Milli futbolcu Türkiye'de futbola ilginin fazla olduğunu belirterek, "Orada baskı çok daha fazlaydı. Taraftarlar 'Şunları şöyle yapmalısın, şu problemi şöyle çözmelisin' diye telkinde bulunuyorlardı. Türkiye'de insanlar futbol için buradakinden daha çok deli oluyorlar" ifadelerini kullandı.

Türkiye'deki büyük kulüpleri değerlendiren Arda Turan, eski takımına ilişkin, "Galatasaray, Türkiye'nin dışından ülkenin Barcelona'sı gibi görülüyor. Beşiktaş ise Atletico Madrid'i hatırlatıyor. Galatasaray'ın Beşiktaş'tan daha çok parası var, Barcelona'yla Atletico arasındaki fark gibi" şeklinde görüşlerini aktardı.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'e ilişkin de açıklamalarda bulunan Arda Turan, milli takım teknik direktörünün Türk futboluna yaptığı katkılardan bahsetti. Milli oyuncu, röportajında Terim'e ilişkin, "İlk kontrat teklifini 13 yaşındayken Fatih Terim'den almıştım. İyi bir oyuncu olabileceğimi düşünüyordu ve kendime değer verildiğini hissetmiştim. Fatih Terim bize kimseden korkmamayı öğretti. Türkiye ondan kazanmayı öğrendi. Türk futbolu ondan önce iyiydi ancak daha fazlası değildi" şeklinde konuştu.