 16. Akdeniz Oyunları ile Sırbistan'daki 25. Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları gibi büyük organizasyonlar damgasını vurdu.

İtalya'nın Pescara kentindeki 16. Akdeniz Oyunları'nda Türkiye, 20 altın, 19 gümüş ve 26 bronz olmak üzere toplam 65 madalyayla dördüncülüğü alırken, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki 25. Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları'nda da atletizmde bayanlar 100 metre engellide Nevin Yanıt ve erkekler 5 bin metrede Halil Akkaş ile 2 altın, ayrıca 2 gümüş ve 5 bronz madalya kazanarak, klasmanda 23. sırayı elde etti.

Ayrıca voleybolda ilk kez düzenlenen Bayanlar Avrupa Ligi'nde Türkiye, finalde Sırbistan'a yenilerek ikinciliği kazandı.

Teniste Rolanda Garros ve Wimbledon'da tek erkeklerde İsviçreli Roger Federer şampiyonluklara ulaşırken, tek bayanlarda ise Svetlana Kuznetsova ve Serena Williams mutlu sona ulaştılar.

NBA’de ise Los Angeles Lakers, play-off final serisinde Hidayet Türkoğlu'nun o dönem formasını giydiği Orlando Magic'e üstünlük sağlayarak 15. şampiyonluğuna uzanırken, Türkiye'de de Beko Basketbol Ligi'nde Efes Pilsen, play-off final serisinde Fenerbahçe Ülker'i 4-2'lik seriyle geçip 13. şampiyonluğunu elde etti.

2009 yılının haziran ve temmuz aylarında Türkiye ve dünyada spordaki önemli gelişmeler kronolojik olarak şöyle:

2 Haziran:

(A) Milli Futbol Takımı, Kayseri'deki özel maçta Azerbaycan'ı İbrahim Üzülmez ve Halil Altıntop'un golleriyle 2-0 yendi.

3 Haziran:

Ümit Milli Futbol Takımı, özel maçta İstanbul'da Azerbaycan'a 2-0 galip geldi.

5 Haziran:

(A) Milli Futbol Takımı, Lyon kentindeki özel maçta Fransa'ya 1-0 yenildi.

6 Haziran:

Türkiye Deplasmanlı Sutopu Ligi'nde 2008-2009 sezonu şampiyonluğunu, play-off final serisinde Heybeliada'ya 3-0 üstünlük sağlayan Galatasaray kazandı.

- Atletizmde Portekiz'in Madeira Adası'ndaki 13. Avrupa 10 Bin Metre Kupası'nda evsahibi Portekiz, 3 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.

25 Mayıs-7 Haziran:

Sezonun 2. ''Grand Slam'' mücadelesi olan 108. Fransa (Roland Garros) Açık Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde İsviçreli Roger Federer, bayanlarda da Rus Svetlana Kuznetsova ilk kez kazandılar.

5-7 Haziran:

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda sezonun 7. yarışı olan ve Türkiye'nin 5. kez evsahipliği yaptığı ING Türkiye Grand Prix'sinde birinciliği, Brawn GP'nin İngiliz sürücüsü Jenson Button ilk kez elde etti.

10 Haziran:

18. Avrupa Ümitler Futbol Şampiyonası 2. Eleme Grubu'nda yer alan Türkiye, gruptaki 2. maçında başkent Erivan'da Ermenistan'ı 5-2 yendi.

13 Haziran:

İstanbul'daki 64. Uluslararası Cezmi Or Atletizm Yarışmaları'nda 1 Türkiye Rekoru kırılırken, Türk sporcuları 4 branşta birincilik kazandılar.

7-14 Haziran:

İtalya'nın Cenova kentindeki Avrupa Bedensel Engelliler Masa Tenisi Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlarda takım üçüncüsü olurken, toplam 2'şer gümüş ve bronz madalya elde etti.

10-14 Haziran:

Tekvandoda Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki 2. Dünya Takımlar Şampiyonası'nda Türkiye, erkeklerde ve genel klasmanda birinciliği, bayanlarda ise üçüncülüğü elde etti. Bayanlarda ise birincilik Güney Kore'nin oldu.

