Alonso Ferrari yolunda

Renault pilotu Fernando Alonso'nun Ferrari'ye transferine Avrupa basını kesin gözüyle bakıyor. Anlaşmanın haftaya Japonya'da açıklanması bekleniyor.

28.09.2009 - 14:48

Formula 1 çevrelerinde, Fernando Alonso'nun Renault takımından ayrılıp gelecek sezon Ferrari adına yarışacağı aylardır konuşuluyor. Ama son günlerde söylentiler alevlendi. 2005 ve 2006'da dünya şampiyonu olan İspanyol pilot ile Ferrari'nin gizli bir anlaşma yaptığı iddia ediliyor.

Alonso'nun Renault ile yaptığı sözleşmenin süresi sezon sonunda dolacak ve 28 yaşındaki sürücü, gelecek yıl için hiçbir takımla sözleşme imzalamadığını söylüyor. Ancak söylentileri dindirecek bir açıklama da yapmıyor. Alonso, Renault'nun sezon sonu performansının geleceğine ilişkin kararını etkileyip etkilemeyeceği sorulduğunda "Hayır, ben zaten kararımı verdim" demekle yetindi. Ferrari başkanı Luca di Montezemolo ise Fin pilotları Kimi Raikkonen'in gelecek yıl takımda kalmayabileceğini söyledi.

Renault Formula 1 takımının işletme direktörü Jean-François Caubet de Alonso'nun takımından ayrılıp ayrılmacağı sorusuna: "Biz onu özleyeceğiz, o da bizi özleyecek. " yanıtını verdi.

İngiliz Autosport dergisine göre Ferrari çok yakında, alonso ile sözleşme imzaladığını açıklayabilir, "Transfer meselesinde geriye kalan tek adım tarafların açıklama yapması".

Aralarında Autosport ve Sky Sports'un da bulunduğu pek çok web sitesinde bu açıklamanın gelecek hafta sonu, Japonya Grand Prix'sinde yapılabileceği öne sürülüyor. İspanyol Marca gazetesi de, "Ferrari Japonya'da açıklayacak" manşetini attı, ama, açıklamanın birkaç saat içinde bile gelebileğini iddia etti.

ingiliz Guardian gazetesi ise haberini daha kesin bir dille yazmış. Gazeteye göre taraflar sözleşmeyi imzaladı bile. Guardian, sözleşmeye ilişkin ayrıntılara da yer veriyor. İspanyol yarışçının, tutarı 30 milyon doların üzerinde, 3 yılık bir sözleşmeye "evet" dediğini öne sürüyor. Raikkonen'in Ferrari ile sözleşmesi 2010 sezonunu da kapsıyor. Ancak Guardian'ın haberine bakılırsa, Alonso'nun Ferrari'ye geçmesiyle Raikkonen, McLaren'a geri dönebilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...