Ankara'ya 50 bin kişilik stat

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü 19 Mayıs Stadı'nın yerine 50 bin kişilik modern bir stat yapılacağını ve bunun için çalışmalara hemen başlandığını açıkladı.

02.10.2009 - 11:45

ANKARA - Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Başkent Ankara'nın spor tesisi anlamında çehresinin değişeceğini belirterek, 19 Mayıs Stadı'nın yerine 45-50 bin kişilik bir stadın yapılacağı müjdesini verdi.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nden (GSGM) yapılan açıklamada, Genel Müdür Yunus Akgül Başkent Ankara'nın şu anda sahip olduğu spor tesisleri bakımından birçok ilin gerisinde bulunduğunu ifade ederek, ''Başkent Ankara'ya yakışan en güzel spor kompleksi için kolları sıvadık'' dedi.

19 Mayıs Stadı'nın yanı sıra bu alanda bulunan saha ve salonların yıkılarak buraya 45-50 bin kişilik son derece modern bir stat yapımı için düğmeye bastıklarını belirten Akgül, ''Ankara'ya Türkiye'nin en modern stat ve tesislerini kazandırmak için mevcut araziyle ilgili olarak master planı yapılıyor. Çok kısa bir süre sonra master planıyla ilgili olarak ihale yapacağız'' ifadelerini kullandı.

19 Mayıs Stadı'nın bulunduğu arazinin yerine Türkiye'nin en modern stadını inşa edeceklerini kaydeden Akgül, ''Burada yapacağımız komplike tesisler 24 saat yaşanılan alanlar olacak. Şu anda buraya 45-50 bin kapasiteli bir stat projesi düşünüyoruz. Yapılacak stat kompleksinde Ankara'nın en lüks restoranları, alışveriş merkezleri, rekreasyon alanları ve halkın zamanın büyük bir kısmını geçireceği muhteşem tesislerle donatacağız'' dedi.

Akgül, yapılacak yeni spor kompleksiyle ilgili olarak milli komiteden izin alındığını da belirtti.

19 Mayıs Stadı'nın yerine düşünülen spor kompleksiyle ilgili olarak uzmanlarını görevlendirdiğini ve hukuki alt yapıyla ilgili olarak tüm çalışmaları sonlandırdıklarını ifade eden Akgül, ''Buraya amatör futbol maçlarının yapılması için 4-5 adet son derece modern çim sahalar yapacağız. Ayrıca farklı sporların yapıldığı en azından 7-8 spor salonu inşa edilecek. Ankara sadece kendi gençliğinin değil İç Anadolu Bölgesi'nin de spor merkezi haline gelecek'' dedi.

Yunus Akgül, Başkent Ankara'nın geçmiş dönemlerde spor tesisleri bakımından ne yazık ki ihmal edildiğini öne sürerek, bu anlayışın eski müdürlerden Mehmet Atalay ve kendisiyle birlikte sona erdiğini söyledi.

ANKARA ARENA ŞUBAT'TA TESLİM
19 Mayıs Stadı'nın bulunduğu alanın hemen yanında ise 2010 yılında Türkiye'de yapılacak Dünya Basketbol Şampiyonası ile ilgili olarak Ankara Arena'nın temelini attıklarını ve inşaatın çok süratli bir şekilde devam ettiğini ifade eden Akgül, ''Ankara'da tesis hamlemizi ilk etapta Eryaman'da inşa ettiğimiz Olimpik Sporcu Merkezi'ni hizmete sokarak başlattık. Bunun ardından Ankara Arena Spor Salonu'nun inşaatı başladı ve gelecek yılın şubat ayında teslim edilecek'' dedi.

Gençlik ve Spor Genel Müdürü, Türkiye'yi beş bölgeye ayırdıklarını ve buraya yapacakları olimpik sporcu merkezleriyle kısa vadedeki hedeflerinin 2012 Londra Olimpiyatları'nda başarı elde etmek olduğunu kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...