Advocaat: Mehmet Ekici de bizi istiyor

Fenerbahçe teknik direktörü Dick Advocaat, Antalya kampında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Hollandalı teknik adam, Mehmet Ekici transferi konusunda da açıklamalar yaptı.

Haberler - Ntvspor 11.01.2017 - 14:57 | Son Güncelleme : 11.01.2017 - 14:58

Advocaat: Mehmet Ekici de bizi istiyor

Antalya'daki kamp şartlarının iyi olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Dick Advocaat, "Burada şikayet edecek hiçbir şey yok. Harika tesislerde, harika zeminlerde hazırlıklarımızı sürdürdük. Esas mesele önümüzdeki Pazar günü. Çok fazla dedikodu oluyor, çok fazla isim yazılıyor. Sadece bir oyuncuyu kadromuza kattık. Tüm yazdığınız isimlerin bir çoğu buraya gelmeyecek. Biz ne istediğimizi biliyoruz. Biraz da kimin buraya geleceği söz konusu. Beklentilerden farklı bir durum söz konusu. Oyuncu getirmek kolay değil." dedi.

HAKEM HATALARI
İlk yarıda Fenerbahçe aleyhine yapılan hakem hatalarının sorulması üzerine Fenerbahçe çalıştırıcısı, "Biz antrenörler olarak bazen hakem olmak durumunda kalıyoruz. Yaptıkları işin ne kadar zor olduğunu görüyoruz. Bazen sizin lehinize bazen de aleyhinize karar veriyorlar. Onlar için bir şey söylemek zor. Onların yaptığı işe saygı duyuyorum. Onlar dürüst ve saygı değer insanlar. Her zaman işler istediğiniz gibi gidemez. Bence hakemlerle ilgili konuşmak iyi bir fikir değil. Takımı konuşmak daha doğru." ifadelerini kullandı.

"KENDİMLE İLGİLİ KONUŞMAK İÇİN HALA ERKEN"
"Yeni bir sözleşme imzalayacak mısınız ve gelecekle ilgili planlarınız nedir?" sorusuna Hollandalı çalıştırıcı, "Gelecek planlarımızla ilgili idari menajerimiz Hasan Çetinkaya ile sürekli konuşuyoruz. Kulüp için geceli gündüzlü çalışıyor. Ama burada en önemlisi bizim için doğru oyuncuları getirebilmemiz. Elimizdeki oyunculardan daha iyisini getiremedikten sonra transferin gereği yok. Hala iyi oyuncular almaya çalışıyoruz. Bazı oyuncuları getirmek zor. Kendimle ilgili benim geleceğimle ilgili konuşmak için hala erken." yanıtını verdi.

"AATIF YANLIŞ BİR ŞEY YAPMADI"
Aatif'in yeniden kampa katıldığı ve bunun sürpriz olarak nitelendirildiği yorumu üzerine ise Advocaat, "Bu durum çok basit. Trabzonspor'dan Mehmet Ekici'yi kadromuza katmmak istiyoruz. Onlar da Aatif'i istediler. Aatif'in düşüncesi farklı. Aatif yanlış bir şey yapmadı. Kararını kendi vermek istedi. Kulüpten farklı bir karar verdi. Bu iş böyledir. Bu yüzden buraya geldi ve kadromuza katıldı. Farklı bir durum olmazsa burada kalır; çünkü hala o çok iyi bir oyuncu" diye konuştu.

Şu anda iyi bir kadroları olduğunu vurgulayan tecrübeli teknik adam şöyle devam etti, "Kadromuzu daha da iyi geliştirmek isteriz. Bunun için Zorya'dan yeni oyuncumuzu (Oleksandr Karavaev) aldık. İyi bir transfer yaptık. Aralık'ın 10'unda onun sezonu sona ermişti. Buraya getirmek istediğimizde çalışmalara başladı. Ondan müthiş işler beklemiyoruz. Ama teknik ekip iyi bir iş çıkardı. İlk defa Türkiye'de çalışıyorum. Beşiktaş ve Galatasaray'ın ama özellikle Fenerbahçe'nin ne kadar büyük kulüpler olduğunu görebiliyorum. Yönetim transfer olabilirse mutlaka yaparız diyorlar. Hiç bir zaman transfer olabilecekse yapıyor. Başkanımız ve çevresindeki insanlar Fenerbahçe'yi tekrar en üst düzeye çıkarmak istiyorlar."