13-14 Haziran:

Yunanistan'ın Larissa kentindeki Balkan Ümitler ve Gençler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, 3 altın, 5 gümüş ve 8 bronz madalya kazandı.

15 Haziran:

63. ABD Profesyonel Basketbol Ligi'nin (NBA) 2008-2009 sezonunda, play-off final serisinde Hidayet Türkoğlu'nun takımı Orlando Magic'e 4-1 üstünlük sağlayan Los Angeles Lakers, 15. kez şampiyonluğa ulaştı.

Cleveland Cavaliers'ın yıldız oyuncusu LeBron James de sezonun ''en değerli oyuncusu'' (MVP) seçildi.

17 Haziran:

43. Beko Basketbol Ligi'nde 2008-2009 sezonu şampiyonluğunu Efes Pilsen, play-off final serisinde Fenerbahçe'ye 4-2 üstünlük sağlayarak 13. kez kazandı.

7-20 Haziran:

Letonya'daki 32. Avrupa Bayanlar Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye, 3'er galibiyet ve yenilgiyle 9. olurken, şampiyonluğu, finalde Rusya'yı 57-53 yenen Fransa 2. kez aldı. İspanya da Belarus'u 63-56 yenerek üçüncülüğü elde etti.

19-21 Haziran:

İstanbul'daki Uluslararası Büyük Erkekler Mithat Hantal Sutopu Turnuvası'nda Türkiye, 1'er galibiyet, beraberlik ve yenilgiyle 3. olurken, birinciliği ise 3 maçını da kazanan Fransa aldı.

20-21 Haziran:

Atletizmde Norveç'in Bergen kentindeki 1. Avrupa Takımlar Şampiyonası 1. Lig Yarışmaları'nda Türkiye, 6 birincilik ve 7 ikincilik kazanarak, 266.5 puanla 6. sırada yer alarak ligde kaldı. Birinciliği ise 332 puanla Belarus elde etti.

- Portekiz'in Leira kentindeki Süper Lig Yarışmaları'nda ise Almanya, 326.5 puanla şampiyonluğa ulaşırken, Rusya, 320 puanla 2. ve İngiltere de 303 puanla 3. oldu.

- Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki Balkan Büyükler ve Gençler Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, takım halinde büyüklerde 7 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalyayla birinci, gençlerde de 4 altın ve 1 bronz madalyayla 3. sırada yer aldı.

21 Haziran:

Bayanlar Futbol 1. Ligi'nde 2008-2009 sezonu şampiyonluğunu, 45 puanla Trabzonspor kazandı. Ligde 40'ar puan ve averajla Gazi Üniversitesi ikinciliği ve Bucaspor da üçüncülüğü elde etti.

- 9. Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası 1. Eleme Grubu'nda yer alan Türkiye, 8 maçını da yitirerek puansız son sırada kaldı ve elendi. Grupta İsveç ise 14 puanla ilk sırayı aldı.

24 Haziran:

Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Ligi'nde 2008-2009 sezonu şampiyonluğunu, 18 maçını da kazanan 36 puanlı Galatasaray elde etti.

22-26 Haziran:

Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'daki 9. Balkan Yıldız Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda Sırbistan, finalde Türkiye'yi 3-0 yenerek şampiyonluğu, evsahibi Bosna-Hersek de Romanya'yı 3-1 yenerek üçüncülüğü kazandı.

14-28 Haziran:

Futbolda Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki 8. FIFA Konfederasyon Kupası'nda şampiyonluğu, finalde ABD'yi 3-2 yenen Brezilya 3. kez kazanırken, evsahibi Güney Afrika Cumhuriyeti'ne uzatmada 3-2 üstünlük sağlayan İspanya da 3. oldu.

26-28 Haziran:

Estonya'nın başkenti Tallinn'deki Dünya Liseler Atletizm Şampiyonası'nda, kızlarda Ankara Beypazarı Lisesi, 695 puanla 1., erkeklerde de İzmir Hayrettin Duran Lisesi, 646 puanla 4. olurken, Türk sporcular bireysel olarak 12 birincilik elde ettiler.

