Ataman: Avrupa'daki en iyi performansımızdı

Efes Pilsen antrenörü Ergin Ataman takımının Real Madrid karşısındaki performansından memnun olduğunu ifade eti.

28.01.2010 - 13:38

Efes Pilsen Basketbol Takımı Antrenörü Ergin Ataman, ULEB Avrupa Ligi 2. Tur (F) Grubu'nda deplasmanda Real Madrid'e 77-70 yenildikleri maçta takımının bu sezon Avrupa Ligi'ndeki en iyi performansını ortaya koyduğunu ifade etti.

Ergin Ataman, Real Madrid'in son iki dakikada oyunun kontrolünü eline aldığını, maçın hakemlerinin iki takım için farklı kararlar verdiğini ve özellikle savunma sertliğini farklı algıladığını anlattı. Ataman, "Dünkü maçta takımımız savaştı, mücadele gücü çok iyiydi. İlk yarıda müthiş bir savunma yaparak Real Madrid'i 30 sayıda tuttuk. Bence bu 'Top 16' maçları için bize ışık verdi. Özellikle savunma olarak, mücadele olarak Avrupa Ligi'nde bu sezonki en iyi maçımız olduğunu söyleyebilirim" şeklinde konuştu.

Maçın başından itibaren oyunun kontrolünü ellerinde tuttuklarını, oyunun stratejik olarak planladıkları şekilde geliştiğini anlan Ataman, son bölümde Smith'in 5. faulünü alarak dışarıda kalmasıyla hücum güçlerinin azaldığını kaydetti.


"İLERİSİ İÇİN ÜMİT DOLU BİR OYUN ORTAYA KOYDUK"
Maçta ikinci yarının başında yedikleri birkaç basketle rakiplerini oyuna ortak ettiklerini anlatan Ataman, şunları söyledi: "Maçın başından itibaren oyunun kontrolünü elimizde tuttuk. Oyun stratejik olarak planladığımız şekilde gelişti. İkinci devrenin başında erken bir kaç atış yedik. Biraz kontrol dışına çıkıp Real Madrid'i oyuna ortak ettik. Birinci devreyi tamamen biz önde götürdük, farklı bir şekilde. Öyle olunca artık oyunun son 2,5 dakikasına gelindiğinde savunmalar çok sertleşti. Real Madrid özellikle savunmasını sertleştirdi. Hakemler de onların sertliğine toleranslı davrandı. Bizim özellikle dünkü flaş oyuncumuz Smith'in anlamsız bir şekilde son 2 dakikada oyun dışında kalması bizi zor duruma düşürdü. Özellikle son bölümde fazla bir rotasyon yapmadık. Oynayan oyuncuların Smith ve Thornton'un çok iyi günlerinde olmaları sebebiyle sonuna kadar o şekilde gitmeye çalıştık. Anlamsız bir şekilde Smith oyundan çıkınca hücum gücümüzde bir azalma oldu. Son bölümün başına özellikle rakip oyuncu Jaric'in biz bir sayı öndeyken attığı iki çok kritik basket var. İlerisi için ümit dolu bir oyun ortaya koyduk."

Deplasmanda 7 sayı farklı yenilginin, averaj açısından kötü olmadığını kaydeden Ergin Ataman, "Top 16'da kaybedilen maçlardaki farklar çok önemli. 7 sayılık farkın bizim açımızdan pozitif olduğunu düşünüyorum. Top 16 maçlarında tur atlamak için öncelikle kendi sahanda maç kaybetmeyeceksin. Deplasmandan çıkaracağın bir galibiyet ya da ikili averajlardaki avantaj bize tur atlatır. Şimdi artık iç sahada yapacağımız Siena maçına bakacağız" diye konuştu.

Efes Pilsen kafilesi, bu akşam saatlerinde İstanbul'da olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...