İlişkili Haberler

Uluslararası Atletizm Federasyonu IAAF, 2005 ve 2007 Dünya Atletizm Şampiyonaları’nda atletlerden alınan idrar örneklerinin yeniden testlerinde 28 atlette 32 şüpheli bulguya rastlandığını belirterek soruşturma açıldığını, bu sporcuların derece ve madalyalarının iptal edilebileceğini açıkladı.

IAAF, soruşturma tamamlanana kadar atletlerin isimlerinin gizli tutulacağını duyursa da, İngiliz Daily Mail Gazetesi şüpheli atletlerden birinin Elvan Abeylegesse olduğunu öne sürdü.

Gazete, Abeylegesse IAAF tarafından doping nedeniyle cezalandırılacağını ve 2007 Osaka’da elde ettiği dünya ikinciliğinin geri alınacağını, üçüncü olan Amerikalı Kara Goucher’in gümüşe, dördüncü bitiren İngiliz Jo Pavey’in de bronz madalyaya terfi edeceklerini iddia etti.

Daily Mail, Elvan Abeylegesse’nin Pekin 2008’de 5 ve 10 bin metrelerdeki gümüş madalyaların geri alınıp alınmayacağının belirsiz olduğunu yazdı.

IAAF’in 22 Ağustos’ta Pekin’de başlayacak Dünya Şampiyonası’nda 28 atletin hiçbirinin yarışamayacağını açıkladığını hatırlatan gazete Elvan Abeylegesse’nin’de Türkiye’nin açıklanan Pekin kadrosunda olmadığına dikkat çekti. Elvan, Pekin’de maratonda yarışmaya hazırlanıyordu.