Akbank Private Banking 2009 Engel Atlama Pony Türkiye Şampiyonası’nda PII ve PIII kategorileri Türkiye Şampiyonları belli oldu. SIEC binicisi Aslı Güleç SIEC Mickey Mouse adlı atı ve 20,66’lik derecesiyle PII Türkiye Pony Şampiyonluğu’nu ilan ederken, PIII kategorisinde şampiyonluk kupasını kaldıran sporcu ise KG&CC binicisi Hüseyin Çakmak (28,53), Sarah isimli atıyla oldu.

S Uluslararası Binicilik Merkezi’nde gerçekleştirilen Akbank Private Banking 2009 Engel Atlama Pony Türkiye Şampiyonası’nda geleceğin yetişkin sporcuları, şampiyonluk için yarıştı. SIEC, Doğa Koleji, KG&CC, Bursa Atlıspor Kulübü ve İstanbul Atlıspor Kulübü’nden toplam 33 binici ve 31 Pony’nin katıldığı yarışmalarda, sporcuların aileleri ve seyircilerde bu heyecanlı rekabete ortak oldular.

PII kategorisinde 9-12 yaş, PIII kategorisinde 12-15 yaş aralığındaki binicilerin katılım sağladığı TBF 2009 takviminde yer alan şampiyona yarışmalarında sporcular, 16 Ekim Cuma günü gerçekleştirilen çalışma parkurunda antrenmanlarını ve veteriner kontrollerini yaparak son hazırlıklarını tamamladılar.

Cumartesi günü saat 12.00’de PII kategorisindeki startla başlayan ilk yarışta toplam 20 sporcu yer aldı. 65 cm yüksekliğinde koşulan yarışmada 21 sporcu baraja kalırken, SIEC binicisi Aslı Güleç Türkiye Şampiyonluğu’na uzanan isim oldu. Yarışmada Türkiye ikinciliğini Hugo Du Moulin ile KG&CC adına yarışan ve çalışmalarını SIEC’te yürüten Selin Kasay (21,95), üçüncülüğü ise yine KG&CC sporcusu Defne Morova (23,06) Sarah isimli ponysi ile elde etti.

PIII kategorisinde ise toplam 13 sporcu yarıştı. 85cm yüksekliğinde koşulan yarışmalarda baraja 8 binici kaldı. Baraj parkurundaki mücadeleden galip çıkan isim ise KG&CC binicisi Hüseyin Çakmak oldu. Çakmak, Sarah isimli atıyla 28,50 dereceyle, PIII Engel Atlama Pony Türkiye Şampiyonluğu’na imza atarken, Türkiye ikinciliğini SIEC binicisi Tuvana Kolcuoğlu (28,69) Dauphine’s Macy ile elde etti.

PIII kategorisinde Türkiye üçüncülüğünün sahibi ise geçtiğimiz yılın Türkiye Şampiyonu olan SIEC binicisi Cengizhan Kuşçu (29,10) SIEC Milkshake ile elde etti. Şampiyonanın ödüllerini Akbank Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Adanır, Başhakem Gülfer Taneri ve TBF As Başkanı Turgay Huysal verdi.

Minik sporcular ödül töreninden ve şampiyonanın tamamlanmasından sonra ritm performs show gösterisi ve pinyata partisi ile yorgunluklarını atarken, sevinçlerini aileleriyle paylaşarak pony şampiyona sezonunu tamamladılar.