İSTANBUL/MERT AYDIN- Tarihi 50 yılı aşmış bir ligimiz var. Ama 25 yıldır İstanbul'ın dışına taşmamış şampiyonluk. Zaten Anadolu'nun yarısı da İstanbul'a göç etmiş. O takımları destekleyen kalmayınca nasıl şampiyon olsunlar? Büyüklerimizin sevdiği deyimlerle açıklarsak globalleşen dünyamızda ve endüstrileşen futbolumuzda Anadolu'nun içinden bir şampiyon çıkarmak zor. Sivasspor ve Trabzonspor, bu zorun peşinden gidiyor fütursuzca. Hele hele Sivasspor. Don Kişot'un saldırdığı yel değirmenlerini alt etmek daha kolaydı. Ama Sivasspor geçen sezon iyiydi; bu sezon da müthiş geçiyor.

İlişkili Haberler


Bitime 6 hafta kala Sivas ile Trabzon'un karşılaşması bir anda Türkiye'nin gündemine oturdu. Sivasspor lider olunca kazanacakları ya da kaybedecekleri her puan diğer takımları da etkiliyor. Bu ortamda maç gergin başladı. İki takım da orta sahada üstünlük sağlamaya çalışıyordu.Ancak hem Alanzinho hem Yattara'nın oynaması ve Trabzonspor'un topak gibi sağda toplanması Sivas için kolaylık oldu.

6'da soldan geldi Sivasspor. Hayrettin sıfıra indi. Ortasında kimse rahatsız etmediği için içeri giren sağ kanat oyuncusu Musa boş kaleye dokundu: 1-0. Ersun Yanal, bir türlü hücumdaki sıkıntıya çare bulamayınca 20'de ikinci gol geldi. Murat'tan Sezer'e, Sezer'den sağ bek Abdurrahman'a. Kimsenin rahatsız etmediği Abdurrahman ağları buluyor: 2-0.

Sonrasında Alanzinho-Umut değişikliği ile biraz olsun derli toplu hücumlar gelmeye başlıyor Trabzonspor'dan. 41'de Umut'un vuramadığı top heyecanlandırıyor bordo-mavilileri.

İkinci yarı başında Trabzonspor'un umutlarını bir başka bahara yollayan gol geliyor. 47'de Mehmet Yıldız'ın sırtında rakip olmasına rağmen topu kaybetmeyişi ve sol bek Hayrettin'in önüne bırakışı. Sonrası düzgün bir vuruş: 3-0.

51'de Mehmet'in plasesini Sylva kornere çeldi. Oyun iyice tavsadı sonrasında. 70'te Sylva'nın ceza alanı dışına çıkarak engellemeye çalıştığı pozisyonda Musa'nın son vuruşu yetersizdi.

Sivasspor önemli bir eşiği aştı. Artık ipler tamamen ellerinde. İnanmış bir kadro, inanmış bir şehir. Sivasspor'un karşısındaki dev yel değirmenleri düşünsün artık!

SİVASSPOR-TRABZONSPOR: 3-0
Hakemler:
Cüneyt Çakır, Bahattin Duran, Selçuk Kaya
Sivasspor: Petkovic, Abdurrahman, Bilica, Diallo, Hayrettin, Sezer (74 Kamanan), Musa (85 Faruk), Murat Erdoğan (67 Mohamed Ali), Mehmet, Tum, İbrahim
Trabzonspor: Sylva, Serkan (52 Tayfun), Song, Egemen, Cale, Yattara, Hüseyin, Selçuk, Colman, Alanzinho (28 Umut), Gökhan
Goller: Musa (6), Abdurrahman (20), Hayrettin (47)
Sarı Kartlar: İbrahim; Serkan

Turkcell Süper Lig'de 2009-10 sezonunun fikstürü, puan durumu ve gol krallığı...