Anakök: Erkek voleybolu daha kaliteli

Voleybol denince akla gelen ilk gazeteci olan, duayen isim Alev Anakök, Türk Voleybolu'ndaki son gelişmeleri NTVSPOR.NET'e yorumladı.

Ntvspor 13.04.2010 - 18:03

Anakök: Erkek voleybolu daha kaliteli

Eski voleybol antrenörü olan ve uzun yıllar Arçelik'te görev yapan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Alev Anakök, ülkemizde erkek voleybolunun kadınlara göre daha kaliteli olduğunu söyledi. Yabancı sınırlaması hakkında farklı bir uygulamaya dikkat çeken Anakök, "Kadınlarda yabancı sınırlaması 3+1 ile devam edilebilir. Fakat erkeklerde yabancı sınırlamasına gidilebilir" dedi.

"SPONSOR DESTEĞİ OLMADAN BAŞARININ GELMESİ İMKANSIZ GİBİ..."

* Sponsorluk büyük bir önem kazandı spor dünyamızda. Voleybolda da son derecede artmış durumda sponsor desteği. Örneğin üç kurum bir araya gelip bir takıma sponsor oluyorlar. Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom gibi. Sizce sponsor desteği olmadan bir voleybol takımının başarılı olması mümkün mü?
Sponsor desteği kulüpler açısından çok önemli. Sizin de dediğiniz gibi Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom var, Fenerbahçe Acıbadem birleşmesi var. Bir de herhangi bir birleşme olmadan kendi takımlarını kuranlar var, Arkasspor örneğinde olduğu gibi... Voleybol takımlarına destek her zaman olmalı. Artık rakamlar çok yükseldi. Deplasman giderleri çok fazlalaştı. Eskiden iki formayla

sezonu bitirirlerdi, şimdi kulüpler malzeme yığını yapıyorlar. İşte bu harcamalar nedeniyle kulüpler sponsor desteğine ihtiyaç duyuyorlar. Bana göre hem banka takımlarının hem de diğer sponsor desteği veren kurumların güçlerini birleştirmesi başarı için daha iyi bir çözüm yolu olabilir.

"İNSANLAR MAÇLARI EVDEN İZLEMEYİ İSTİYOR"

* Voleybolda taraftar desteği çektiğimiz ortada. En önemli kupada final oynayan Fenerbahçe Acıbadem bile final yolunda bir maçta beklenilen sayıda taraftar maça gelmediği için ceza yedi. Sizce voleybol taraftarını nasıl tribünlere çekebiliriz?
Bunun için günün koşullarına bakmak lazım. Eskiden tek eğlence vardı. Sinemaya, tiyatroya gidilirdi, hafta sonları da maça gidilirdi. Ama evde herhangi bir eğlence yoktu. Fakat artık dünya değişti, teknoloji gelişti. İnsanlar evlerinde kendilerini oyalayacak bir sürü şey buluyorlar. Televizyonda dizilerle oyalanıyorlar, internette vakit geçiriyorlar. Evde vakit geçirmek insanların rahatına geliyor. İstanbul'da ulaşım büyük bir sorun. Maça gitmek 2 saatinizi alıyor, 1.5 saat maç izliyorsunuz, 2 saat tekrar eve dönüş yolunda geçiyor. Aynı zamanda ekonomik bir gideri de var. Benzin parası, otobüs parası, yemek parası, su parası derken maliyeti artıyor bir maç keyfinin. Fakat aynı maçı televizyon da verdiği için insanlar televizyondan izlemeyi tercih ediyor karşılaşmayı. Bu tercihte kulüplerin ve milli takımın başarısı da önemli. Milli takımın başarılı olduğu o yıllarda özellikle Ankara'da seyirciler stat kapısında kalıyorlardı. Fenerbahçe Acıbadem'in başarısı da taraftarın tribünlere gelmesini sağladı. Fakat yine de bir ikilem yaşanıyor. İnsanlar televizyonun verdiği karşılaşmalara rağbet göstermiyor.


