"Amcamın oğlu, teyzemin oğlu..."

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, A Milli Takım'ın Eskişehir'de Moldova ile yapacağı hazırlık maçı öncesinde basın toplantısı düzenledi.

Ntvspor 26.03.2017 - 20:24 | Son Güncelleme : 26.03.2017 - 20:25

fatih terim.jpg

Borussia Dortmund'da forma giyen genç yetenek Emre Mor ile açıklamalarda bulunan Fatih Terim şunları ifade etti:

"Emre Mor çok önemli bir yetenek. Ancak o da kabul ediyor ki, birtakım şeyleri zaman içinde değiştirmesi lazım. Dortmund'da da onunla çok ilgileniliyor ama son dönemde çok şans bulmuyor. Biraz zamana ihtiyacı var. Geçcen sene bu zamanlar Danimarka'nın herhangi bir yerindeyken, birdenbire Milli Takım, EURO 2016, Dortmund... Çok kolay kaldırılacak bir şey değil. Çok tecrübeliler için bile kolay bir şey değil. Kolektif oynamayı daha çok artırmalı, onun Allah'tan gelen o yeteneğini kaleye en yakın yerlerde kullanmasında yarar var. Oraya çok güçlü gelmesi gerekir. 18'den önce de arkadaşlarıyla daha fazla oynayarak gelirse onun için daha iyi olacak. Hakikaten büyük yetenek. Ben de oynatmadığım zaman zaman arkamdan bağırıyorlar 'Emre'yi oynat hocam' diye. Halkımız ve arkadaşları onu çok seviyor. Geçemeyeceği oyuncu yok sahada. Futbolu doğru oynamayı ilerletmesi lazım. Böyle özel yetenekleri kazanmak için daha çok sabırlı olmalı ve değişik bir yöntem kullanmalıyız. Kaybetmek en kolayı, kazanmak meşakkatli. Böyle özel yetenekler her yerde bulunmadığına göre, doğrusunu kendisine aktaracağız.

Maçtan önce konuşmamızda, kendisi de gerçekçi olarak '90 dakikayı çıkaramam' dedi bu yaşta. Takım arkadaşları da onu bağrına basıyor. İnşallah bu ilişkilerde zedelenme olmaz, o sıcaklık onu bir yere giterir. Herkes de ondan çok şey bekliyor, bu baskı da onu rahatsız etmiş olabilir. Bu çocuk yaşında omuzlarına bunu yükledik hepimiz maalesef ama yerli yerine oturacaktır. Ona çok tekme atıyorlar. Bu durumu kendisiyle odamlda konuştum. 'Bunlara alışacaksın' dedim. Hiç kolay değil, canınız acıyor, tepki göstermek istiyorsunuz. Fakat oradan tepki göstermeden kalkan kazanmıştır. Tekmeyi yiyip, aşırı tepki göstermeyen her zaman kazanmıştır. Ona da bunu söyledim. Kimlerin tekme yedikten sonra kalkıp yürüdüğünü ona örneklerle anlattım."

"AMCAMIN OĞLU, TEYZEMİN OĞLU..." 

Türk futbolundaki alt yapı sorununa da değinen Terim şunları ifade etti:

"Alt yapıdan oyuncu çıkması tesadüf değildir. Futbol Federasyonu eğiticilerin eğitimi konusunda birçok hamle yapıyor. 15 taneye yakın kitap çıktı. zaman zaman çağırıp eğitim veriyoruz. Bu böyle arada bir toplanılıp halledilecek bir mevzu değil. Alt yapıya önem veren kulüplere teşekkür ediyorum. Ancak sahası, afedersin duşu olmayan, doktoru olmayan, soyunma odası olmayanlar var. Alt yapılar amcamın oğlunun, teyzemin oğlunun çalışacağı yerler değil. Alt yapılar uzmanlık alanıdır.

Siz futbolun içinden gelmeyebilirsiniz. Ama bir bilene teslim etmek zorundasınız. Alt yapılar kolay kolay değişmemesi gereken yerlerdir. Ben geldim ekip kurdum ama 2 sene sonra giderken 'Bu Fatih Terim'in adamı' diye değerli insanlar değiştirilmez. Maaşları ödenmeyen antrenörler var. Bu kadar emek verilen yerde, her sene 1 tane vermez mi? Mümkün değil. Verdiğim mesajları herhalde herkes en iyi şekilde anlamıştır."

Sayfa Yükleniyor...