- Slovenya'nın Koper kentindeki Avrupa Ümitler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, erkekler 55 kiloda Ahmet Şahin Kaba ile 1 gümüş, ayrıca 4 bronz madalya kazanarak 10. sırada yer alırken, birinciliği ise 9 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalyayla Rusya elde etti.

- Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'deki 3. Avrupa Yıldızlar Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, 2 altın, 4 gümüş ve 3 bronz madalyayla takım halinde bayanlarda 3. ve genel klasmanda da 2. oldu.

27-28 Haziran:

İstanbul'daki 23. Uluslararası Boğaziçi Judo Turnuvası'nda Türkiye, toplam 3 birincilik, 7'şer de ikincilik ve üçüncülük aldı.

28 Haziran:

At yarışlarında İstanbul'daki 83. Gazi Kupası Koşusu'nu, Ahmet Kılıççıoğlu'nun ''Miramis'' adlı atı, 2.30.33'lük derece ve jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

27-29 Haziran:

8. Uluslararası İstanbul Ümit Bayanlar Basketbol Turnuvası'nda İspanya, 3 galibiyet ve 6 puanla birinciliği kazanırken, Türkiye de 1 galibiyet, 2 yenilgi ve 4 puanla 3. oldu.

28-30 Haziran:

Balıkesir'in Bandırma ilçesindeki 14. Uluslararası Turgut Atakol Ümit Erkekler Basketbol Turnuvası'nda Rusya, 2 galibiyet, 1 yenilgi, 5 puan ve averajla ilk sırayı alırken, Türkiye ise 1 galibiyet, 2 yenilgi, 4 puan ve averajla 4. ve son sırada kaldı.

30 Haziran -1 Temmuz:

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'teki 13. Avrupa Genç Bayanlar Güreş Şampiyonası'nda Türkiye madalya kazanamayıp 16 puanla takım halinde 10. sırada kalırken, Rusya ise 6 altın, 1'er de gümüş ve bronz madalya ve 77 puanla takım birinciliğine ulaştı.

2-3 Temmuz:

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'teki 20. Avrupa Gençler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 120 kiloda Rıza Kayaalp ile 1 altın, ayrıca 1 gümüş, 3 bronz madalya ve 53 puanla, 1 altın, 2'şer de gümüş ve bronz madalyası bulunan ve yine 53 puana ulaşan Rusya ile birlikte takım birinciliğini paylaştı. Üçüncülüğü, 2'şer altın ve bronzun yanısıra 1 gümüş madalyayla 51 puan toplayan Azerbaycan aldı.

22 Haziran-5 Temmuz:

Sezonun 3. ''Grand Slam'' mücadelesi olan 127. Wimbledon Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde İsviçreli Roger Federer 6., tek bayanlarda da ABD'li Serena Williams, 3. kez kazandı. (Londra-İngiltere)

Roger Federer, kariyerinde 15. ''Grand Slam'' şampiyonluğunu elde ederek, tenis tarihinde en fazla ''Grand Slam'' turnuvası kazanan sporcu oldu.

26 Haziran-5 Temmuz:

İtalya'nın Pescara kentindeki 16. Akdeniz Oyunları'nda evsahibi İtalya, 64 altın, 49 gümüş ve 63 bronz olmak üzere toplam 176 madalyayla birinciliği, Fransa, 48 altın, 53 gümüş ve 39 bronz olmak üzere toplam 140 madalyayla ikinciliği, İspanya, 28 altın, 21 gümüş ve 34 bronz olmak üzere toplam 83 madalyayla üçüncülüğü ve Türkiye de 20 altın, 19 gümüş ve 26 bronz olmak üzere toplam 65 madalyayla dördüncülüğü aldı.

1-5 Temmuz:

Yunanistan'ın Portaria kentindeki 8. Balkan Genç Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda Bulgaristan, finalde Sırbistan'ı 3-0 yenerek, ilk kez şampiyon, Türkiye de Romanya'yı aynı sonuçla yenerek 3. oldu.

3-5 Temmuz:

Edirne Sarayiçi'ndeki 648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlığı, finalde son 2 yılın birincisi Recep Kara'yı yenen Mehmet Yeşilyeşil kazandı.

