İlişkili Haberler

Pasifik'te 900 bin nüfuslu bir ada ülkesi olan Fiji'nin olimpiyat macerası, daha oyunlar başlamadan insan hikayeleriyle dikkatleri çekmeyi başarmıştı. Finalde İngiltere'yi yenen Fiji, sempatik imajını altın madalyayla taçlandırmayı başardı.

GARDİYAN VE 'BELL BOY'LARIN TAKIMI

Oyunu öğrenmek için plastik şişeler, terlik ve paketlenmiş tişörtleri kullanan Fiji oyuncuları, takıma girmek için İngilizce kurslarını bile bırakmıştı. 

Bir gardiyan ve 2 bellboy'un (Valiz taşıma görevlisi) yer aldığı takım, turnuva öncesi ülkede yaşanan şanssızlıklarla da boğuşmak zorunda kaldı. Şubat ayında ülkede meydana gelen tropik fırtınada 44 kişi ölmüş, 450 milyon dolarlık zarar ortaya çıkmıştı.

Tüm bunların üstesinden gelmeyi başaran ve altın madalya favorisi olarak gösterilen Fiji, Rio Olimpiyatları'nda Yedili Rugby kategorisinde zafere ulaştı.

96 YILLIK İNGİLİZ ESARETİ

Finalde İngiltere ile karşılaşan Fiji için bu maç tarihi anlamda da büyük bir önem taşıyor. 1874-1970 yılları arasında bir İngiliz kolonisi olarak varlığını sürdüren Fiji, Rugby'le de böyle tanışmıştı. 

Finalde İngiltere'yi 43-7'lik skorla yenerek altın madalya ulaşan Fiji, bu anlamda geçmişin intikamını da almış oldu.

Bu altın madalya, aynı zamanda Fiji'nin olimpiyatlar tarihinde aldığı ilk altın madalya oldu. 

İNGİLİZLERDEN TEBRİK

İngiliz Rugbyseverler bile takımlarının uğradığı hezimete ve yaşanan hayal kırıklığına rağmen Fiji'yi tebrik etmekten kendilerini alamadı. İngiltere Rugby Federasyonu da resmi Twitter hesaplarından maçın skorunu paylaşırken Fiji'yi tebrik etti.

FİJİ NASIL TARİH YAZDI? 

Turnuvaya A Grubu’nda Arjantin, ABD ve Brezilya ile mücadele ederek başlayan Fiji, 3 maçını da kazanarak 9 puanla lider olarak çeyrek finale yükseldi. 

Çeyrek finalde Yeni Zelanda'yı mağlup eden Fiji, yarı finalde de Japonya'yı mağlup ederek İngiltere'nin rakibi oldu. 

Finalde rakibini 43-7 mağlup eden Fiji altın madalyanın sahibi olurken, İngilizler gümüş madalya ile yetinmek zorunda kaldı.

3.lük maçında Japonya'yı 54-14 yenen Güney Afrika'da bronz madalyanın sahibi oldu.