52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nu Gonçalves kazandı

52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, son ayağı olan Marmaris-Selçuk etabıyla sona erdi. Etabı Kuba Mareczko kazanırken, toplam puanda Jose Gonçalves 1. oldu.

01.05.2016 - 17:45

52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nu Gonçalves kazandı

52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, 8. ve son yarış olan Marmaris-Selçuk etabıyla sona erdi.

Son metreleri büyük heyecana sahne olan yarışta Kuba Mareczko etabı zirvede tamamladı.

Son metreleri büyük heyecana sahne olan yarışta Kuba Mareczko etabı zirvede tamamlamasına rağmen turun galibi Portekizli Jose Gonçalves oldu.

Takım arkadaşı David Arroyo ikinci olurken, Astanadan Kazak Nikita Stalnov ise klasmanı üçüncü sırada tamamladı.

Böylece TUR’da turkuaz mayo Jose Gonçalves’in olurken, Lampre Merida takımından Przemyslaw Niemiec kırmızı tırmanış mayosunu, Southeast takımından Manuel Belletti sprint mayosu olan yeşil mayoyu kazanan sporcu oldu.

Türkiye Güzellikleri mayosu olan beyaz mayoyu ise Caja Rural’dan Lluis Mas kazanmış oldu. 

YARIŞTAN NOTLAR

Marmaris Ulusal Egemenlik Caddesi'nden başlayarak, Gökova Körfezi etrafından geçen bisikletçiler 8 kilometrelik Sakar Rampası’nı çıkarak Muğla Cumhuriyet Meydanı'ndan geçti ve Aydın-İzmir kara yolundan Selçuk'a ulaştı.

93 sporcunun yer aldığı, tırmanışla başlayan etapta 25. kilometre sonunda Jan Hirt, Nicolas Baldo, Muhammet Atalay ve Alessandro Malaguti’den oluşan 4 kişilik lider grup 2’26’’ ile ana grubun önünde yer aldı.

42 kilometre kala ise lider grupta ilk kopma gerçekleşti. Hirt, Muhammet ve Malaguti’nin atağına cevap veremeyen Baldo, geride kaldı. Bu dakikalarda ana grupla olan fark ise 3’43’’ oldu.

Her geçen dakikada aradaki fark artarken, 30 km kala ana grup ile lider grup arasındaki fark 5’50’’ye kadar çıktı ve pelotona liderlik edip tempoyu belirleyen Caja Rural-RGA takımı, lider gruba cevap vermekte zorlandı. Torku sporcusu Muhammet etap galibiyeti “acaba olur mu?” dedirttiren bir efor ortaya koyarken, 25 km kala ana grup geç de olsa hızını 50 km/sa seviyesine çekerek lider grupla olan farkı düşürmeye başladı. 20 km. kala aradaki fark 3’21’’ olarak ölçüldü.

Lider grupta 6 dakikanın üstüne çıkmış olan fark 10 dakikada 2 dakikaya kadar düşmüş oldu. “Muhammet için acaba etap galibiyeti gelir mi?” denilirken aniden eriyen fark umutları söndürdü. 15 kilometre kala da fark 1 dakikanın altına inmiş oldu. 13 kilometre kala da Muhammet Atalay lider gruptan koptu ve peloton grubuna karıştı. Bu sırada fark 12 saniyeye düştü.

Yarışın esas kısmı da 11.9 kilometre kala başladı. Ana grup ile lider grup birleşti. Bu dakikadan sonra farklı isimlerden farklı sprintler gelirken net bir kopma yaşanmadı.

Sayfa Yükleniyor...