Altın madalya Kanada'dan sorulur

Vancouver Kış Olimpiyatları’nda 15. gün sonunda madalya sıralamasında zirveye çıkan Kanada, oyunların sondan bir önceki gününde 3 altın madalya birden kazandı.

Ntvspor 28.02.2010 - 01:08

Altın madalya Kanada'dan sorulur

Vancouver'da 16. günde 7 dalda madalyalar sahiplerini buldu. Günün en başarılı ülkesi 3 altın kazanan evsahibi Kanada'ydı. Kanada, sürat pateni erkekler takip, erkekler snowborad paralel slalom ve erkekler curling'de zafere ulaştı. Norveçli Marit Bjoergen, kayak krosta 4. altın madalyasını kazanma hayallerine son kilometrelerde veda etti.

Sürat pateni erkekler takım takip yarışında altın madalyanın sahibi kanada oldu. Gümüş madalya Amerika Birleşik Devletleri; bronz madalya ise Hollanda'ya gitti. Aynı dalda bayanlar mücadelesinde ise gülen Almanya oldu. Japonya gümüş; Polonya ise bronz madalya aldı.

Snow-board paralel büyük slalomu da Kanada kazandı. Çok başarılı bir yarış çıkaran Jasey Jay Anderson, şampiyonluğa ulaştı. İkinciliği Avusturyalı Benjamın Karl elde etti. Üçüncü sırada ise Fransız Mathieu Bozzetto yer aldı.

Kanada günün üçüncü altınını erkekler curling'de kazandı. Kanada takımı Norveç'i 6-3 yendi ve altın madalyanın sahibi oldu. Kanada böylece Sovyetler Birliğinin 1976 İnnsbruck olimpiyatında kırdığı ve Norveç'in Salt Lake'de yakaladığı 13 altın rekorunu egale etti. Ev sahibi Kanada bugün iki dalda yapılacak mücadele sonrası rekoru kırması da sözkonusu.

Körling'de bronz madalya ise İsveç'i 5-4 yenen isviçreye gitti. Bir diğer takım sporu buz hokeyinde de bronz madalya sahibini buldu. 3. lük maçında Finlandiya Slovakya'yı 5-3 yendi.

Alp disiplindeki son madalyalar erkekler büyük slalomda dağıtıldı. Giuliano Razoli İtalya'ya Vancouver'daki ilk altın madalyasını kazandırdı. İkincilik Hırvat Ivica Kostelic'in üçüncülük de İsveçli Andre Myhrer'in oldu. Amerika'nını madalya umudu Bode Miller ise finiş göremedi.

Kayak kros bayanlar 30 kilometre toplu çıkış klasik yarışında, Vancouver'da 3 altını bulunan Marit Bjoergen, son 5 kilometreye en yakın rakibi Polonyalı Justyna Kowalczyk'in 1.9 saniye önünde girdi. Ancak Norveçli sporcu, kalan bölümde üstünlüğünü korumayı başaramadı. Kowalczyk altın madalya kazanırken, Bjoergen bu kez gümüş madalyada kaldı. Bronz madalyayı ise Finlandiyalı Aino-Kaisa Saarinen elde etti.

2'li bobda yaşadığı şamipyonlukla üst üste üç olimpiyatta altın madalya kazanma başarısı gösteren Andre Lange 4'lü bob'da aynı mutluluğu yaşayamadı. Lange'nin yer aldığı Almanya 1 takımı bu kez gümüş madalya ile yetindi. Altın madalya'yı Amerika 1, bronzu ise Kanada 1 takımı aldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...