3'ü altın 15 madalyayla gelen başarı'sızlık'

Rusya Olimpiyat Komitesi Başkanı Leonid Tyagachyov, 2010 Vancouver Kış Olimpiyat Oyunları’nda alınan başarısız sonuçların ardından istifa etti. Rusya Kanada'da 3'ü altın 15 madalya kazanarak toplam madalyada 6'ıncı sırada yer almıştı.

Haberler - Ntvspor 04.03.2010 - 08:58

3'ü altın 15 madalyayla gelen başarı'sızlık'

Rusya, Vancouver Kış Oyunları’nda, tarihinin en kötü performansını gösterdi. Büyük umutlarla Vancouver'a gönderilen Rus sporcular, sadece 3 altın madalya alabildi. Özellikle Rusya'nın geleneksel olarak altın madalyalara ambargo koyduğu artistik patinaj ve buz hokeyinde alınan başarısız sonuçlar, Devlet Başkanı Dmitry Medvedev'i çileden çıkardı. Medvedev, "Rus sporcuları oyunlara hazırlayanlar; cesur bir karar almalı ve istifalarını vermeli. Gerekli cesareti gösteremiyorlarsa; biz kendilerine yardımcı oluruz" diye konuşmuştu. İşte bu açıklamadan bir gün sonra, Rusya Olimpiyat Komitesi Başkanı Leonid Tyagachyov, tüm sorumluluğun kendisine ait olduğunu belirterek istifasını sundu.

Rusya Federasyonu, Vancouver 2010’da 3’ü altın olmak üzere toplamda 15 madalya kazanmıştı. Rusya bu madalyalarla, ABD, Almanya, Kanada, Norveç ve Avusturya’nın  ardından madalya sıralamasında 6’ıncı sırada yer aldı.

Rusya Federasyonu, altın madalyaları biatlon bayanlar 4x6 takip yarışı, biatlon erkekler 15 km toplu çıkış, erkekler kayak kros sprint klasik kategorilerinde kazanmıştı.

2006 Torino’da altın madalya kazanan buz patenci Evgeni Plushenko’nun Vancouver’da ABD’nin gerisinde kalarak gümüş madalya alması Rusya'yı şoke ederken erkekler buz hokeyi takımının çeyrek finalde elenmesi ve bayanların da 6’ıncı olması Rusya’da gündemin ilk sırasına yerleşerek Olimpiyat kafilesinin ciddi bir şekilde eleştirilmesine sebep olmuştu.

3'ü altın 15 madalya ile toplam madalya sıralamasında 6'ıncı olan Rusya Federasyonu, altın madalyaya göre yapılan sıralamada ise 11'inci sırada yer aldı.

Sayfa Yükleniyor...