"FENERBAHÇE ACIBADEM'İN BAŞARISI KADAR MİLLİ TAKIMIMIZIN DÜNYA KUPASI PERFORMANSI DA ÖNEMLİ"

* Fenerbahçe Acıbadem'in başarısı Türk Voleybolu'nun gelişimini nasıl etkiler?
Bu kurulacak takımlara bağlı. İyi bir kadro oluşturulursa başarı her zaman gelir. 1967 yılından beri tam 44 dörtlü final gördük Türk Voleybolu olarak. Bu son derece önemli bir rakam ve voleybolda bulunduğumuz yeri gösteren bir rakam. Türk Voleybolu son yıllarda bayanlar sayesinde iyice ön plana çıktı. Erkeklerde de zamanında bir hayli dörtlü final yaşadık. 2003 yılında gösterdiğimiz atağı Japonya'da düzenlenecek olan Dünya Kupası'nda da bekliyorum. Takım Dünya Kupası'nda önemli bir başarı gösterir, şampiyonaya iyi hazırlanırsa voleybol ivme kazanacaktır ülkemizde. Fenerbahçe Acıbadem'in final başarısı da bu anlamda çok önemli. Aileler çocuklarını voleybola teşvik ettiği sürece potansiyel artacak ve ilerleyen yıllarda daha büyük başarılar gelecektir.

"ERKEKLERDE 4 NUMARA OYUNCU BULMAK ZOR"

* Voleybol Federasyonu'nun bir yabancı sınırlaması projesi var. Fenerbahçe Acıbadem de bu projeye karşı çıkıyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bu olaya iki farklı bakış açısından bakmak lazım. Zor bir durum. Milli takımların başarılı olması için yabancı sınırlamasına gidilmek isteniyor. Yabancı çokluğu dikkat çekiyor takımlarda. Bayanlarda değil ama özellikle erkeklerde bazı bölgelere oyuncu bulmakta zorlanılıyor. Örneğin erkeklerde 4 numara bulmak zor. Enteresan bir konu. Böyle bir sınırlama kulüplerimizin başarısının durmasına neden olabilir ama milli takımda da daha çok başarı gelmesini sağlayabilir. Bu ikilemden nasıl çıkılacak bilmiyorum ama örneğin bayanlarda 1-2 yıl daha 3+1'de devam edilip, erkeklerde yabancı sınırlamasına gidilebilir.


"ERKEKLERDE VOLEYBOL DAHA KALİTELİ, DAHA ZEVKLİ OYNANIYOR"

* Son yıllarda hep kadın voleybolunu konuşuyoruz ama erkeklerde herhangi bir gelişme göremiyoruz...
Bu da çok farklı bir durum. Erkeklerde çok fazla oyuncu var, çok kaliteli isimler var. Kadınlarda ise kaliteli oyuncu sayısı fazla değil. Kadınlarda Avrupa ile boy ölçüşebiliyoruz ama erkeklerde kolay bir şekilde başarı gelmiyor. Erkeklerin karşılaşmaları kadınlarınkine göre daha zevkli, daha sert, daha kaliteli oynanıyor. İzleyenlere daha çok zevk veriyor. Fakat görsel açıdan olduğu için bayan voleyboluna daha çok ilgi gösteriyor taraftarlar. Örneğin erkeklerde 6. veya 7. takım lideri yenebilirken kadınlarda bu tip durumlara çok rastlayamıyoruz.

"DÜNYA KUPASI'NDA İLK 8'E KESİN GİRERİZ"

* Dünya Kupası'ndaki şansımızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dünya Kupası için çok umutluyum. Antrenör oyuncu seçiminde hata yapmazsa, güzel bir kombinasyon oluşturursa başarı gelecektir. Dünya Kupası ülke voleybolu için çok önemli. Ben ilk 8'e kesin gireceğimizi düşünüyorum. Hatta daha büyük başarıların geleceğine de inanıyorum.

"GAMOVA, NESLİHAN,POLJAK VE DJERISILO..."

* Voleybolda sizin gözünüze çarpan oyuncuları nasıl sıralayabilirsiniz?

İsim vermek doğru olmaz ama birçok kaliteli oyuncu mücadele ediyor ligimizde. Fenerbahçe Acıbadem'de Gamova'nın katkısı takıma çok fazla oldu. Neslihan'ın yeri her zaman ayrı. Galatasaray'da Ivana Djerisilo Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom'da Poljak üst düzey oyuncular. Erkeklerde ise bu yıldız oyuncu çok daha fazla. Saymak neredeyse imkansız.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...