Antrenmanlara McLaren damgası

Formula 1'de sezonun 7'inci yarışı olan Türkiye GP'sinde antrenman turları koşuldu. İlk antrenmanı Lewis Hamilton, ikincisini Jenson Button kazandı.

Ntvspor 28.05.2010 - 12:10

Antrenmanlara McLaren damgası

Formula 1 Türkiye Grand Prix'sinde, Formula 1 araçları İstanbul Park Pisti'ne çıktı.


Formula 1'de ilk antrenman turları yapılırken, en hızlı tur zamanına, McLaren Mercedes pilotları sahip oldu. McLaren Mercedes'in İngiliz pilotu Lewis Hamilton 1.28.653'lük tur zamanı ile ilk antrenman turlarını ilk sırada tamamlarken, takım arkadaşı ve vatandaşı Jenson Button ise 1.29.615 ile ikinci sırada yer aldı.

Formula 1'e yeniden dönen F1'in efsane pilotu Michael Schumacher ise 1.29.750'lik derece elde edip üçüncü sıraya yerleşirken, takım arkadaşı Nico Rosberg de en iyi dördüncü tur zamanına sahip oldu.

BUTTON 312 KİLOMETREYE ÇIKTI
Antrenman turlarında en yüksek hıza çıkan pilot ise Jenson Button oldu.

İngiliz pilot 312 kilometre ile ilk antrenman turlarının en yüksek hızına ulaşırken, Force India takımının İtalyan pilotu Vitantonio Liuzzi ile Lewis Hamilton 311 kilometre hıza erişti.

FERRARI'LER GERİLERDE KALDI
Ferrari takımı İstanbul Park'taki ilk antrenman turunda beklenen performansını ortaya koyamadı.

Fernando Alonso 9. sırada yer alırken, Felipe Massa ise ancak 13. sırada yer aldı. Red Bull Racing'in geride kalan 6 yarış sonunda klasmanda ilk iki sırada yer alan pilotlarından Sebastian Vettel 5., Mark Webber ise 8. en iyi tur zamanına sahip oldu.

SUTIL KAZA YAPTI
Antrenman turlarında Force India takımının Alman pilotu Adrian Sutil, 1 saat 30 dakika süren antrenman turlarının son 2 dakikasına girilirken kaza yaptı.

8. virajın çıkışında bariyerlere çarpan Sutil'in aracının ön kısmı parçalanırken, kazadan yara almadan kurtulan Alman pilot, aracından çıkıp görevlilerin bulunduğu bölüme gitti.

Bu arada HRT takımında Bruno Senna'nın yerine ilk antrenman turlarına test pilotu Japon Sakon Yamamoto çıktı.

ÖĞLEDEN SONRA BUTTON
Günün ikinci seansında otomobiller yeniden piste çıkarken, en önde yine McLaren vardı.

Sabah seansında ikinci olan Jenson Button, bu kez 1.28.280'lik derecesiyle ilk sırada yer alırken, arkasından Red Bull pilotları geldi. Webber, 1.28.378, Vettel ise 1.28.590'lık derece elde etti.

İkinci antrenman turlarında Lewis Hamilton ve Jarno Trulli dışında tüm pilotlar ilk antrenman turlarına göre derecelerini geliştirdi.

Sabahki antrenman turlarında 1.28.653'lük derece elde eden ve ilk sırayı alan Hamilton, ikinci antrenman turlarında 1.28.672'lik derece yaptı.

İlk antrenman turlarında 1.32.990'lık derece yapan Trulli ise ikinci antrenman turlarında 1.33.081'lik derece elde etti.

8. VİRAJ ZORLADI
F1 pilotları, ikinci antrenman turlarında İstanbul Park'ın ünlü 8. virajında zorlu anlar yaşadı.

Birçok pilot bu virajda aracını yolda tutmakta güçlük çekerken, spin atanlar ve pistten çıkanlar da oldu. Bu arada 10. ve 11. virajlarda da bazı pilotların zorlandıkları gözlendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...