Alanzinho'nun yüzü gülüyor

Trabzonspor'un Brezilyalı futbolcusu Alanzinho Şenol Güneş'le yeniden doğduğunu söylerken "Artık daha fazla gülümsüyorum" açıklamasını yaptı.

07.01.2010 - 13:47

Alanzinho'nun yüzü gülüyor

Trabzonspor'un Brezilyalı futbolcusu Alanzinho, artık daha fazla gülümsediğini, daha mutlu ve kendisiyle daha barışık olduğunu belirterek, "Şenol Güneş'in gayretlerine karşılık, ben de bir şeyler ortaya koymaya çalışacağım" dedi.

Alanzinho yaptığı açıklamada, özellikle ligin başında çok istikrarsız bir dönem geçirdiklerini belirterek, "Halbuki ilk hafta galip gelmiştik. Ardından çok ciddi bir sarsıntının içinde bulduk kendimizi. Kabul etmemiz gereken, ligin ilk haftalarında olumsuzluklar, olumlu şeylerden daha fazlaydı. Bunların üstesinden gelmeye çalıştık fakat istikrarsızlığı kırmakta oldukça zorluk çektik. Sonrasında hoca değişikliği ve yeni hocanın takım üzerindeki etkileri tam zamanında oldu. Şimdi kendimizi toparlamaya başladık" diye konuştu.

Ligin başlarında istediği kadar süre alamadığını belirten Alanzinho, şöyle devam etti: "Umduğum zamanın çok altında bir süre aldım. Dolayısıyla geriye dönüp baktığımda kapsamlı bir değerlendirme yapamıyorum. Bundan şikayetçi değilim. Çünkü durum ne olursa ciddi bir şekilde çalışmaya devam ettim. Bir sorun haline getirmemek için çok ciddi gayret gösterdim. Hem zihinsel hem fiziksel olarak kendimi hazır tutmaya çalıştım. İlk yarının sonlarına doğru oynamaya başladım. İkinci yarı daha fazla forma giymeyi umuyorum. O zaman kendi performansımla değerlendirme yapmak daha kolay olacak. Ligin ilk haftasında hem ben, hem de takım çok iyi bir başlangıç yaptık. Ondan sonra işler iyi gitmeyince, Teknik Direktör Hugo Broos da çok ciddi zorluklar yaşamaya başladı. Benim de ilk 11 dışında kaldığım zaman, o döneme denk geldi. Her teknik direktörün bir taktik şeması vardır. Hepsinin belirli bir yöntemi vardır. Beni oynatmadı diye kendisinden şikayetçi değilim. Ancak fazlasıyla üzücü bir durumdu. Ben oynamak isteyen, oynamak için gayret gösteren bir oyuncuyum. O süreç beni ciddi olarak etkiledi ama üstesinden gelmeyi başardım."

"ARTIK DAHA FAZLA GÜLÜMSÜYORUM"
Şenol Güneş ile birlikte yeniden ilk 11'de forma şansı bulduğunu belirten Alanzinho, "Oyuncuyla teknik adam arasındaki önemli şey, futbolcunun hocasına güven duyması, hocanın da oyuncusundan bu güven karşılığında en yüksek verimi alabilmesidir. Şenol Güneş ile tam olarak böyle bir ilişki oluşturduk" dedi.

Hocasının, geldiğinden beri hem kendisiyle, hem de takımdaki diğer arkadaşlarıyla defalarca özel görüşmeler yapıp, güven aşıladığını belirten Alanzinho, "Ben de bunun karşılığında idmanlarda ve maçlarda daha yüksek verim sağlamaya çalışıyorum. Bir de işin farklı bir yönü var. Hem teknik direktör, hem taraftar kitlesi, hem de takım arkadaşlarım buradaki uyum sürecimi kolay atlatmam için fazlasıyla yardımcı oldular. Şenol Güneş'in de böyle bir dönemde yeniden bana güven aşılaması, üzerimde olumlu etki yapıyor. Sanırım bu dışarıdan da fazlasıyla fark ediliyor. Artık daha fazla gülümsüyorum, daha mutluyum, kendimle daha barışığım ve onun bu gayretine karşı bende bir şeyler ortaya koymaya çalışıyorum" diye konuştu.

