İSTANBUL - Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin katılımıyla düzenlenen 1. Akdeniz Güreş Şampiyonası, İstanbul'da serbest stil eleme müsabakalarıyla başladı.

Ahmet Cömert Spor Salonu'nda 3 gün sürecek organizasyonda, büyüklerde grekoromen ve serbest stil ile bayanlar kategorilerinde 16 ülkeden yaklaşık 150 sporcu katılıyor.

Grekoromen ve serbest stilde her sıklette 2 sporcu ile katılan Türkiye, şampiyonada 28 erkek, 9 bayan olmak üzere 37 sporcu ile mücadele ediyor.

İlk gün yapılan serbest stil sabah seansında eleme müsabakalarında, 6 Türk sporcu finale yükselirken, 60 kiloda Ersin Çetin birinciliği garantiledi.

Elemeler sonucunda rakiplerini yenen 55 kiloda Fatih Özdağ ve Berati Öztop, 66 kiloda Mustafa Kaya, 74 kiloda Ender Coşkun ve Ayhan Sucu, 84 kiloda İbrahim Bölükbaşı finale yükseldi.

Toplam 3 sporcunun katıldığı 60 kiloda ise iki maçını da kazanan Ersin Çetin, birinci oldu. Bu kiloda Abdi Zurnacı ile Suriyeli Ghazwan arasında akşam yapılacak maç sonunda, 2. ve 3. belli olacak.

Toplam 4 sporcunun katıldığı 120 kiloda ise akşam yapılacak 3. tur maçları sonunda sıralama belli olacak. Bu kiloda Fatih Çakıroğlu, sabah yaptığı 2 maçı da kazanırken, Taha Akgül 1 maçını kazandı, 1 maçını yitirdi.

Yine toplam 5 sporcunun katıldığı 96 kiloda ise sıralama akşam yapılacak 4. ve 5. tur maçları sonunda belli olacak.

Bu arada, 55 kiloda 2. tur maçında kaburgası kırılan Suriyeli Firas'ın hastanede kaldırıldığı bildirildi.

Şampiyonada akşam seansında yapılacak müsabakaların ardından serbest stilde dereceler belli olacak. Şampiyonada yarın bayanlar, 9 Mayıs Pazar günü ise grekoromen stilde müsabakalar yapılacak.

BAK: ''İLK ORGANİZASYONU BİZ DÜZENLİYORUZ''
Güreş Federasyonu Başkanı Osman Aşkın Bak, FILA bünyesinde Akdeniz ülkelerinde güreşin geliştirilmesi için Akdeniz Ülkeleri Güreş Birliği'nin (CMLA) kurulduğunu ve ilk organizasyonun Türkiye verildiğini söyledi.Salonda güreşleri izleyen Bak, yaptığı açıklamada, bu organizasyonu FILA'nın önemsediğini belirterek, ''İlerde Akdeniz Oyunları'na katılma kriterleri bu birliğin organizasyonundaki dereceye göre verilecek. Türkiye organizasyon yönünden güçlü bir ülke olduğu için ilk organizasyonu bize verdiler. Gelecek yıl Mısır'da yapılacak'' diye konuştu.

Bak, Türkiye'nin şampiyonaya her sıklette 2 sporcuyla katıldığını, sıkletlerindeki ikinci adamları ve daha çok genç milli takımda olan sporcuları bu organizasyonda göreceklerini sözlerine ekledi.