Ammann garantiledi

Kayakla atlama olimpiyat şampiyonu Simon Ammann, Dünya Kupası'nda da hedefine ulaştı. İsviçreli sporcu, sezonun sona ermesine bir yarış kala şampiyonluğu garantiledi.

Ntvspor 13.03.2010 - 15:14

Simonn Ammann, Norveç'in Lillehammer Kayak Merkezi'ne, ihtiyacı olan 8 puanı alıp Kayakla Atlama Dünya Kupası'nda zaferini ilan etme hedefiyle gitti. Olimpiyat şampiyonu, İsviçreli sporcu bu hedefe rahatça ulaştı.

Geniş tepe mücadelesinde Ammann'ın en dişli rakibi, kupanın son şampiyonu ve olimpiyat üçüncüsü Gregor Schlierenzauer'di. Ancak Schlierenzauer ilk atlayışında 132, diğerinde 132 buçuk metreyi geçemeyince 271.4 puan ile yetinmek zorunda kaldı.

Ammann ise ilk atlayışında 135, ikincisinde de 133 buçuk metreyi buldu. Yıldız sporcu böylece 274.5 puan topladı ve Schilerenzauer'i ikinci sırada bıraktı.

135 buçuk metrelik atlayışıyla ilk turu lider tamamlayan Adam Malysz ise ikinci turda 127 buçuk metreyi aşamadı ve üçüncü sırada kaldı.

Ammann, Lillehammer'de elde ettiği galibiyet ile Kayakla Atlama Dünya Kupası'nda şampiyonluğa ulaşan ilk İsviçreli sporcu oldu. Ammann, geçen ay Vancouver Kış Oyunları'nda hem normal hem de geniş tepede galip gelerek 4 olimpiyat altını kazanan ilk kayakla atlamacı unvanını almıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...