Alanzinho, taraftarın kendisine olağanüstü bir ilgi gösterdiğini, buna karşı bekklentilerine tam olarak karşılık veremediğini kendisinin de bildiğini ifade ederek, şöyle dedi: "Bahane olarak söylemiyorum ama en azından bunu neden olarak ortaya koymalıyım. Türk futbolu oldukça zor. Oyuncular çok sert ve taraftarlar, size gösterdikleri ilgi karşısında anında sonuç bekliyorlar. Ligde mücadele eden diğer Brezilyalı oyuncularla konuştuğumda, onların da aynı düşünceye sahip olduğunu öğrendim. Anında karşılık vermek, sıra dışı bir şey. Bunu başarabilecek çok az oyuncunun olduğunu düşünüyorum. Bize gösterilmesi gereken sabır döneminde bazı küçük çaplı hayal kırıklıkları olabiliyor. Ama söylediğim gibi uyum sürecinde oyuncuya daha hoşgörülü davranılması gerekiyor" dedi.

"SORUMLULUK ORTAKTIR"
Takımdaki her sorunun ortak olduğunu belirten Alanzinho, "Hiçbir zaman savunma, orta saha veya golcülere tek başına kabahat yüklenmemeli. Ligin ilk yarısında birçok gol pozisyonuna girdiğimiz, birçok şans yakaladığımız önemli ve dönüm noktası niteliğindeki maçlarda bunları değerlendiremedik. Olaya diğer tarafından bakacak olursak, forvetler eğer günlerinde değillerse o zaman orta saha oyuncularının, hatta savunmadaki futbolcuların sorumluluk alıp, gerekirse ileriye gidip gol aramaları gerekiyor. Dolaysıyla bu ortak bir sorundur. Kesinlikle isimlere yüklenemez. Norveç'te orta sahada oynamama rağmen, sezonda en az 9-10 gol atıyordum. Demek olmuyor ki, golcüleriniz gününde değilse diğer oyuncuların sorumluluk alması gerekiyor" diye konuştu.

Alanzinho, ilk 11'de forma giydiği Fenerbahçe ve Galatasaray müsabakalarında, iyi oynamadığının ortada olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Fakat kesinlikle büyük maçlarda oynayamama gibi bir sendrom içinde değilim. Mesela geçen sezon Galatasaray ile içerde oynadığımız ve 2-2 biten müsabakada iyi performans sergilediğimi düşünüyorum. Bir gol atıp bir de asist yapmıştım. Benim kötü oynadığım Fenerbahçe ve Galatasaray maçlarında, takım halinde vasatı aşamayan performans sergiledik. Hayal kırıklıkları yaşadık. Takımın bütünü normal düzeyimizin altında kalınca, ben de bundan ister istemez etkileniyorum. Her ne kadar bunun dışına çıkıp, takıma olumlu etki yapmaya çalışsam da, bu kadar normal düzeyimizin altında kalınca ben de başaramıyorum. Fakat takıntım kesinlikle yok."

"LİGİ ÇOK İYİ YERDE TAMAMLAYABİLİRİZ"
Ligin ikinci yarısında, Trabzonspor'un daha da yukarılara çıkacağına inandığını vurgulayan Alanzinho, şöyle konuştu: "Birçok kişinin sandığı ve düşündüğünün aksine, çok iyi bir yerde ligi tamamlayabiliriz. Bunu şuna dayanarak söylüyorum; Trabzonspor tarihi boyunca ligin zirvesinde yer alma geleneğini edinmiş, bu alışkanlığı kazanmış bir takım. Kabul ediyorum ligin ilk yarısında zor ve hayal kırıklığı yaratan bir performans sergiledik. Ancak ikinci yarıda yeniden başlayacağız.  Kendimizi yukarıya atmak için yapmamız gereken tek şey, 3-4 maç üst üste kazanmak olacak. Zaten ritminizi bir kere bulduğunuzda, gerisi gelecektir. Özellikle yeni teknik direktörümüzün takımın üzerinde yarattığı bu etki, bu rüzgar, bizi ileriye taşıyabilir. Türkiye Kupası'nda Galatasaray'a karşı anahtar niteliğinde bir maç oynadık. Bu maçın önemini fazlasıyla biliyorduk ama ortaya koyduğumuz performans bu düşüncemizle örtüşmedi ve sahadan mağlup ayrıldık. Ancak önümüzde 3 maç daha var. Bu müsabakalardan galip ayrılıp, 9 puan toplamak istiyoruz. Böyle olunca da gruptan çıkacağımızı düşünüyorum. Ligin sonlarında aldığımız sonuçlardan sonra kupaya daha sıkı tutunmamız gerekiyor diye düşünüyorum. Kupa bizim için bir çıkış, bir diriliş noktası olacaktır. Kupada başarılı olmamız lige de yansıyacaktır."

Alanzinho, teknik direktör Şenol Güneş'in kendisini ikinci bir forvet gibi oynattığını, bunun kendisi için en ideal yer gibi göründüğünü belirterek, orada oynarken hem sağa, hem de sola kolaylıkla deplase olabildiğini, son maçlarda performansının yükselmesindeki en büyük etkenin bu olduğunu kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...