- Hollanda'nın Holten kentindeki 25. Avrupa Triatlon Şampiyonası'nda en başarılı ülke, 1'er altın, gümüş ve bronz madalyayla İngiltere'ydi.

3-5 Temmuz:

Bulgaristan'ın Stara Zagora kentindeki Balkan Büyükler Badminton Şampiyonası'nda Türkiye, 1 altın, 3 gümüş ve 5 bronz madalya kazandı.

4-5 Temmuz:

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'teki 20. Avrupa Gençler Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 50 kiloda Ahmet Peker ile 1 altın, 74 kiloda da Musa Gürbüz ile 1 gümüş madalya kazanıp, 46 puanla takım halinde 4. sırayı alırken, takım birinciliğine ise Rusya, 4 altın, 2 gümüş, 1 bronz madalya ve 66 puanla ulaştı.

7 ve 9 Temmuz:

15 Yaşaltı (C) Genç Milli Futbol Takımı, Rusya ile bu ülkede yaptığı özel maçlarda 3-0 yenildi ve 3-2 galip geldi.

1-12 Temmuz:

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki 25. Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları'nda Türkiye, atletizmde bayanlar 100 metre engellide Nevin Yanıt ve erkekler 5 bin metrede Halil Akkaş ile 2 altın, ayrıca 2 gümüş ve 5 bronz madalya kazanarak, klasmanda 23. sırada yer aldı.

Oyunlarda madalya klasmanında birinciliği, 27'şer altın ve bronzun yanısıra, 22 gümüş olmak üzere toplam 76 madalyayla Rusya, ikinciliği, 22 altın, 21 gümüş ve 15 bronz olmak üzere toplam 58 madalyayla Çin Halk Cumhuriyeti ve üçüncülüğü de 21 altın, 11 gümüş ve 15 bronz olmak üzere toplam 47 madalyayla Güney Kore elde etti.

2-12 Temmuz:

İsveç'in Södertalje kentindeki 26. Avrupa Genç Bayanlar Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Fransa'yı 64-54 yenen İspanya 3. kez kazanırken, Çek Cumhuriyeti'ni 67-54 yenen evsahibi İsveç de 3. oldu. Türkiye ise şampiyonayı 3'er galibiyet ve yenilgiyle 13. sırada tamamladı.

3-12 Temmuz:

Tayland'daki 11. Dünya Yıldız Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda finalde Sırbistan'ı 3-1 yenen Brezilya 3. kez şampiyonluğa ulaşırken, şampiyonayı 5 galibiyet ve 3 yenilgiyle kapayan Türkiye de Belçika'ya 3-2 yenilerek dördüncülükle yetindi.

8-12 Temmuz:

İtalya'nın Sudtirol kentindeki 6. Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar çekiç atmada Kıvılcım Kaya ile kazandığı 1 gümüş madalyayla 27. sırada kalırken, Kenya, 6 altın, 7 gümüş ve 1 bronz madalyayla 1. ve ABD de 6 altın, 5'er de gümüş ve bronz madalyayla 2. oldu.

11-12 Temmuz:

Voleybolda 1. Bayanlar Avrupa Ligi'nde Türkiye, grupta 10 galibiyet, 2 yenilgi ve 22 puanla 1. olup ''Dörtlü Final''e kaldı. Kayseri'deki ''Dörtlü Final''de Bulgaristan'ı 3-1 yenip finalist olan milli takım, finalde Sırbistan'a 3-2 yenilerek ikinciliği elde etti. Fransa da Bulgaristan'a 3-0 üstünlük sağlayarak 3. oldu.

12 Temmuz:

Voleybolda 6. Erkekler Avrupa Ligi'nde Türkiye, grupta 8 galibiyet, 4 yenilgi ve 20 puanla İspanya'nın ardından 2. olarak ''Dörtlü Final''e kalamadı.

- Atletizmde Avusturya'nın Telfes kentindeki 8. Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası'nda Türkiye, 4 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla en başarılı ülke olurken, Türkiye'yi, 3'er altın ve gümüş madalyayla İtalya izledi.

6-14 Temmuz:

Fransa'nın başkenti Paris'teki Dünya Ümitler Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde İspanya'yı 77-54 yenen ABD, üçüncülüğü de Avustralya'yı 58-57 yenen İsveç kazanırken, şampiyonayı 6 galibiyet ve 2 yenilgiyle kapayan Türkiye ise 5. sırada kaldı.

