Altın Top’un lanetine uğrayanlar

Lionel Messi'nin kazandığı "Altın Top" ödülü, kimi futbolculara yaramadı. İşte bu prestijli ödülü kazandıktan sonra kariyerleri düşüşe geçen birbirinden önemli yıldızlar...

Ntvspor 02.12.2009 - 16:46

Altın Top’un lanetine uğrayanlar

France Football Dergisi’nin geleneksel Altın Top ödülü, bir futbolcunun kariyeri boyunca alabileceği en önemli ödüllerden biri. Ancak bu prestijli ödül, her zaman mutluluk getirmiyor. Altın Top’un lanetine uğrayan oyuncular da var.

Ödülü kazanmalarıyla birlikte kariyeri düşüşe geçen bu futbolcuların başında şüphesiz Ronaldinho geliyor. 2005 yılında Altın Top ödülüne layık görülen Ronaldinho, "Dünyanın en iyi futbolcusu" olarak gösteriliyordu. Ancak Brezilyalı yıldız ilerleyen yıllarda hızla formdan düştü. Son 2 yıldır en iyi 30 futbolcu arasında bile gösterilmiyor. Dahası 2010 Dünya Kupası’nda Brezilya Milli Takımı’nın formasını giyip giymeyeceği de şüpheli.

Altın Top ödülünü kazanmasıyla kariyeri hızla irtifa kaybeden bir diğer oyuncu Andriy Shevchenko. Milan'daki başarılı performansı ile 2004 yılında ödüle layık görülen Ukraynalı yıldız, 2 sezon sonra Chelsea’ye transfer oldu ve bir daha da eski günlerine dönemedi. Londra kulübünde geçirdiği 2 başarısız sezonun ardından Milan'a dönen Shevchenko, sonunda adını duyurduğu Dinamo Kiev'de forma giymeye karar verdi.

Altın Top kazandıktan sonra kariyeri bitme noktasına gelen futbolculardan biri de Michael Owen. 2001 yılında Avrupa'nın en iyi oyuncusu seçilen Owen'ın adı, o günden sonra sakatlıklarla anılmaya başlandı. Real Madrid'de geçen başarısız sezonun ardından Premıer Lig’e geri dönen Owen, bugün Manchester United forması giyse de, eski günlerinin çok uzağında.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...