Ukrayna'nın Blik Gazetesi'ne açıklama yapan Salenko, "Birleşik Arap Emirlikleri'nden çok iyi bir teklif aldım. Küçük bir şirketim var, küresel ekonomik krizden sonra her şey kötüye gitti ve borçlarımı ödemem lazım" dedi.

48 yaşındaki Salenko, "Beş parasız kalmadım ya da her şeyimi satmak zorunda değilim, ancak teklif çok cazipti. Zengin Arap şeyhleri, ödülüme iyi bakacaklarını ve müzede sergileyeceklerini söylediler" diye konuştu.

"Ödülün, Rusya ya da Ukrayna'da kalmasını tercih ederdim" ifadesini kullanan Salenko, "Aynı teklif buradan gelseydi, dışarıya satmak zorunda kalmazdım" dedi.

Bir dönem İstanbulspor'da da forma giyen Salenko, Zenit Saint Petersburg, Dinamo Kiev, Valencia ve Glasgow Rangers gibi takımlarda oynadı.

2001'de futbolu bırakan Salenko, 1994'te ABD'de düzenlenen Dünya Kupası'nda 6 gol atarak, Bulgar Hristo Stoickhkov ile birlikte gol kralı olmuş ve Altın Ayakkabı ödülünü kazanmıştı.

Salenko, bu kupada Kamerun'a karşı oynadıkları ve 6-1 kazandıkları maçta 5 gol atarak, Dünya Kupası finallerinde bir maçta en çok gol atan oyuncu olmuştu.