9-19 Temmuz:

Polonya'nın Gdynia kentindeki 8. Avrupa Ümit Bayanlar Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye, 4 galibiyet ve 5 yenilgiyle 6. sırada yer alırken, şampiyonluğu, finalde İspanya'yı 74-52 yenen Fransa, 2. kez elde etti, Letonya da Rusya'yı 78-75 yenerek 3. oldu.

11-19 Temmuz:

Avustralya'nın Sydney kentindeki 31. Dünya Bayanlar Çim Hokeyi Şampiyonası'nda (Trophy) şampiyonluğu, finalde Avustralya'yı penaltılarla 4-3 yenen Arjantin, 2. kez üstüste kazanırken, Almanya'yı 5-2 yenen Hollanda da üçüncülüğü aldı.

14-19 Temmuz:

Karadağ'ın Danilovgrad kentindeki 8. Balkan Genç Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, 1 galibiyet ve 4 yenilgiyle 5. sırada kaldı. Finalde evsahibi Karadağ, Yunanistan'ı 3-1 yenerek şampiyon, Sırbistan da Bosna-Hersek'i 3-2 yenerek 3. oldu.

- Bulgaristan'ın Filibe kentindeki Avrupa Büyükler Eskrim Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken, İtalya, 5 altın ve 4 bronz madalyayla en başarılı ülke olarak dikkati çekti.

15-19 Temmuz:

Litvanya'nın Kaunas kentindeki 7. Avrupa 23 Yaş Altı Ümitler Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 1500 metrede Sultan Haydar ve erkekler 10 bin metrede Selim Bayrak ile 2 altın madalya alarak yedinciliği alırken, Rusya, 12 altın, 8 gümüş ve 5 bronz madalyayla birinciliğe, İngiltere de 7 altın, 6 gümüş ve 5 bronz madalyayla ikinciliğe ulaştı.

17-19 Temmuz:

Polonya'nın Rzeszow kentindeki 16. Dünya Bayanlar Voleybol Şampiyonası Avrupa Elemeleri 3. Tur (J) Grubu mücadelesinde Türkiye, 3 galibiyet ve 6 puanla birinci olarak finallerde yer alma hakkını kazandı.

- Kastamonu'ndaki Balkan 17 Yaş Altı Yıldızlar Badminton Şampiyonası'nda Türkiye, 6 altın, 5 gümüş ve 4 bronz madalya kazanarak, şampiyonaya damgasını vurdu.

- Güreşte Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki ''2009 Golden Grand Prix'' finalinde Türkiye'den dereceye giren tek sporcu, grekoromende 120 kiloda 3. sırayı alan Yekta Yılmaz Gül oldu.

18-19 Temmuz:

Voleybolda 6. Avrupa Ligi'nin Portekiz'in Portimao kentindeki ''Dörtlü Finali'' sonunda şampiyonluğu, Almanya, İspanya'yı 3-2 yenerek ilk kez kazanırken, evsahibi Portekiz de Slovakya'ya set vermeden üatünlük sağladı ve 3. sırada yer aldı.

21-22 Temmuz:

Sırbistan'ın Zrenjanin kentindeki 12. Avrupa Yıldızlar Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 4 gümüş ve 3 bronz madalyayla 63 puan topladı ve takım halinde 3. oldu. Birinciliği 95 puanla alan Rusya ise 8 altın ve 1 gümüş madalya elde etti.

23 Temmuz:

Futbolda UEFA Avrupa Ligi 2. ön eleme turunda Galatasaray, Kazakistan'dan FC Tobol'u (1-1) ve (2-0)'lık skorlarla eledi.

23-24 Temmuz:

Sırbistan'ın Zrenjanin kentindeki 10. Avrupa Yıldız Bayanlar Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 5 bronz madalya kazanarak, 47 puanla takım halinde 4. sırayı alırken, Rusya ise 5 altın, 1'er de gümüş bronz madalya elde ederek, 75 puanla takım birinciliğine ulaştı.

