Ankaraspor'dan dava

Ankaraspor A.Ş, Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu tarafından verilen 'bir alt lige düşürme'' kararının yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açtı.

16.04.2010 - 11:57

Dava dilekçesinde, Türkiye Futbol Federasyonundan, kulübün uğradığı zararlar gerekçesiyle toplam 12 milyon 100 bin TL tazminat talep edildi.

Ankaraspor A.Ş'nin avukatı Mehmet Ali Alan tarafından açılan davanın dilekçesinde, 5894 sayılı ''Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun''unun 5/3, 6/1-2-3-4. maddelerinin, Anayasa'nın 7, 9, 11, 36, 38, 125 ve 154. maddelerine aykırı oldukları ileri sürülerek, söz konusu maddelerin, Anayasa'nın 152. maddesi gereğince iptalleri için Anayasa Mahkemesine müracaat edilmesi istendi.

Dilekçede, 5894 sayılı Yasa'nın 3/2 ve 6/3 maddeleri hükümleri ahkamınca hazırlanan, ''Türkiye Futbol Federasyonu Statüsü''nün 25/5, 54/3, 56/1-c, 57/2-6, 61 ve 62/3 maddeleri ile Futbol Disiplin Talimatı'nın 1, 26 ve 50/1. maddelerinin de Anayasa'nın 7, 9, 36, 38, 125 ve 154. maddelerine aykırılık teşkil ettiği iddia edildi.

Davanın dilekçesinde, Tahkim Kurulunun 6 Ekim 2009 tarihli "MKE Ankaragücü Spor Kulübü Derneğinin, 30 Ağustos 2009'da gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurulunda alınan kararlar sonucu, Ankaraspor A.Ş. ile arasında ortaya çıkan ilişkinin sportif rekabeti engelleyici ve zarar verici nitelikte olduğu gerekçesiyle Ankaraspor A.Ş. kulübünün bir alt lige düşürülmesine ilişkin Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu kararının" onanmasına ilişkin kararının iptali istenerek, Ankaraspor A.Ş. Kulübünün, Turkcell Süper Lig takımı olduğunun ve bir alt lige düşmediğinin kabulüne karar verilmesi talep edildi.

Dilekçede, Ankaraspor A.Ş'nin, Türkiye Futbol Federasyonunca alınan kararlar sonucu Turkcell Süper Lig'den bir alt lige düşürülerek ve Turkcell Süper Lig'de yapacağı maçları yaptırılmayarak, hasılattan, televizyon gelirlerinden, stada alınan reklamlar ile formalara alınan reklamlardan elde edilen gelirlerden, toto-loto gelirlerinden, Kulüpler Birliğinden gelen gelirlerden, Fair Play Ligi gelirinden, ilk 6 sıraya verilen ödül gelirinden ve diğer gelirlerden yoksun bırakıldığı kaydedildi.

"2008-2009 futbol sezonunda uluslararası transfer markette Ankaraspor futbolcularının değeri 31 milyon 400 bin euro iken, takımın küme düşürülmesinden sonra aynı markette değeri 1 milyon 150 bin euro olmuştur. Aradaki fark, zararımızı oluşturmuştur" görüşüne yer verilen dilekçede, bu zarardan ve futbolcular ile teknik direktöre maç yapılmadığı halde ödenmek zorunda kalınan paralar nedeniyle doğan 12 milyon TL maddi, 100 bin TL manevi olmak üzere toplam 12 milyon 100 bin TL zararın, yasal faiziyle birlikte, Türkiye Futbol Federasyonundan tahsiline karar verilmesi istendi.

Ankaraspor A.Ş Kulübünün, müsabakalara katılmasının engellenmesinin ve Turkcell Süper Lig'den bir alt lige düşürülmesi işlemlerinin açıkça Anayasa'ya ve yasalara aykırı olduğu ileri sürülen dilekçede, kararın uygulanmasına devam edilmesinin, telafisi imkansız zarara uğranılmasına sebebiyet verdiği ve vermeye devam ettiği kaydedildi.

Dilekçede, Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu tarafından 6 Ekim 2009 tarihinde verilen, Ankaraspor A.Ş'nin bir alt lige düşürülmesi kararının yürütülmesinin durdurulması talebinde bulunuldu.

Davanın dilekçesinde, Türkiye Futbol Federasyonunun, Ankaraspor A.Ş'nin 6 Ekim 2009 tarihine kadar oynadığı maçların skorlarının geçerli olduğunu, oynamadığı maçların ise tekrar oynatılarak, Süper Lig'de yer alan diğer takımların programına sorunsuz bir şekilde yetişmesini sağlamak için gerek tüm önlemleri alması ve Ankaraspor A.Ş'nin Süper Lig'de kalması gerektiği yönünde ihtiyati tedbir kararı verilmesi istendi.

Davanın görülmesine, Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesinde önümüzdeki günlerde başlanacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...