Sepetçiler Kasrı'nda düzenlenen toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, Spor AŞ Genel Müdürü İsmail Özbayraktar, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ile Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk katıldı. 

Toplantıda konuşan Göksel Gümüşdağ, 15 Kasım'da koşulacak maratonun her geçen gün büyüyerek gelişmeye devam ettiğini belirterek, "İstanbul Büyükşehir Belediyesinin gururu olan bu büyük spor organizasyonu, dünya çapında büyük bir majör maraton olmaya doğru ilerliyor. Avrupa'da örneklerini aratmayan bir maraton organize ettiğimiz için çok mutluyuz" ifadelerini kullandı.

Vodafone ile yaptıkları iş birliğinin uzun süre devam etmesini arzu ettiklerini kaydeden Gümüşdağ, "Bu platformu büyütmeye devam edeceksek uzun süreli planlar yapmalıyız ve herkesin mutlu olacağı bir yol haritası çizmeliyiz. Ortak iyi niyet sayesinde Vodafone İstanbul Maratonu'nu sadece profesyonellerin koştuğu yarıştan bir festival haline dönüştürdüğümüzü görüyoruz" diye konuştu.

Göksel Gümüşdağ, katılımcı sayısında her sene kendi rekorlarını kırdıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Dünyada iki kıta arasında koşulan tek maraton olduğu için her sene daha fazla profesyonel koşucunun ilgisini çekiyor. Bu yıl rekor düzeyde katılımcı sağladık. Her sene kendi rekorumuzu kırıyoruz. İstanbul'un majör maraton takvimine dahil olması en büyük hedefimiz. Bu hedefe birkaç yıl içinde kavuşmayı amaçlıyoruz. Genel anlamda diğer maratonlardan daha iyi organizasyon yapıyoruz ama halkın bu coşkuya katılımını sağlamamız lazım. Tek eksiğimiz 

"KADINA ŞİDDETE DUR DE" TEMASI

Spor AŞ Genel Müdürü İsmail Özbayraktar, Vodafone İstanbul Maratonu'nun bu kez "Kadına şiddete dur de" temasıyla koşulacağını bildirdi. 

Geçen yılki yeşil maraton uygulamasına devam edeceklerini anlatan Özbayraktar, "Katılımcılarımıza sembolik bir bağış karşılığında ağaç sahibi olma imkanı sağlayacağız. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın talimatıyla, bu sene 'Kadına şiddete dur de' temasıyla koşacağız. Yapacağımız reklamlar turuncu renk ağırlıklı olacak ve farkındalık oluşturmaya çalışacağız" şeklinde görüş belirtti.

Özbayraktar, 10 ve 15 kilometre koşularının aynı parkurda yapılacağını, sadece maratonun koşulacağı 42,5 kilometrelik parkurda Yenikapı'daki inşaattan dolayı küçük bir değişikliğe gidildiğini ancak bunun ana parkuru etkilemeyeceğini belirtti.

Profesyonel atletlerin katıldığı koşulara her geçen yıl ilginin arttığını gözlemlediklerini vurgulayan Özbayraktar, "Bu sene 25 binde kaydı durdurduk ama geçen sene 3 bin geç kayıt hakkı tanımıştık, bu sene 5 bin kayıt hakkı tanıyacağız. Fuarımızdaki 18 Sivil Toplum Kuruluşu'nun herhangi birine 30 lira bağış yapmaları durumunda geç kayıt yapma imkanı vereceğiz" diye konuştu.

Derece ölçme için çip sistemi kurduklarını anlatan İsmail Özbayraktar, şunları kaydetti:

"Daha önce yabancı ülkelerden gelen ekiplerle ölçüm yapılıyordu. Bu sene 'Spor AŞ timing' ekibini kurduk. Bu ekibimiz, bundan sonra kendi ölçümlerimizi, kendi çiplerimizle yapabilecek. Bu bizim için çok heyecan verici bir durum. İstanbul benzeri diğer Avrupa şehirlerinde iki yüzün üzerinde maraton yapılıyor ama Türkiye genelinde maraton sayımız çok az. Daha verimli kullanabilmek için kendi ekibimizi oluşturduk. Yeni maratonlar organize ederek, Türkiye'den gelen diğer taleplere de cevap vereceğiz."

"MAJÖR MARATONLAR ARASINA SOKMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk da organizasyonu majör maratonlar arasına sokmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Dünyada 6 majör maraton olduğuna değinen Buruk, "Vodafone İstanbul Maratonu'nu da 7'nci olarak majör maratonlar arasına sokmaya çalışıyoruz. Bu konuda desteğe ihtiyacımız var çünkü katılımcı sayısının artması, şehrin maratonu yaşaması ve basında yer alması önemli 3 kriteri temsil ediyor" ifadelerini kullandı.

Şirket olarak kadına şiddete karşı olduklarını anlatan Ender Buruk, "Bu maratonun 'Kadına şiddete dur de' başlığı altında koşulacak olması bizim için önemli. Kadına şiddetin gerçek toplumsal bir travma olduğuna inanıyoruz ve bunun engellenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Şirket olarak, bu şiddetin önüne geçebilmek için tüm imkanlarımızla mücadele veriyoruz" şeklinde konuştu.

Buruk, organizasyonun bir şehir festivaline dönüşmesini istediklerini vurgulayarak, "Sadece profesyonellerin değil, tüm İstanbulluların katıldığı organizasyon olmasını istiyoruz. Koşu parkuru üstünde yaptığımız etkinliklerle İstanbulluları bu günü festival havasında yaşamaya davet ediyoruz" açıklamasını yaptı.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar da maratonun ülkedeki diğer maraton ve yarı maratonlara örnek teşkil ettiğini söyleyerek, "Vodafone İstanbul Maratonu, bundan öne olduğu gibi hep ilklerin ve yeniliklerin maratonu olacak. Türkiye'de bundan önce 2 maraton ve yarı maraton vardı. Son 2 yılda yapılan ve yenilenenlerle 30'a yakın yarı maratonumuz oldu. Bunların hepsinin ilham kaynağı İstanbul Maratonu'dur" diye konuştu.