Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, "Alex'in ardından dönüşüm çok da kolay değil" dedi.

4-0 kazandıkları Göztepe karşılaşmasının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Kocaman, maçla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Sezer Öztürk'ün bu sezon Fenerbahçe formasıyla 9 resmi maça çıktığı ve 5 gol atıp 3 asist yaptığı hatırlatılarak yöneltilen ''Ofansif orta saha animasyonu anlamında kafanızdaki isim, bu istatistikler eşliğinde de düşünülebilir, Sezer Öztürk mü, Cristian mı '' şeklindeki soruya Kocaman, şöyle yanıt verdi:

''Fark ettiğim şeylerden birisi, Cristian'ın pozisyonuyla ilgili sanki şöyle değerlendirmeler oluyor; Forvet arkası oynuyor, verimlilik sıkıntısı var gibi görünüyor. Orada oynayan Cristian'ın görevi bu değil. Asli görevini de son derece iyi yapıyor. Rakibe baskısı son derece iyi görünüyor. Bunları çok daha iyiye doğru götürebilir. Bunları da çok özveriyle yapıyor. Biz onu orada 3. bir orta saha oyuncusu olarak değerlendirmeye çalışıyoruz. Cristian'ın asli görevi, Mehmet Topal ve Meireles ile birlikte oyunun bütün safhalarında aktörlerden birisi olması. Gol ve pasları işin kreması. Ondan bu anlamda beklentim bu değil. Ofansif anlamda düşünülürse eğer hiç tartışmasız, sadece yarattığı skorla alakalı değil, oyunculuk çapıyla ilgili olarak da, Sezer bu anlamda tabii ki bir adım daha önde.''

Alex'in 8 yıl forvet arkası pozisyonda forma giydiğini hatırlatan Kocaman, ''Bütün takım tamamen ve tamamen onun etrafında dönen bir haldeydi. Böyle bir ayrılıktan sonra bu oyuncunun yerini bir anda doldurmak, dönüşüm çok kolay değil. Bunu zaman zaman 3. orta alan oyuncusuyla, zaman zaman oyunumuzun içinde ihtiyaç olduğunda Sezer gibi ofansif bir orta alan oyuncusuyla doldurmaya çalışıyoruz. Bu dönemi geçiş dönemi olarak görüyorum. Nereye doğru evrileceğini açıkçası ben de şu anda kestiremiyorum'' şeklinde konuştu.

Recep Niyaz'ın golden sonra sevincini kendisiyle paylaştığının ifade edilmesi üzerine de Kocaman, ''Her şeyin doğru ve düşündüğümüz şekilde gelişeceğine inanarak, 'attığı ilk gol hayırlı olsun' diyorum. Çok goller atacağını düşünüyorum. Hayatta belki de en iyi yaptığı iş olarak görünüyor topu filelere göndermek. Bunu Fenerbahçe seyircisine çok yaşatacağını düşünüyorum'' diye konuştu.