Aşılmaz duvar: Ön Eleme

Fenerbahçe'nin deplasmanda Monaco'ya 3-1 mağlup olarak Şampiyonlar Ligi'ne playoff turunda veda etmesi, Türk takımlarının Devler Ligi ön elemelerindeki başarısız karnesini yeniden gündeme getirdi.

Ntvspor 04.08.2016 - 12:03

Aşılmaz duvar: Ön Eleme

UEFA Yürütme Kurulu'nun 2007 yılındaki toplantısında aldığı karar sonrası 2009-2010 sezonundan itibaren uygulamaya konulan play-off sisteminde şu ana kadar Türkiye'den hiçbir takım eleme turundan grup aşamasına yükselemedi.

İLK KURBAN SİVASSPOR

Şampiyonlar Ligi'ndeki yeni formatın ilk kurbanı, tarihinde ilk kez Şampiyonlar Ligi ön eleme turunda yer alan Sivasspor oldu. Bir önceki sezonu Beşiktaş'ın ardından ikinci tamamlayan Sivasspor, Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda Belçika'nın Anderlecht takımıyla eşleşti. Deplasmandaki ilk maçı 5-0 kaybeden Yiğidolar, evinde konuk ettiği rakibini 3-1 mağlup etmesine karşın elendi.

BİR SONRAKİ SEZON FENERBAHÇE

Bir sonraki sezon yeni formatın hüsrana uğrattığı takım Fenerbahçe oldu. İsviçre'nin Young Boys takımıyla eşleşen sarı-lacivertliler, deplasmanda 2-2 berabere kaldığı rakibine kendi evinde 1-0 mağlup olarak 3. ön eleme turunda elendi.

Futbolda şike soruşturmasının damga vurduğu 2011-2012 sezonunda Şampiyonlar Ligi'ne 3. ön eleme turundan dahil olan Trabzonspor, bu turda eşleştiği Benfica'ya deplasmandaki ilk maçta 2-0 mağlup olup, ardından evindeki maçta rakibiyle 1-1 berabere kalarak elendi. Ancak şike soruşturması kapsamında Türkiye Futbol Federasyonu'nun Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'ne katılmaktan men etmesiyle Trabzonspor, Şampiyonlar Ligi gruplarında yer alma hakkı kazandı.

İLK KEZ FENERBAHÇE

2012-2013 sezonunda ise ilk kez bir Türk takımı Şampiyonlar Ligi'nde 3. ön eleme turunu atlayarak playoff turuna yükseldi. Romanya'nın Vaslui takımıyla eşleşen Fenerbahçe, evinde 1-1 berabere kaldığı rakibini deplasmanda 4-1 mağlup ederek playoff turuna yükseldi. Ancak bu turda Rus temsilcisi Spartak Moskova'ya deplasmanda 2-1 mağlup olan sarı-lacivertliler evinde aldığı 1-1'lik sonuçla gruplara kalmayı başaramadı.

ARSENAL GEÇİT VERMEDİ

Bir sonraki sezonda Fenerbahçe gruplara yükselme şansını yine playoff turunda kaçırdı. 3. ön eleme turunda Avusturya'nın Salzburg takımını 1-1 ve 3-1'lik sonuçlarla eleyen Fenerbahçe, playoff turunda karşılaştığı Arsenal'a 2-0 ve 3-0'lık sonuçlarla iki maçta da yenilerek Şampiyonlar Ligi'ne veda etti.

BU KEZ BEŞİKTAŞ'A DUVAR OLDU

2014-2015 sezonunda playoff turunun mağduru bu sefer Beşiktaş oldu. Hollanda'nın Feyenoord takımını deplasmanda 2-1, evinde 3-1 mağlup eden siyah-beyazlıların playoff turundaki rakibi yine Arsenal'dı. Evinde 0-0 berabere kaldığı Londra ekibine deplasmanda 1-0 mağlup olan Beşiktaş gruplara kalamadı.

SHAKHTAR'DAN SONRA MONACO

Geçtiğimiz sezon Shakhtar Donetsk'e 0-0'ın rövanşında 3-0 mağlup olarak elenen Fenerbahçe, bu sezon da evinde 2-1 mağlup ettiği Monaco'ya deplasmanda 3-1 yenilerek, Türk takımlarının Şampiyonlar Ligi ön eleme turlarındaki makus talihini değiştirmeyi başaramadı.

Sayfa Yükleniyor...