"EMENİKE'NİN KENDİNE KULÜP BULMASI ONUN İÇİN DE BİZİM İÇİN DE İYİ OLUR"
Forvet hattında görev alabilecek oyuncularla ilgili ise Dick Advocaat, "Emenike'nin başka bir kulüp bulması onun için de kulüp için de daha iyi olur. Bunu daha önce de söylemiştim. Fernandao ileride oynayabilir. Robin van Persie dedesiyle ilgili olarak Hollanda'ya gitti. O gelecek. Lens de forvette oynayabilir. Moussa Sow bir kaç hafta sonra kadroya katılabilir. Eğer öyle olursa böyle olursa... Çok fazla eğerleri sıralayarak hareket etmek istemiyorum. Bugüne kadar hep böyle yaptım." dedi.

"ŞAMPİYONLUK İÇİN BURADAYIM"

Şampiyonluk yarışıyla ilgili de konuşan Hollandalı teknik adam, "Öncelikle herkese takdirlerimi sunmak istiyorum. Gittiğimiz her şehirde güzel statlar görüyoruz. 14 günde bir deplasmana gidiyoruz. Statlar güzel. Bu statların durumu da buranın ne kadar kaliteli ve ne denli iyi bir lig olduğunu gösteriyor. Güçlü bir lig. Sadece ligin 1. sırasından 5. sırasına kadar gelen takımlar değil alt sıradaki takımlar da sizi yenebiliyor. Hollanda'dan Rusya'ya gittiğimde yorumlar yapılıyordu. O lig daha iyi ideniyor ama Türkiye ligi çok güçlü. Fenerbahçe olarak daha çok taraftarı stada çekmeliyiz. Türkiye'de gördüklerimden dolayı memnunum, mutluyum. Kulüplerin ne kadar büyük olduğunu görmeye devam ediyoruz. Taraftarın arzusunu da her hafta gördüğümüz bir nokta." diye konuştu.

Şampiyonluk yarışıyla ilgili soruya ise kısaca yanıt veren Advocat, "Şampiyonluk için buradayım, en önemli sebep de bu. Hala bir kaç oyuncu daha alabilirsek." ifadelerini kullandı.
2. yarıda oyun sistemlerini değiştirip değiştirmeyecekleriyle ilgili soruya ise tecrübeli teknik adam, "Oyun sistemimize takımdaki oyuncuların özelliklerine ve kalitelerine bakarak karar veriyoruz. Ön tarafta hızlı oyuncularımız var. Öndeki hızımız bizim en iyi kalitelerimizden biri. Bu yönü değerlendirerek bu tarz kararları alıyoruz. Zaten attığımız gol ve yediğimiz gol sayısına bakarsanız, bizim bu işi ne düzeyde yaptığımızı gösteriyor. Organize bir takımız. Eğer takımınızda istemi değiştirmek istiyorsanız yeni oyuncular almalısınız. Sizin nasıl bir oyun oynayacağınıza karar vermenizi oyuncuların özelliği belirler." yanıtını verdi.

"MEHMET EKİCİ DE BURAYI İSTİYOR"

Emenike ve Gregory van der Wiel'den kendilerine takım bulmaları isteğini yineleyen Dick Advocaat, "Takım bulmaları iki oyuncu için de en iyisi. İki oyuncumuz da kendilerine kulüp bulursarla onlar için daha iyi olur. O oyuncularımız bana burada oynama arzusunu göstermediler. Görüşüm hala aynı." dedi.

Trabzonsporlu Mehmet Ekici'nin Fenerbahçe'ye gelmek istediğini söyleyen tecrübeli teknik adam, "Hala bir orta saha oyuncusuna ihtiyacımız var. Ortasahada Mehmet Ekici gibi bir oyuncuya ihtiyacımız var. Burada oynamak isteyen oyuncu bizim için fark yaratabilir. Motivasyonu genellikle kendiniz sağlayabileceğiniz bir durumdur. Her zaman motivasyonu hocadan bekleyemezsiniz." ifadelerini kullandı.

Mehmet Ekici'yle görüştünüz mü sorusuna ise Advocaat, "Hayır. Ama başkaları görüştü" yanıtını verdi.

TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU'NA ÇAĞRI

Açıklamalarının sonlarına doğru Türkiye Kupası'ndaki maç sayısının azaltılması çağrısında bulunan Dick Advocaat, "Türkiye Futbol Federasyonu yaptığı güzel ve doğru işler var ama bir konuda merakımı gidermek istiyorum. Kupada neden 2 maç oynamak zorundayız? Avrupa kupalarında tüm durumun belli olacağı zamanlarda bir de kupa maçlarına çıkacağız. Türk futbolu için takımların Avrupa'da devam etmesi çok önemli. Türkiye Futbol Federasyonu bunu bir kez daha düşünmeli. Her hafta 3 maç oynayarak yolunuza devam edemezsiniz." diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...