Armstrong'un kariyeri resmen bitti

ABD'li ünlü bisikletçi Lance Armstrong, doping kullandığı gerekçesiyle ömür boyu men edildi. Armstrong’un kazandığı tüm başarılar da silindi.

Haberler - Ntvspor 22.10.2012 - 14:18

Armstrong'un kariyeri resmen bitti

Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI), ABD'li bisikletçi Lance Armstrong'a cezayı kesti.

UCI, ABD Anti-Doping Ajansı'nın (USADA) Lance Armstrong'a verdiği, 7 Fransa Bisiklet Turu zaferini, kariyeri boyunca elde ettiği başarıları silme ve ömür boyu spordan men eden cezalarını onayladı.

Uluslararası Bisiklet Birliği Başkanı Pat McQuaid, yaptığı açıklamada "Lance Armstrong'un bisiklet sporunda yeri yoktur. Artık unutulmayı hak ediyor" ifadelerini kullandı.

Amerika Anti Doping Ajansı daha önce Lance Armstrong'u spor tarihinin en gelişmiş doping çetesinin lideri olarak tanımlamıştı. Ajans, yayımladığı bin sayfalık raporda 11 eski takım arkadaşının Armstrong'un sadece doping yapmadığını, kendilerini de buna zorladığına dair yeminli ifade verdiğini ön plana çıkarmıştı.

ŞİMDİ NE OLACAK?
UCI'ın kararından sonra Armstrong'dan alınacak unvanların kime verileceği merak konusu. Doping gerekçesiyle 2010 Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğu elinden alınan İspanyol bisikletçi Alberto Contador'un unvanı Lüksemburglu Andy Schleck'e, 2006'da Fransa Bisiklet Turu'nu kazanan ABD'li Floyd Landis'in unvanı da İspanyol Oscar Pereiro'ya verilmişti.

Aynı uygulamaya devam edilip şampiyonluk, turu 2. bitirene verilmesi küçük olasılık olarak görünüyor. Çünkü USADA, 1999 ile 2005 yılları arasında Fransa Bisiklet Turu'nda podyuma çıkan 21 bisikletçiden 20'sinin isminin, doping cezalarına ve suçlamalarına karıştığını söylüyor. USADA, 1996-2010 arasında podyuma çıkan 45 bisikletçiden 36'sının adının doping ile kirlendiğini ekliyor.

Armstrong'un, ayrıca 2000 Sidney Olimpiyatları'nda yol bisikleti zamana karşıda kazandığı bronz madalyanın da akıbeti belirsizliğini koruyor. USADA tarafından ömür boyu men cezası alan, Armstrong'un doping planının akıl hocası olduğu ileri sürülen Dr. Michele Ferrari'nin ve Dr. Luis Garcia del Moral'ın durumları da netleşmiş değil. USADA tarafından suçlanan 2010 sezonunda RadioShack-Nissan Trek takımında yarışan Armstrong'un, takım patronu olan Belçikalı eski bisikletçi Johan Bruyneel, takım doktoru Pedro Celaya ve antrenör Jose Marti ise kararı temyize götürdü.

Sayfa Yükleniyor...