Ankaragücü'nün en zor sezonu

Türkiye Kupası'nı alarak 1981-82 sezonunda birinci lige yükselen Ankaragücü, 28 sezon boyunca küme düşmeye bu kadar yaklaşmadı.

21.05.2009 - 11:25

ANKARA - Türk futbolunun en eski kulüplerinden olan Ankaragücü, Türkiye Kupası'nı kazanarak çıktığı birinci ligde yer aldığı 28 sezon boyunca hiç bir zaman küme düşmeye bu kadar yaklaşmamıştı.

Gelecek sezon 100. yılını kutlayacak olan ve bir yıl öncesinden itibaren ''100. Yılda Şampiyon Ankaragücü'' parolasıyla hazırlanan Ankaragücü Kulübü, bu beklentisinden çok uzak düşerken, yönetimde yaşanan belirsizlikler nedeniyle de bir türlü kendisinden bekleneni veremeyerek alt sıralardan kurtulamadı.

Ankara'nın en büyük taraftar kitlesine sahip olan sarı-lacivertliler, Ankaraspor ile birleşme söylentilerinin yanı sıra taraftar-yönetim gerginliğinden de nasibini alarak bu sezon sürekli olarak küme düşme potasındaki takımlar arasında yer aldı.

Yılların başkanı Cemal Aydın'ın görevi Cengiz Topel Yıldırım'a bırakması ve hemen arkasından da Hikmet Karaman'ın teknik direktörlüğe getirilmesiyle puan tablosunda biraz da olsa daha iyi bir yer edinen Ankaragücü, peş peşe karşılaştığı güçlü rakiplerinden beklediği puanı da alamayınca ismi yine küme düşme adaylarının arasında yer aldı.

Sarı-lacivertliler 1998-99 sezonunda da bitime 2 hafta kala 15. sırada yer almış ancak bir alt sırasında yer alan Sakaryaspor ile arasındaki puan farkını arttırarak yeşil-siyahlıların 3 puan önünde ligi tamamlamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...