Almanya Webber'e yaradı

Formula 1'de sezonun 9. yarışı olan Almanya Grand Prix'sini Mark Webber kazandı. Bu sonuçla Webber, Formula 1 kariyerindeki ilk zaferine ulaşmış oldu. Sebastian Vettel’in ikinci olduğu yarışta, kürsünün diğer basamağı Felipe Massa’nın oldu.

Ntvspor 12.07.2009 - 16:54

Almanya Webber'e yaradı

İSTANBUL - Formula 1'de sezonun 9. yarışı Almanya Grand Prix'si Red Bull takımının dublesiyle sona erdi. Avustralyalı Mark Webber, kendi evinde yarışan takım arkadaşı Sebastian Vettel'in önünde kariyerinin ilk Formula 1 yarışını kazandı.

Formula 1 Almanya Grand Prix'sine Red Bull'un Avustralyalı sürücüsü Mark Webber pole pozisyonunda başladı. Fakat 2. sıradan start alan Brawn GP'den Rubens Barrichello iyi bir çıkışın ardından ilk viraja lider girdi. Webber, Barrichello'nun kendisini geçmesini engellemeye çalışırken Barrichello'ya çarpınca pitten geçme cezası aldı.

Webber pitten geçme cezasını tamamlayınca yarışa 7. sırada döndü. Ancak Brawn GP sürücüleri Jenson Button ve Rubens Barrichello ikinci pit stoplarını yapınca Webber liderlik koltuğuna oturdu. Avustralyalı sürücü yarışın ilerleyen bölümlerinde bu avantajını koruyunca kariyerinin ilk zaferine Almanya'da ulaşmış oldu. Webber'in takım arkadaşı Sebastian Vettel finişe ikinci sırada ulaşırken, Red Bull bu sezon 3. dublesini yaptı. Ferrari'den Felipe Massa ise 3. olarak bu yılki en iyi derecesini elde etti.

4'üncü sırada finiş gören Nico Rosberg'i Brawn GP pilotları Jenson Button ve Rubens Barrichello izledi.

Jenson Button Britanya Grand Prix'sindeki altıncılıktan sonra Almanya'da da beşinci olarak en yakın rakibinin 21 puan önünde 68 puanla şampiyona liderliğini sürdürdü. Red Bull pilotları Vettel ve Webber Barrichello'yu geçerek şampiyonada 2. ve 3. sıraya yükseldi.

Takımlar klasmanında ise Brawn GP, Red Bull'un 19.5 puan önünde zirvedeki yerini korudu.

Formula 1'de sezonun 10. yarışı Macaristan'da koşulacak.  

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...