46. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu start aldı

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, İstanbul'da startı verilen Prolog yarışıyla başladı.

Haberler 11.04.2010 - 13:03

46. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu start aldı

İSTANBUL - 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, İstanbul'da startı verilen Prolog yarışıyla başladı.

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen ve 2008 yılından bu yana Fransa Bisiklet Turu standartlarında organize edilmesinin ardından, Uluslararası Bisiklet Birliği tarafından 2. HC kategorisine yükseltilen turun, 5.8 kilometrelik Prolog etabı, Çatladıkapı'dan verilen starla başladı. Çatladıkapı'dan başlayan yarışta sporcular, Sirkeci'den dönüp, Ahırkapı'dan Sultanahmet Meydanı'na çıkacaklar.

Turun startı, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Gençlik ve Genel Müdürü Yunus Akgül, İstanbul Valisi Muammer Güler, Dünya Bisiklet Birliği Başkanı Pat Mc Quad ve Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu tarafından verildi.

Bakan Özak, starttan önce yaptığı kısa konuşmada, turun önemine, tanıtım ile turizme yapacağı katkıya değinerek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün organizasyonun finaline katılacağını ifade etti.

Prolog etabında, sporcular zamana karşı yarıştığı için start noktasından tek tek çıkış yaptılar.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda, yarından itibaren, Kuşadası-Bodrum, Bodrum-Marmaris, Marmaris-Pamukkale, Denizli-Fethiye, Fethiye-Finike, Finike-Antalya ve son olarak Antalya-Alanya etapları koşulurken, bisikletçiler toplam 1257'lik zorlu parkuru tamamlayacak.

Tura Türkiye Bisiklet Milli Takımı'yla birlikte 15 takımdan 111 sporcu katılırken, organizasyonda tur genel klasman birincisi 'turkuaz' mayo, her etapta en iyi tırmanışçı olana ''kırmızı'' mayo, en iyi sprintere de ''Yeşil'' mayo verilecek. Sporcular Türkiye'nin etaplar üzerindeki doğal ve kültürel mirasa vurgu yapılmak üzere konumlandırılan belirli prim kapılarındaki topladıkları puanlara göre, Türkiye Güzellikleri Özel Ödülü için de yarışacak. Tur kapsamında toplam 160 bin avro ödül dağıtılacak.

GÜL: ''TUR TÜRKİYE'NİN TANITIMINA DEĞERLİ KATKIDA BULUNACAKTIR''
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, organizasyon için hazırlanan kitapçıkta yer alan yazısında, sporcular ve takımlara başarılar diledi.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun geçen yıl başlangıç ve final etabına katıldığını hatırlatan Gül, şunları kaydetti:

''Sporcuların ve seyircilerin coşkularına tanık oldum. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun yine aynı heyecanda ve güzellikte geçeceğine yürekten inanıyorum. Son yıllarda artan uluslararası ilgi ve katılımla dünyada ses getiren organizasyonlar arasında yer alan turun, 46. yılında sınıf atlayarak 2. HC kategorisine yükselmesi ülkemiz için memnuniyet verici olmuştur.''

Organizasyon için dünyanın farklı ülkelerinden seçkin sporcuların tura katılmasından memnuniyet duyduğunu dile getiren Gül, yazısında şunları ifade etti:

''Birçok ülke televizyonunda yer bulan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, Türkiye'nin tanıtımına değerli katkıda bulunmaktadır. Ülkemizin tarihi, kültürel değerleri ve doğal güzellikleri arasında uzanan parkur, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, yerel ve uluslararası medya aracılığıyla izleyenlere görsel bir şölen yaşatacaktır. Sporcun kardeşlik ve dostluk felsefesinin yarış vesilesiyle medeniyetlerin beşiği Anadolu'dan tüm dünyaya barış mesajları taşıyacağına inanıyorum. 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na, katılan tüm sporcular ve takımlara başarılı ve güzelliklerle dolu bir yarış diliy

Sayfa Yükleniyor...