Beko Basketbol Ligi 28'inci hafta maçında Galatasaray Cafe Crown ile Beşiktaş Cola Turka Abdi İpekçi'de kozlarını paylaştı. Büyük bölümü Beşiktaş Cola Turka'nın üstünlüğünde geçilen ve farkın Beşiktaş lehine 20 sayıya kadar çıktığı karşılaşmada, sonradan açılan Galatasaray Cafe Crown, önce farkı kapattı ardından da son çeyrekte peş peşe bulduğu sayılarla ezeli rakibini 95-84 devirdi.

İlişkili Haberler


Sezonun ilk yarısında oynanan karşılaşmayı da Galatasaray Cafe Crown kazandığı için olası bir play-off eşleşmesine sarı kırmızılı ekip 1-0 önde başlayacak.

GALATASARAY'IN PLAY-OFF SAVAŞI
Cemal Nalga skandalı sonrası puanlarının silinmesiyle ligden düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalan, ancak seri galibiyetlerle bu tehlikeyi atlatan Galatasaray Cafe Crown, Beşiktaş Cola Turka karşısında elde ettiği bu kritik galibiyetle ilk 8 içinde yer alarak, play-off'a katılma mücadelesi vermeye devam etti.

Galatasaray haftaya 11'inci sırada girmiş ve Beşiktaş da 4'üncü sıradaki yerini korumak için maça çıkmıştı.

NEFES KESEN DERBİNİN HİKAYESİ
Beko Basketbol Ligi’nin 28.haftasında Galatasaray Cafe Crown, derbi mücadelesinde Beşiktaş Cola Turka’yı 95-84’lük skorla mağlup etti.

Fedor Likholitov ve Engin Atsür’ün sayılarıyla karşılaşmaya iyi başlayan Beşiktaş Cola Turka, 1.5 dakika sonunda 0-6’lık skor üstünlüğünü yakaladı. Simas Jasaitis’in serbest atışlarıyla maçtaki ilk sayılarını bulan Galatasaray Cafe Crown, Haluk Yıldırım ve Engin Atsür’ün üçer sayılık basketlerine engel olamayınca, fark 10 sayıya yükseldi (4-14). Muratcan Güler ile dışarıdan ve boyalı alandan da Likholitov’un skorer oyunuyla tempoyu iyi ayarlayan Siyah Beyazlılar, ilk çeyreği de 18-36 önde tamamladı.

Cevher Özer’in basketiyle ikinci periyotun ilk hücumundan skor bulan konuk ekip, farkı da 20 sayıya yükseltti (18-38). Simas Jasaitis ile ikinci periyottaki ilk sayılarını üreten Galatasaray Cafe Crown, Darius Washington’ın da üç sayı isabetiyle farkı 15 sayıya indirdi (25-40). Bunun üzerine mola alan Siyah Beyazlılar, Engin Atsür’ün turnikesiyle rakibinin serisine son vermesine karşın, Washington ile Rancik’in sayılarına engel olamadı. Devre, Beşiktaş Cola Turka’nın 39-47 üstünlüğüyle sona erdi.

Üçüncü periyotta Radoslav Rancik ve Simas Jasaitis’in sayılarıyla etkili olan Galatasaray Cafe Crown, savunmadaki direncini de arttırdı. Engin Atsür’ün turnikesine Rancik ile karşılık veren Sarı Kırmızlılar, farkı da 3 sayıya indirdi (46-49). Muratcan Güler’in turnikesi sonrasında yeniden toparlanan Galatasaray Cafe Crown, Simas Jasaitis, Radoslav Rancik ve Evren Büker’in de son saniyede bulduğu turnike basketle periyotu bir sayı farkla 66-67 geride tamamladı.

Mücadelenin final periyotuna Mike Wilkinson’ın pasında Radoslav Rancik’in turnikesiyle başlayan ev sahibi takım, 68-67’lik skorla maçta ilk kez öne geçti. Brad Newley’in üç sayılık basketine Simas Jasaitis ve Radoslav Rancik ile karşılık veren Sarı Kırmızılılar, durumu da 80-72’ye getirdi. Bu dakikadan sonra yakaladığı skor avantajını koruyan Galatasaray Cafe Crown, karşılaşmadan da 95-84 galibiyetle ayrılmayı başardı.

SALON: Abdi İpekçi Spor Salonu
HAKEMLER: Engin Kennerman – Alper Özgök – Yücel Çilingir
GALATASARAY CAFE CROWN (95): Darius Washington 26 (4 ribaund- 5 asist),
Murat Kaya (3 ribaund- 3 asist), Mike Wilkinson 2 (3 ribaund- 3 asist), Radoslav
Rancik 22 (6 ribaund- 1 asist), Evren Büker 18 (5 ribaund- 3 asist), Can Akın (2 asist), Simas
Jasaitis 23 (10 ribaund), Fatih Solak 4 (2 ribaund)
BEŞİKTAŞ COLA TURKA (84): Fedor Likholitov 24 (12 ribaund), Muratcan Güler 8 (3 asist), Engin Atsür 25 (4 ribaund- 3 asist), Brad Newley 17 (3 ribaund- 1 asist), Haluk Yıldırım 5 (6 ribaund- 1 asist), Cevher Özer 2 (4 ribaund- 1 asist), Kevin Flecer 3
1.PERİYOT: 18-36
2.PERİYOT: 21-11
3.PERİYOT: 27-20
4.PERİYOT: 29-17