ABD'nin başarı sırrı "bardak çekme" mi?

Rio Olimpiyatları'nda 19 altın madalyasını kazanan Michael Phelps'in omuzundaki lekeler sporcunun "bardak çekme" yöntemiyle yarışlara hazırlandığını gösteriyor.

phelps sırt bardak çekme.JPG

Rio Olimpiyatları yüzme branşında ABD Milli Takımı 4x100 metre serbestte birinciliğe ulaşmayı başardı. Michael Phelps ise bu birinciliğiyle, olimpiyat kariyerinde 19'uncu altın olmak üzere toplamda 23'üncü madalyasını kazandı. 

Michael Phelps'in kaznadığı başarı kadar sırtındaki lekelerde dikkati çekti. 

Bu yuvarlak lekeler başarılı sporcunun Rio'daki müsabakalara "bardak çekme" yömtemiyle hazırlandığını gösteriyor. 

DAHA ÖNCEKİ OLİMPİYATLARDA DA KULLANILDI

"Bardak çekme" daha önce de olimpiyat oyunlarında sporcular tarafından tercih edilen bir yöntemdi. Çin'de düzenlenen 2008 Olimpiyatlarında yüzücü Wang Qun'un da bu yöntemi kullandığı görülmüştü.

Uzmanlara göre sporcuların bu yöntemi kullanması sadece kan akışını hızlandırırken, medikal anlamda hiçbir fayda sağlamıyor. 

ABD'Lİ CİMNASTİKÇİ DE KULLANIYOR

ABD’li cimnastikçi Alex Naddour da müsabakalara "bardak çekme" yöntemiyle hazırlandığını söyledi.

Daha enerjik hale geldiklerini ve yöntemin acılarını azalttığını belirten sporcular, "Para harcayarak kullanabileceğimiz taktiklerden çok daha iyi" ifadelerini kullanıyor.

BARDAK ÇEKME (HACAMAT) NEDİR?  

Vücudun herhangi bir yerinden bardak veya benzeri birşeyle vakum yapılarak kanın çekilmesidir. 

Geçmişte bardak içerisindeki oksijenin tüketilmesi için kağıt ya da alkollü pamuk kullanılmıştır. Günümüzde pompa ile içerisindeki havanın alınması esasına dayanan aletler yapılmıştır. 

Bu işlemin yapılmasının amacı cilt altı kan dolaşımını artırma, kas gevşetici etki, kan dolaşımını artırmak, toksinlerin ve karbondioksitin dışarı atılmasına yardımcı olmak.

Sayfa Yükleniyor...