3 büyüklerin Alman aşkı

Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray lig tarihinde toplam 15 Alman teknik adamla çalıştı.

Haberler 06.07.2009 - 11:00

ANKARA - Turkcell Süper Lig'in ''3 büyükleri'' Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'ın, teknik direktörlükte özellikle Alman isimleri tercih etmesi dikkati çekiyor.

Lig tarihi boyunca Galatarasay 6, Fenerbahçe 5, Beşiktaş ise 4 Alman teknik direktöre görev verirken, Karl Heinz Feldkamp Galatasaray ve Beşiktaş'ta, Christoph Daum da Beşiktaş ve Fenerbahçe de teknik direktör olarak görev yaptı.

Christoph Daum, 3 büyüklerde görev alan tüm Alman teknik adamlar arasında en uzun süre görev alan isim olurken, tecrübeli antrenör Fenerbahçe'de 2003-2006 yıllarında, Beşiktaş'da ise 1993-1996 ve 2001-2002 yıllarında çalıştı.

“FENERBAHÇE'NİN DAUM AŞKI”
Turkcell Süper Lig'de geçen sezon İspanyol teknik adam Luis Aragones yönetiminde başarısız sonuçlar alan Fenerbahçe, gelecek sezon için teknik direktörlük koltuğuna tanıdık bir ismi getirdi.

Ligde daha önce 2003-2006 yılları arasında çalıştığı Christoph Daum ile yeniden anlaşan sarı-lacivertliler, Alman teknik adamla 'ikinci baharı'nı yaşayacak. Fenerbahçe ile önemli başarılara imza atan Alman teknik adam, sarı-lacivertli takıma iki lig şampiyonluğunu kazandırdı. 1980'li yıllardan itibaren Alman isimleri sıkça tercih etmeye başlayan Fenerbahçe, 1980-1982 yıllarında Rausch'e birlikte çalıştı.

Rausch ile istediği başarıyı elde edemeyen sarı-lacivertliler, 1993-1995 yıllarında görev verdiği Holger Osieck'e ile TSYD ve Başbakanlık kupalarını kaldırdı.

Alman Milli Takımı'nın teknik direktörlüğünü yapan Joachim Löw de bir dönem Fenerbahçe'de görev yaptı. Sarı-lacivertli takımın 1998-1999 sezonunda etkili bir performans sergilemesinde önemli rol oynayan Löw, Fenerbahçe ile sezonun Atatürk Kupası'nı aldı. Sarı-lacivertliler, 2001-2002 sezonu devre arasında teknik direktörlük koltuğuna oturttuğu Werner Lorant ile umduğunu bulamazken, Alman teknik adamla 2002-2003 sezonunun 16. haftasında yollarını ayırdı.

“BEŞİKTAŞ ALMANLARDAN UMDUĞUNU BULAMADI”
Turkcell Süper Lig'de geçen sezonu Mustafa Denizli yönetiminde şampiyon tamamlayan Beşiktaş ise lig tarihinde 4 Alman teknik direktörle çalıştı.

Horst Buhtz, Christoph Daum, Karl Heinz Feldkamp ve Hans Peter Briegel ile birlikte çalıştığı dönemlerde umduğunu bulamayan siyah-beyazlılarda, bu isimler arasında en iyi performansı Daum gösterdi. 55 yaşındaki tecrübeli teknik adamla 1993-1996 yılları arasında lig şampiyonluğu ve Türkiye kupası sevincini yaşayan Beşiktaş, 2001-2002 sezonunda Alman teknik direktörle yeniden bir araya geldi. Beşiktaş, bu sezonda istenilen başarıyı gösteremeyen Daum ile yollarını ayırdı.

Galatasaray ile 1992-1993 yıllarında başarılı bir dönem geçirerek adından sıkça söz ettiren Karl Heinz Feldkamp ise aynı başarıyı Beşiktaş'da yakalayamadı. Siyah-beyazlıların başında çıktığı 1998-1999 sezonunda beklenen başarıyı gösteremeyen Feldkamp, yerini yardımcısı Hans Peter Briegel'i bırakmıştı. Siyah-beyazlılar, Briegel ile de umduğunu bulamadı.

“GALATASARAY'DAN ALMAN TEKNİK DİREKTÖR GEÇİDİ”
3 büyükler arasında en çok Alman teknik direktöre yer veren takım Galatasaray oldu. Sarı-kırmızılar lig tarihinde teknik direktörlük koltuğuna 6 Alman ismi oturttu. Jupp Derwall, Sigfried Held, Karl-Heinz Feldkamp, Rainer Hollmann, Reinhard Saftig ardından en son Michael Skibbe ile çalışan Galatasaray, bu isimler arasında en başarılı dönemini Hollmann ve Feldkamp ile geçirdi.

Sarı-kırmızılılar, Holmmman'ın teknik direktör, Felkamp'ın ise teknik danışman olduğu 1993-1994 sezonunda lig şampiyonluğu, TSYD Kupası, Cumhurbaşkanlığı Kupası ve Türkiye Kupası'nı kimseye kaptırmadı.

Galatasaray, bir dönem Türk futbol tarihine damgasını vuran Jupp Derwall ile hem lig şampiyonluğu hem de Türkiye Kupasını elde ederken, Sigfried Held ile de Başbakanlık Kupasının sahibi olmuştu.

Sayfa Yükleniyor...