8 ülke milli takımının 2 grup halinde mücadele ettiği Hopman Tenis Kupası’nda A Grubu’nda, yenenin yoluna devam edeceği, yenilenin ise havlu atacağı önemli bir mücadele vardı.

Kupaya İspanya'ya yenilerek başlayan Amerika Birleşik Devletleri, Romanya mağlubiyeti ile kötü bir başlangıç yapan evsahibi Avustralya ile karşı karşıya geldi.

Bayanlar maçında Avustralyalı Samantha Stosur, Amerika Açık Tenis Turnuvası’nda yıldızı parlayan Melanie Oudin'i 6-2 ve 6-4'lük iki setle yenmeyi başardı.

Erkekler maçında da dünya klasmanın eski bir numaralırından Lleyton Hewitt, Amerikalı rakibi John Isner'a üstünlük sağladı. Hewitt ilk sette rakibine hiç şans tanımadı ve seti 6-1 kazandı. İkinci sette daha büyük bir çekişme vardı, ama, kazanan yine Hewitt oldu. seti 7-5 alan Avustralyalı raket ülkesini galibiyete taşıdı.

Avustralya'nın 2-0 öne geçmesinin ardından bir formalite niteliğe taşıyan çiftler maçı ise Amerika Birleşik Devletleri’nin galibiyeti ile sonuçlandı. Oudin-Isher çifti, Stosur-Hewitt'i 2-6, 6-1 ve 10'a 5'lik zorlu setler sonunda yendi. Buna karşın mücadeleyi 2-1 kaybeden Amerika Birleşik Devletleri, Hopman Kupası’nda final oynama şansını kaybetti.

Avustralya'nın Perth kentinde düzenlenen kupada 4'erli gruplarda birinci olan iki takım final oynayacak.