Türkiye’yi yüksek mücadeleye dayalı yeni bir spor kavramı olan Ultra Maraton ile tanıştıran Likya Yolu Ultra Maratonu ikinci kez “Tarihi Likya Yolu”nda koşuldu. Argos Kültür Sanat tarafından düzenlenen ve 26 Eylül Pazartesi günü Fethiye’den başlayan yarışma, 2 Ekim Pazar günü Phaselis Antik Kenti’nde başarıyla son buldu.

27 bireysel, 12 kurumsal koşucunun katıldığı maraton Fethiye Ölüdeniz’den başladı. Tarihi Likya Yolu’nun yaklaşık 240 km’lik bölümünü kapsayan, her gün bir etabı koşularak 6 günde tamamlanan yarışmada koşucular zorlu doğa koşulları ile mücadele ettiler. Her etaptaki başarısı ve azmi ile toplam 31 saat 29 Dakika 42 saniyelik derecesiyle birinci LYUM 2010 birincisi Mustafa Kızıltaş oldu, yarışmayı 34 saat 10 dakika 42 saniye ile Hüseyin Polat ikinci ve 34 saat 20 dakika 51 saniye ile Fırat Kara üçüncü tamamladı. Proje konseptine bu sene dahil edilen kurumsal yarışlarda ise Finans Emeklilik birinci oldu.

Türkiye’nin ilk ultra maratonu olan Likya Yolu Ultra Maratonu ilk olarak 2010 yılında 9-17 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildi. Rota 11 Ekim’de Fethiye Ölüdeniz’den başladı ve 16 Ekim Phaselis Antik Kenti’nde son buldu. Toplam 509 km uzunluğundaki Tarihi Likya Yolu’nun yaklaşık 240 km’si 6 günde koşuldu. Yarışmacılar yaklaşık 240 km boyunca yiyeceklerini sırt çantalarında taşıdılar. Su ve çadır desteği organizasyon tarafından karşılandı.

Yaklaşık 42 km'lik normal maraton mesafesini aşan dayanıklılık yarışları "ultra maraton" olarak adlandırılıyor. Her yıl yaklaşık 70.000 lisanslı ve lisanssız yarışçının katıldığı organizasyonlarda hem koşucular hem de gönüllü personel bu yarışlara katılabilmek için dünyanın çeşitli ülkelerinden geliyor. Ultra maratonlarda beş kıtadan profesyonel koşucuların yanı sıra; sanatçılar, işadamları, akademisyenler ve bu spora gönül vermiş farklı meslek gruplarından iddialı amatörler de koşuyor.