16-25 Temmuz:

Meksika'nın Tijuana ve Mexicali kentlerindeki 15. Dünya Genç Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Dominik Cumhuriyeti'ni 3-0 yenen Almanya ilk kez kazandı, üçüncülüğü ise Bulgaristan'ı 3-2 yenen Brezilya elde etti.

Şampiyonada Türkiye, 5 galibiyet ve 3 yenilgiyle 7. sırada yer aldı.       

3-26 Temmuz:

96. Uluslararası Fransa Bisiklet Turu'nda Astana takımından İspanyol Alberto Contador, 85.48.35.00'lık derecesiyle kariyerinde 2. kez zafere ulaşırken, ikinciliği Lüksemburg'dan Andy Schleck, üçüncülüğü de bu turu daha önce 7 kez kazanan ABD'li Lance Amstrong kazandı. Astana da 9. takım birinciliğine ulaştı.

16-26 Temmuz:

Yunanistan'ın Rodos Adası'ndaki 12. Avrupa Ümit Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda evsahibi Yunanistan, finalde Fransa'yı 90-85 yenerek 2. kez şampiyonluğu, İtalya da İsyanya'yı 75-72 yenerek üçüncülüğü elde etti.

Türkiye ise şampiyonada 4 galibiyet ve 5 yenilgi alarak 6. sıradakaldı.

22-26 Temmuz:

Voleybolda 20. Dünya Erkekler Süper Ligi'nde, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki finalde Brezilya, evsahibi ülkeyi 3-2 yenerek 8. kez şampiyon, Rusya da Küba'yı 3-0 yenerek 3. oldu.

- Bulgaristan'ın Kazanlık kentindeki 9. Balkan Yıldız Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda evsahibi Bulgaristan, finalde Sırbistan'a 3-1 üstünlük sağlayarak, 2. kez şampiyonluğu, Karadağ da Türkiye'yi 3-0 yenerek üçüncülüğü aldı.

23-26 Temmuz:

Sırbistan'ın Novi Sad kentindeki 20. Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, 3 gümüş ve 1 bronz madalyayla 37 puan topladı ve 16. sırada yer aldı. Şampiyonada Almanya, 10 altın, 8 gümüş, 7 bronz madalya ve 267 puanla birinciliğe, Rusya da 9 altın, 7 gümüş, 6 bronz madalya ve 195 puanla ikinciliğe ulaştı.

24-26 Temmuz:

Avustralya'nın Adelaide kentindeki Dünya Bisiklet BMX Şampiyonası'nda, evsahibi ülkenin yanısıra ABD ve Yeni Zelanda en başarılı ülkeler olarak dikkati çektiler.

25-26 Temmuz:

Sırbistan'ın Zrenjanin kentindeki 12. Avrupa Yıldızlar Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 3'er altın ve bronzun yanısıra 1 gümüş madalya ve 71 puanla takım ikinciliğini kazanırken, Rusya da 3 altın, 1 gümüş, 4 bronz madalya ve 79 puanla takım birinciliğini elde etti.

27-31 Temmuz:

İsveç'in Landskrona kentindeki Avrupa 37. Erkekler ve 12. Bayanlar Gençler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlarda 6 altın, 2 gümüş, 3 bronz madalya ve 458 puanla, 532 puanlı Rusya'nın ardından takım halinde 2., erkeklerde de 1 gümüş madalya ve 344 puanla 5. oldu. Erkeklerde takım birinciliği ise 560 puanla Rusya'ya gitti.



AĞUSTOS’A MICHAEL PHELPS VE USSAIN BOLT DAMGASI

Sporda 2009 yılının ağustos ayında dünyanın gözü, bu yılın en önemli organizasyonları arasında başlarda yer alan Dünya Yüzme ve Dünya Atletizm Şampiyonaları ile bu şampiyonalardaki yıldız sporcular ABD'li Michael Phelps ve Jamaikalı Ussain Bolt'un üzerindeydi.

İtalya'nın başkenti Roma'daki 13. Dünya Yüzme Atlama Sutopu ve Senkronize Yüzme Şampiyonası'nda şu ana dek en yüksek rakamla 43 dünya rekoru kırılırken, Pekin-2008'in yıldızı ABD'li Michael Phelps, 5 altın ve 1 gümüş madalya kazandı, ayrıca 2'si takım halinde olmak üzere 4 de dünya rekoruna imza attı.

