Ağlama gözbebeğim sana kıyamam

Vancouver'da hep gülerken gördüğümüz Julia Mancuso'ya organizasyon kazığı... 50 saniye yarıştırıp, "Geri dön" dediler. Sonra yarışınca 18. olabilen Mancuso da gözyaşlarına boğuldu.

Ntvspor 25.02.2010 - 11:08

VANCOUVER GÜNLÜĞÜ - Olimpiyatta yaşanan her skandalı evsahibine bağlayamayız. Uluslararası federasyonlar sorumludur bazı olaylardan. Bayanlar dev salomun ilk ayağında yaşananları anlatabilmek için skandal kelimesi hafif kalır. Julia Mancuso, ikinci ayakta mucizevi bir madalya performansı gösteremezse öbür tarafta iki eli, hakemlerin yakasında olacaktır.

Efendim, olayın başlangıcı hava şartlarına dayanıyor. Kötü hava nedeniyle performansların bir an önce tamamlanabilmesi için sporcuların çıkış aralığı azaltıldı. Buna sevinmişti aslında sporcular. Bir an evvel ilk ayak koşulmalıydı. 17. sırada favorilerden ABD’li Lindsey Vonn yola çıktı. Ne var ki kötü bir düşüş yaşadı.

Ardından takım arkadaşı Julia Mancuso’nun çıkması gerekiyordu. Düşüle aynı saniyelerde Mancuso yola çıktı. Ancak yaklaşık 50 saniye boyunca sarı bayrak kalkmadı. Tam Mancuso havaya girmişti ki sarı bayrağı gördü. Çıkışa yakın olmayan Mancuso start yerine kızakla çıkarıldı. Düşünün 50 saniye maksimum performansın ardından durduruluyorsunuz. Zaten Mancuso da, “Bari 10 saniye sonra haber verselerdi. Ya da görevliler, Lindsey’in bir an evvel pistten çıkarsaydı” diyor. Ardından Mancuso ancak 18. sırada yer alabildi. Yarışı bitirdiğinde snirden ağlıyordu. 4 yıl önce altın aldığı dalda madalya Kaf Dağı’nın ardındaydı.

Julia Mancuso, finiş çizgisinde ağlarken bir yandan da twitter hesabından hakemlere bildiğiniz küfür ediyordu. Sonra aklı başına geldikten sonra küfür, kızgınlık mesajına indirgendi. Peki bunlar olurken yarıştan sorumlu Atle Skaardal ne diyordu? “İlk bölümün tekrar edilmesi diye bir şey sözkonusu bile olamaz. Biz sporcuları düşünerek çıkış aralığını azalttık. Biz bir problem olduğunu düşünmüyoruz.”.

Aferin siz böyle devam edin. Sayın Skaardal, Julia Mancuso’nun gözyaşlarının hesabını kim verecek? 4 yıl boyunca siz mi hazırlanıyorsunuz Olimpiyatlar’a?

Olaylar Vancouver’da bununla bitmedi. Kısa pist hız pateninde 3000 metre bayanlar takım yarışı az gürültü çıkarmadı. Yarışı Güney Kore, Çin’in önünde bitirdi. Takımlar, bayraklarını alıp şeref turu atmaya başladılar. Ancak Çin’in itirazı yüzünden kenarda bir hareketlilik vardı. Dakikalar sonra karar açıklandı. Güney Koreli bir sporcunun, Çinli meslektaşını engellediği gerekçesiyle altın el değiştirmişti. Koreliler yıkılırken Çin’in sevinci iki kat arttı. Güney Kore antrenörü Choi Kwang Bok, hakemlere varyansın ediyordu, “Patenlerin birbirine değmesi diskalifiyeyi gerektirmez. Yanlış karar”.

Bu işin uzmanı değiliz. Ama Koreliler haklıysa ne olacak? Vancouver’dan burnu soluyarak ayrılanlar arasına onlar da katılıyor her şekilde.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...