A Milli Takım aday kadrosu açıklandı

2015 FIBA Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda mücadele edecek A Milli Takımımızın aday kadrosu açıklandı. Ergin Ataman'ın duyurduğu kadroda Enes Kanter yer almadı.

Ntvspor 23.06.2015 - 12:41

A Milli Takım aday kadrosu açıklandı

4-20 Eylül 2015 tarihleri arasında Fransa, Hırvatistan, Almanya ve Letonya'nın ortaklaşa düzenleyeceği organizasyona katılacak kafileyi A Milli Takım Başantrenörü Ergin Ataman açıkladı.

Ataman'ın duyurduğu listede şu isimler yer aldı;

Birkan Batuk, Cedi Osman, Doğuş Balbay, Furkan Korkmaz, Emircan Koşut (Anadolu Efes)
Can Maxim Mutaf (Banvit)
Hüseyin Göksenin Köksal (Darüşşafaka Doğuş)
Kartal Özmızrak (NSK Eskişehir Basket)
Ouz Savaş, Semih Erden, Melih Mahmutoğlu, Kenan Sipahi (Fenerbahçe Ülker)
Sinan Güler (Galatasaray Liv Hospital)
Barış Ersek, Bobby Dixon, Akif Egemen Güven (Pınar Karşıyaka)
Samet Geyik (Tofaş)
Ersan Ilyasova (Detroit Pistors)
Ömer Faruk Aşık (New Orleans Pelicans)
Furkan Aldemir (Philadelphia 76’ers)

ENES KANTER NEDEN KADRODA YOK?
A Milli Erkek Basketbol Takımının Başantrenörü Ergin Ataman kadroyu açıkladıktan sonra NBA'de başarılı bir sezonu geride bırakan Enes Kanter'in neden çağrılmadığı sorusunu yanıtlarken, "Enes, Türkiye'yi NBA'de iyi temsil ediyor; ancak son iki yıldır Enes Kanter, Türk milli takımına çağrılmasına rağmen kadroya gelmedi. Benden önceki dönemi vurgulamak istemiyorum ancak geçen yıl A Milli Takım kadrosunu açıkladığımda beyaz bir sayfa açmak istediğimi söyledim. Onunla sıcak temas kurmaya çalıştım ancak Enes, geçen yıl benim tüm iyi niyetli çabalarıma cevap vermedi. A Milli Takım antrenörü olmama rağmen çabalarım sonuçsuz kaldı. Yine de Dünya Şampiyonası'na katılacağını söyledi, fakat şampiyona öncesi ani bir şekilde tam hazırlıkların başında bir menisküs ameliyatı olacağını belirttiler. Bir ihtimal yetişebileceğini söylediler, Dünya Şampiyonası'na bir kaç hafta kalaya kadar açık kapı bıraktım. Daha sonra sakatlığı nedeniyle Enes, Milli Takım'a gelemedi. Biz de geçen yıl Milli Takımda bir uyum ve hava yakaladık. Uzun rotasyonunda çok iyi oyuncularımız var. NBA patentli Ersan ve Ömer, Türkiye'de mücadele eden Semih Erden var. Açıkçası Enes'in çok iyi bir oyuncu olduğunu kabul etmemize rağmen benden önceki dönemde yaşanan bir tatsız olay var. Ondan dolayı ne Türk halkından ne de takım arkadaşlarından herhangi bir özür diledi. Enes Kanter'i A Milli Takım kadrosuna dahil etmedik. İnşallah NBA'deki başarısını sürdürür ve bizimle sıcak temasta bulunur, biz de ona ileriki dönemde yer veririz" açıklamalarında bulundu.

Sayfa Yükleniyor...