Almanya'nın başkenti Berlin'deki 12. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda ise Türkiye, bayanlar uzun atlamada 3. olan Karin Melis Mey ile 1 bronz madalya kazanıp, 32. sırada kaldı. 3 dünya rekorunun kırıldığı şampiyonada Jamaikalı ünlü sprinter Ussain Bolt da 3 altın madalya kazanırken, 2 de dünya rekoru kırdı.

Bu arada Futbolda 35. Avrupa Süper Kupası'nı, Monaco'daki maçta Ukrayna'dan Shaktar Donetsk'i uzatma dakikaları sonunda yenen İspanyol FC Barcelona 3. kez kazandı.

17 Temmuz-2 Ağustos:

İtalya'nın başkenti Roma'daki 13. Dünya Yüzme Atlama Sutopu ve Senkronize Yüzme Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken, ABD, 11'er altın ve gümüşün yanısıra 7 bronz madalyayla birinciliği, Çin Halk Cumhuriyeti, 11'er altın ve bronzun yanısıra 7 gümüş madalyayla ikinciliği, Rusya da 8'er altın ve gümüşün yanısıra 4 bronz madalyayla üçüncülüğü aldı.

Şampiyonada şu ana dek en yüksek rakamla 43 dünya rekoru kırılırken, Pekin-2008'in yıldızı ABD'li Michael Phelps, 5 altın ve 1 gümüş madalya kazandı, ayrıca 2'si takım halinde olmak üzere 4 de dünya rekoruna imza attı.

21 Temmuz-2 Ağustos:

Ukrayna'daki 25. Avrupa 19 Yaş Altı (A) Gençler Futbol Şampiyonası'nda evsahibi Ukrayna, finalde İngiltere'yi 2-0 yenerek ilk kez şampiyon olurken, Türkiye ise 1 beraberlik ve 2 yenilgiyle 7. sırada kaldı.

23 Temmuz-2 Ağustos:

Fransa'nın Metz kentindeki 26. Avrupa Genç Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda Sırbistan, finalde evsahibi Fransa'yı 78-72 yenerek 8. kez şampiyonluğa ulaşırken, Türkiye ise Litvanya'yı 95-74 yenerek üçüncü oldu. Milli takımdan Enes Kanter de şampiyonanın ''en değerli oyuncusu'' (MVP) seçildi.

27 Temmuz-2 Ağustos:

Teniste 5. Uluslararası WTA Bayanlar ''İstanbul Cup'' Tenis Turnuvası'nda, teklerde finalde Çek Lucie Hradecka'yı 2-0 yenen 5 numaralı seribaşı Rus Vera Dushevina şampiyonluğa ulaştı.

31 Temmuz-2 Ağustos:

İzmir'deki Balkan Plaj Voleybolu Şampiyonası'nda, finalde erkeklerde Bulgaristan, Sırbistan'ı, bayanlarda da Romanya, Yunanistan'ı aynı sonuçla 2-0 yenerek şampiyon oldular.

- Tekirdağ'daki Balkan Bisiklet Yol Şampiyonası'nda Türkiye ve Bulgaristan, 2'şer altın ve bronzun yanısıra 1 gümüş madalyayla en başarılı ülkeler olarak dikkati çektiler.

2 Ağustos:

İstanbul'daki 4. TFF Süper Kupa mücadelesinde Fenerbahçe, Brezilyalı yıldızı Alex de Souza'nın attığı 2 golle Beşiktaş'ı 2-0 yenerek, kupayı 2. kez müzesine götürdü.

1-4 Ağustos:

Futbolda Slovenya'nın Krka kentindeki Bayanlar Avrupa Şampiyonlar Ligi Ön Eleme Turu (D) Grubu mücadelesinde Trabzonspor, 1 galibiyet, 2 yenilgi ve 3 puanla 3. olup elendi.

4 Ağustos:

Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda Sivasspor, Belçika'dan RSC Anderlecht'e (0-5) ve (3-1)'lik skorlarla elendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...